Hücre içine yüksek çözünürlüklü bir bakış

Geleneksel mikroskoplarla böyle görüntüler elde etmek teknik olarak mümkün değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Liderliğini 2014’te Nobel Kimya Ödülü kazanan Fizikçi Eric Betzig‘in yaptığı Howard Hughes Tıp Enstitüsü Janelia Araştırma Kampüsü‘nden bir ekip, son teknoloji ürünü iki görüntüleme teknolojisini birleştirerek canlı hücrelerinin eşi görülmemiş detayda ve hızda 3 boyutlu görüntülerini elde etti ve bu çalışmalarını 19 Nisan 2018 tarihli Nature dergisinde bir makale olarak yayımladı.

Hareketli hücrelerin çarpıcı videolarında, kanser hücrelerini taranmasını, spinal sinir sistemi şekillenmesini ve bir zebra balığı gözünün endomembran ağını izleyebilirsiniz.

Yeni adaptif optik / kafes ışık yaprak mikroskobu (AO-LLSM) sistemi, geleneksel mikroskoplarda var olan iki temel kusuru düzeltir. Geleneksel mikroskoplar, doğal 3 boyutlu (3D) hücresel süreçleri gerçek zamanlı ve ayrıntılı olarak incelemek için çok yavaştır (en keskin görüşler cam slaytlarda sabitlenmiş izole hücrelerle sınırlıydı) ve görüntüleme için gerekli parlak ışık, foto-beyazlaşma ve diğer hücresel hasarlara neden olur. Eric Betzig konu hakkında “Bu mikroskoplar, çöl güneşinden milyonlarca kez daha yoğun ışık alan hücreleri yıkayarak, organizmayı tahrip eder veya öldürür” diyor.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için Betzig ve ekibi, iki teknolojiyi birleştiren bir mikroskop sistemi oluşturdu. Bu mikroskop, gökbilimciler tarafından Dünya’nın çalkantılı atmosferi boyunca uzaktaki göksel nesnelerin net görüşlerini sağlamak için kullandıkları düzensizlik düzeltici uyumlu-optik teknolojisi ve bir dizi 2 boyutlu görüntü alıp hücre altı dinamikleri yüksek çözünürlüklü bir 3 boyutlu film oluştururken, ultra-ince bir ışık tabakasını hücre içinden (ışık hasarını önleyerek) hızla ve tekrar tekrar süpüren bozucu olmayan kafes ışık levha mikroskobudur.

Mikroskop kombinasyonu, kendi çok hücreli ortamlarında hem uzaysal hem zamansal çözünürlükte 3 boyutlu hücre içi süreçlerin görüntülenmesine olanak sağlar.

Şu anda yeni mikroskop 10 metrelik bir masanın üzerini dolduruyor. Betzig “Frankenstein’ın canavarı gibi bir parça” diyor. Ekip, bireysel laboratuvarların ulaşabileceği bir maliyetle küçük bir masaya sığması gereken yeni nesil bir versiyon üzerinde çalışıyor. Bu tür bir cihaz, dünyanın dört bir yanından gelen bilimcilerin bunu kullanmak için başvurabileceği Janelia Gelişmiş Görüntüleme Merkezine gidecek. Bilimcilerin kendi mikroskoplarını oluşturabilecekleri planlar da rahatlıkla kullanılabilir hale getirilecek.

Sonuç olarak Betzig, kafes mikroskobunun uyarlamalı optik versiyonunun, bundan önceki temel kafes enstrümanı gibi ticarileştirileceğini ümit ediyor. Bu, uyarlanabilir optikleri esas cihazlar haline getirebilir.

Mikroskop ile elde edilen 3 boyutlu video galerisine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.kurzweilai.net

2014 Nobel Kimya Ödüllü Fizikçi Eric Betzig'in liderliğini yaptığı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü Janelia Araştırma  Kampüsünden bir ekip iki görüntüleme teknolojisini birleştirerek hücre içi biyokimyasal süreçleri 3 boyutlu ve yüksek hızda görüntülemeyi başardı. Geleneksel mikroskoplarla böyle görüntüler elde etmek teknik olarak mümkün değil ama bu yeni yöntemle artık yüksek çözünürlüklü ve 3 boyutlu görüntü elde edilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği