Ikea çok amaçlı mobilyalar üretecek

IKEA, mobilyaları farklı amaçlara uygun düzenleyerek kullanmayı seven müşterileri için çok amaçlı mobilyalar üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eşyaları başka bir amaca uygun hale getirerek kullanmanın bir yolunu bulan müşterileri sayesinde Ikea uzun zamandır mobilya meraklıları tarafından rağbet görüyor. Örneğin birkaç rafı radyatör kapağına dönüştürmek ya da şifonyerden alet çantası yapmak gibi. Şimdi ise Ikea, tamamen bu amaçla bir yenilik yapacak ve mobilyaları kendisi monte etmeyi sevenler için açık platform mobilyalar üretecek.

Bu tür bir platform oluşturma planı geçtiğimiz yıl duyurulmuştu. Platformun ismi ise Delaktig ve İsveççe’de “bir şeyin parçası olmak” anlamına geliyor. Fakat The Wall Street Journal’ın haberine göre bu mobilya serisinin ilk ürünü 2018 yılının ilk aylarında satışa sunulacak ve Ikea’nın orta aralıklı koltukları kadar bir fiyatı olacak. Yani 399 ile 899 dolar arasında.

Beşik ya da kolçak eklemek mümkün

Bu serinin ilk mobilyası alçak bir koltuk ya da yatak çerçevesi gibi basit bir parça olacak. Çerçevesi sağlam ve yüzde 40’ı geri dönüştürülerek elde edilmiş olan çekme alüminyumdan elde edilecek ve yastık kısmını destekleyen tahta suntalar kullanılacak. Çerçevenin üzerindeki oluklara standart boyutlu cıvatalar takılabilecek, böylece müşteriler Ikea’dan ya da başka bir yerden alabilecekleri malzemeleri de bu çerçeveye ekleyebilecekler. Bu bir kolçak, okuma lambası ya da bebek beşiği bile olabilir. Tamamen müşteriye kalmış.

Ikea, asıl amaçlarının çok amaçlı mobilyalar üretmek olduğunu ve zaten ev eşyalarının son derece fazla ve sıkışık olduğu modern hayatta insanlara kolaylık sağlamak istediklerini belirtti. Ikea’nın yaratıcı lideri James Futcher, The Wall Street Journal’a verdiği röportajda “İnsanlar zaten eşyaları başka amaçlara uydurarak kullanıyorlar, biz de bunu desteklemek için yenilikler yapmak istiyoruz.” dedi.

Kaynak: The Verge

IKEA geçtiğimiz yıl çok amaçlı mobilyalar üreteceğini açıklamıştı. Bu serinin adı Delaktig olacak. Delaktig İsveççe’de “bir şeyin parçası olmak” anlamına geliyor. Bu serinin ilk mobilyası basit bir parça olacak. Örneğin bir yatak çerçevesinin üzerinde çeşitli oluklar yerleştirilecek, o oluklara isteğe göre bebek beşiği ya da kolçak gibi eklemeler yapmak mümkün olacak. Bu serinin ilk mobilyası 2018 yılının başlarında satışa sunulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği