IGN, Humble Bundle’ı satın aldı

Medya şirketi IGN; bilgisayar oyunu, yazılım ve kitap satan Humble Bundle sitesini satın aldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Medya şirketi IGN; bilgisayar oyunu, yazılım ve kitap satan Humble Bundle sitesini satın aldığını açıkladı. Kullanıcılarına -belirli bir alt limitin üzerinde olmak kaydıyla- diledikleri kadar para ödeyerek oyun satın alma imkanı sunan Humble Bundle, elde ettiği gelirleri yardım amaçlı kullanıyor. Humble Bundle kurucu ortağı ve CEO’su Jeffrey Rosen tarafından yapılan bir açıklamada IGN tarafından satın alınmanın Humble Bundle’ın işleyişine etki etmeyeceği, şirketin yine kendi ofisinde, kendi kültürünü koruyarak çalışmaya devam edeceği belirtildi. Humble Bundle’ın IGN’in geniş kaynaklarından yararlanacağını söyleyen Rosen daha detaylı bir açıklamada bulunmadı.

IGN ise Twitter üzerinden “Aileye hoşgeldiniz @humble! Sizinle birlikte insanlara yardım etmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Humble Bundle, kendi sitesinde yayımladığı gönderide bugüne dek pek çok farklı amaç için toplamda 106 milyon Dolar bağış toplandığını açıkladı. 7 yıldır faaliyet gösteren şirket IGN ile anlaşmasından önemli bir gelir elde edebilir. Ancak oyun incelemeleri ve oyunlara verdiği notlarla bilinen IGN’in, oyun satan bir platforma sahip olması bir çıkar çatışmasına sebep olabilir. Humble Bundle’ın blog gönderisi, IGN’in oyun satışlarına müdahalesi olmayacağını söylüyor.

“Amacımız kaynak sağlamak”

IGN yöneticisi Mitch Galbraith, Gamasutra adlı oyun sitesine yaptığı açıklamada “Burada amaç Humble Bundle’ın çalışmalarına devam edebilmesi için onlara kaynak sağlamak. Kısa vadede temel işleyişi korumak istiyoruz. Halihazırda yaptığımız şeyler dışında bir şey yaparak Humble Bundle’a müdahale etmeyeceğiz. Ortak bakış açımız ve hitap ettiğimiz müşteri profilinin uyuşması, burada bir çok fırsat olabileceği anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Oyunseverlerin endişesi ise IGN’in Humble Bundle’da satılan oyunlara yüksek puan vererek satışları artırmaya çalışması. Böylece hem IGN oylamaları ve incelemeleri güvenilirliğini yitirir hem de Humble Bundle’da oyunlar hak etmediği değerlere satılabilir. İlk açıklamalar bu uygulamalardan kaçınılacağı yönünde.

Kaynak: Engadget

Medya şirketi IGN; bilgisayar oyunu, yazılım ve kitap satan Humble Bundle sitesini satın aldığını açıkladı. Kullanıcılarına -belirli bir alt limitin üzerinde olmak kaydıyla- diledikleri kadar para ödeyerek oyun satın alma imkanı sunan Humble Bundle, elde ettiği gelirleri yardım amaçlı kullanıyor. Humble Bundle kurucu ortağı ve CEO’su Jeffrey Rosen tarafından yapılan bir açıklamada IGN tarafından satın alınmanın Humble Bundle’ın işleyişine etki etmeyeceği, şirketin yine kendi ofisinde, kendi kültürünü koruyarak çalışmaya devam edeceği belirtildi. Humble Bundle’ın IGN’in geniş kaynaklarından yararlanacağını söyleyen Rosen daha detaylı bir açıklamada bulunmadı.Yorumunuz: