Hollanda sarayı inovasyon merkezi olacak

Hollanda'daki Soestdijk Sarayı, yeni bir düzenlemeyle deneysel bir bahçeye, inovasyon laboratuvarına ya da halka açık bir parka dönüşecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda kraliyet ailesine ait Soestdijk Sarayı yeni bir projeyle birlikte deneysel bir bahçe, inovasyon laboratuvarı ya da halka açık park olarak yeniden dizayn edilecek. 17. yüzyılda inşa edilen saray geçmişte Prenses Juliana ve Prens Bernhard’a ev sahipliği yapmıştı.

Sürdürülebilirlik cenneti

Mecanoo mimarları tarafından geliştirilen ilk projenin adı Eden Soestdijk (Soestdijk Cenneti). Birleşik Krallık’taki Eden Project‘ten esinlenen bu tasarım, sarayı bir sürdürülebilirlik cennetine dönüştürmeyi hedefliyor. Böylece insanların, dünyanın ne kadar kırılgan olduğunu fark etmesi ve davranışlarını buna göre değiştirmesi hedefleniyor.

soestdijk-palace-2

Projeye göre sarayın bahçesine, içinde yapay yer şekilleri bulunan dev bir sera yapılarak ziyaretçiler buradan geçirilecek. Ayrıca bir tropik yağmur ormanı bölümü oluşturularak canlı çeşitliliğinin önemi vurgulanacak. Yüksek teknolojili tarım arazisinde ise sürdürülebilir bir şekilde nasıl yiyecek üretilebileceği gösterilecek. Mantar ve bakterilerin yaşamlarının gösterilmesi için de yer altına ayrı bir bölüm oluşturulacak.

soestdijk-palace-3

Saray bahçesinin bir başka bölümü de peri masalı benzeri bir deneyim yaşamak için doğanın heyecan verici ve bilgilendirici deneyimlerini yaşamak için tasarlanacak. Sarayın kendisi ise bir inovasyon laboratuvarı olarak girişimcilerin, uzmanların ve öğrencilerin çalışmalarının sergilenmesi için kullanılacak. Ayrıca 100-125 odalık beş yıldızlı, sürdürülebilir bir butik otel olarak da kullanılabilecek.

Dev bir laboratuvar

Made by Holland tarafından geliştirilen ikinci konsept ise sarayın bahçesinin tamamen bir laboratuvara dönüştürülmesini öngörüyor. Bu projede sarayın kanat bölümleri şirketlere ve organizasyonlara kendi çalışmalarını sergilemeleri için kiralanabilecek. Sarayın bahçesindeki tarihi yapılar restore edilecek. Ayrıca sarayın eski kışla bölgesine 65 adet müstakil ev ve bir etkinlik alanı inşa edilecek.

soestdijk-palace-5

Yaşam alanı

Üçüncü ve son öneri ise Nationaal Ensemble tarafından sunuldu. Bu projeye göre saray yeniden, kullanılan bir ev haline dönüştürülecek. Ziyaretçiler bahçede yürüyüş yapıp spor etkinliklerine katılabilecek. Ayrıca bir eğlence çadırında projeksiyonlardan görüntüler yansıtılıp özel efektler ve müzik eşliğinde etkileyici bir deneyim sunulacak. Bu konsepte göre bölgeye 40 ev ve 70 apartman da inşa edilecek.

soestdijk-palace-7

Sunulan 120 tasarımın arasından tarım, bahçecilik ve yiyecek teknolojileri, su kullanımı, ticaret, sağlık, inovasyon, yenilenebilirlik ve uluslararası bilgi paylaşımı ve iş birliği alanlarını konu alan temalar incelendi. Seçilen üç tasarım tüm kriterleri karşıladığı için bu üçünden birisi uygulanabilir. Üç ekip de önümüzdeki yıl 28 Nisan tarihine kadar uygun bir teklif sunmak zorunda. Daha sonra hangi projenin uygulanacağına karar verilecek.

Kaynak: New Atlas

Geçmişte Hollanda kraliyet ailesinin prens ve prenseslerine hizmet eden Soestdijk Sarayı'nı yeni bir amaçla kullanmak için 120 adet tasarım hazırlandı. Bu tasarımlar arasından, kriterlere uygun olan üç tanesi seçildi. Buna göre saray, her şeyiyle sürdürülebilir yaşamın örneği olan bir sürdürülebilirlik cennetine; şirketler ve organizasyonların çalışmalarının sergilendiği bir inovasyon laboratuvarına ya da halkın kullanımına sunulan görsel efektlerle süslü bir yaşam alanına dönüştürülecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği