Hyundai araç paylaşım uygulaması Grab’a yatırım yapıyor

Hyundai, araç paylaşım şirketi Grab Holdings'e 250 milyon Dolar daha yatırım yapmayı ve 200 adet elektrikli araçtan oluşan bir filo satmayı kabul etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hyundai Motor Group, Singapur merkezli araç paylaşım şirketi Grab Holdings’e 250 milyon Dolar daha yatırım yapmayı ve 200 adet elektrikli araçtan oluşan bir filo satmayı kabul etti. Hyundai ulaşım hizmetlerini bu şekilde geliştirmek istiyor.

İki şirket arasındaki genişletilmiş stratejik ortaklık çerçevesinde Hyundai önümüzdeki yıl Grab ile Singapur’da elektrikli araç pilot projelerine başlayarak araçlardan tüketici ve sürüş verileri toplayacak. Güney Koreli otomobil üreticisi elektrikli araç ulaşım hizmetlerini Vietnam ve Tayland gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerine de genişletmek istiyor. Şirket böylece, Japon araç üreticilerinin baskın olduğu bölgede adını daha fazla duyurabilir. Hyundai, elektrikli araç servislerine yatırım yaparak ulaşım alanındaki savaşta yerini sağlamlaştırmak istiyor. Şirket daha önce Hindistan merkezli araç paylaşım şirketi Revv’e de yatırım yapmıştı.

Güneydoğu Asya’nın en büyük araç paylaşım şirketi Grab, Hyundai’nin en son yatırımı ile birlikte toplamda 2,7 milyar Dolar yatırım toplamış oldu. Şirket yıl sonuna kadar 3 milyar Dolar toplamayı hedefliyor. Koreli otomobil üreticisi Ocak ayında Grab’e 25 milyon Dolar yatırım yapmıştı. Bu ortaklık ile birlikte Grab ilk kez bir otomobil üreticisinden elektrikli araç filosu satın almış olacak. Daha önce Didi Chuxing ve Uber de benzer anlaşmalarda bulunmuştu.

Hyundai kendi araç paylaşım hizmetini geliştiriyor

Hyundai, ulaşım hizmetlerinden içten yanmalı motorlar kullanmayı planlamıyor. Bu pazara hibrit ve yakıt hücreli araçların daha uygun olacağı düşünülüyor. Hyundai kendi otomobil paylaşım servisini önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunmayı planlıyor. Bu servis de elektrikli araç stratejisine odaklanacak.

Grab 200 adet yeni hızlı şarj özellikli elektrikli aracı 2019’un başında Singapur’da kullanıma sunacak. Anlaşmayla ilişkili olarak, Singapurlu SP Group şehre 2020’ye kadar 1000 adet elektrikli araç şarj noktası inşa etmeyi planlıyor.

Kaynak: Bloomberg

Hyundai Motor Group, Singapur merkezli araç paylaşım şirketi Grab Holdings'e 250 milyon Dolar daha yatırım yapmayı ve 200 adet elektrikli araçtan oluşan bir filo satmayı kabul etti. Hyundai ulaşım hizmetlerini bu şekilde geliştirmek istiyor. İki şirket arasındaki genişletilmiş stratejik ortaklık çerçevesinde Hyundai önümüzdeki yıl Grab ile Singapur'da elektrikli araç pilot projelerine başlayarak araçlardan tüketici ve sürüş verileri toplayacak. Güney Koreli otomobil üreticisi elektrikli araç ulaşım hizmetlerini Vietnam ve Tayland gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerine de genişletmek istiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği