Huawei ‘gerçek’ yapay zekalı telefonu üretecek

Çinli telefon üreticisi Huawei Apple'ın yapay zeka becerilerinden memnun olmamış olacak ki 'gerçek yapay zeka telefonu'nu tanıtacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Huawei pazarlama konusunda bugüne kadar ince göndermeleriyle bilinen bir şirket olmadı ancak Çinli teknoloji devinin son reklamı direkt olarak Apple’ı hedef alıyor gibi duruyor. Geçtiğimiz dönemde, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi koltuğunu Apple’dan devralan Huawei, reklam kampanyasıyla Apple’ın nesne tanıma gibi görevleri gerçekleştiren yapay sinir motorunu hedef alıyor. ‘Gerçek yapay zeka telefonunu’ tanıtacağını belirten Huawei’nin 16 Ekim’de Mate 10 modelini kullanıma sunması bekleniyor.

Bu ifade oldukça iddialı olsa da Huawei aslında mobil yapay zeka alanında önemli gelişmelere imza atmış bir şirket. Cihaza yapay zeka için özel çipler yerleştiren şirket, böylece daha yüksek performans, daha fazla güvenlik ve daha uzun pil ömrü sağlıyor. Geçtiğimiz ay tanıtılan Kirin 970 modeli de kendi ‘Sinirsel İşleme Ünitesi‘ne (NPU) sahip.

Yapay zekaya özel donanım ve yazılım

Apple’ın yapay sinir motoru gibi, NPU da telefonun çip setinin içinde, yapay zeka görevlerini yerine getirmek için yerleştirilmiş işlemci çekirdeklerine sahip. Ancak Huawei’nin yapay zeka entegrasyonu bundan daha derin olabilir. Önceki üst düzey modeli Mate 9‘da makine öğrenimi teknolojisi, işletim sistemini kullanıcının alışkanlıklarına göre yönlendirecek şekilde kullanıldı. Böylece en çok kullanılan uygulamalar için daha fazla işlemci gücü ve bellek ayrılması sağlandı. Bu sistemin gerçekten anlatıldığı gibi çalışıp çalışmadığını bilmekse zor. Kullanıcının aylarca telefonu kullanmasının ardından bu sistemin faydaları görülmeye başlıyor. Ancak bu hamle Huawei’nin yapay zekayı sistem genelinde kullanma çabasını göstermesi açısından önemli.

Belki de şirketin ‘gerçek yapay zeka telefonu’ndan kastettiği budur. Yani sadece yapay zeka için ayrılmış donanım değil, bununla uyumlu olarak çalışan ve yapay zekanın sunduğu imkanlardan faydalanan bir yazılım kastediliyor olabilir. Yine de artık diş fırçasından çamaşır makinesine kadar her cihazda ‘yapay zeka bulunduğu’ iddia edildiği için Huawei’nin açıklamasına da şüpheyle yaklaşmanız anlaşılabilir. Bakalım şirket 16 Ekim’de tam olarak ne tanıtacak.

Kaynak: The Verge

Huawei pazarlama konusunda bugüne kadar ince göndermeleriyle bilinen bir şirket olmadı ancak Çinli teknoloji devinin son reklamı direkt olarak Apple'ı hedef alıyor gibi duruyor. Geçtiğimiz dönemde, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi koltuğunu Apple'dan devralan Huawei, reklam kampanyasıyla Apple'ın nesne tanıma gibi görevleri gerçekleştiren yapay sinir motorunu hedef alıyor. 'Gerçek yapay zeka telefonunu' tanıtacağını belirten Huawei'nin 16 Ekim'de Mate 10 modelini kullanıma sunması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği