HIV tedavisinde yeni gelişme

HIV virüsünün bulaştığı CD4 hücrelerini yok etmenin bir yöntemini bulan İsrailli araştırmacılar, virüsleri yüzde 97 oranında temizleyebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsrailli bilimciler HIV ve AIDS’i tedavi edebileceği düşünülen bir ilaç geliştirdi. Times of Israel gazetesinin haberine göre araştırmacılar, hastalardaki virüs oranını sadece 8 günde yüzde 97 oranında azaltabilen bir protein keşfetti. Bulgular, sadece geçtiğimiz yıl bir milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan hastalığı taşıyan kişiler için umut vaat ediyor.

HIV virüsü CD4 olarak bilinen ve grip gibi hastalıklarla savaşan akyuvar hücrelerine saldırıyor. Virüs bu hücrelerin iç yapısını kullanarak hücreyi ele geçiriyor ve kendisinin daha fazla kopyasını üretiyor. Bu işlem sırasında da CD4 hücrelerini yok ediyor. Hastanın bir milimetreküp kanında bulunan CD4 hücresi sayısı, 200’ün altına düştükten sonra ileri düzeyde AIDS teşhisi konuyor.

Hücrelere aşırı yükleme

Yeni ilaç 10 AIDS hastasından alınan kan örneklerinin bulunduğu tüplere konuldu. Kudüs’teki İbrani Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, araştırmacıların Gammora adını verdikleri aktif içerik, normalde 1 ya da 2 DNA’sını CD4 hücrelerine yerleştiren virüsün, tek bir hücreye birkaç DNA birden yerleştirmesine sebep oldu. Bu durumda da zarar gören akyuvar hücresi aşırı yüklenme sebebiyle çoğalamadan kendi kendini yok etti. Böylece virüsün yayılması önlendi.

Gammora’nın kullanıldığı yeni testler gerçekleştirmeyi planlayan araştırmacılar, yakında virüs bulaşmış HIV hücrelerinin yüzde yüzünü yok edecek bir yöntem geliştirmeyi umuyor. HIV günümüzde günlük olarak alınan ilaçlarla bastırılabiliyor ancak hastalığı tamamen tedavi edebilen bir ilaç bulunmuyor.

Yeni ilacın geliştirilmesinde görev alan Abraham Loyter bir İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada “Bu yaklaşımımızla hücreleri yok ediyoruz, böylece virüsün bir gün tekrar harekete geçmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Ortada hücre olmayınca, virüs bulaşması ihtimali de ortadan kalkıyor.” diyor.

Kaynak: Independent

İsrail'de yapılan bir araştırmada 10 hastadan alınan HIV'li kan örneklerine Gammora adı verilen bir protein ekleyen araştırmacılar, virüslerin normalde çoğalmak için içine bir DNA'sını yerleştirdiği CD4 hücrelerine birkaç adet DNA girmesini sağladılar. Böylece aşırı yükleme olan hücreler kendi kendini imha etti. çoğalmak için uygun ortam bulamayan virüsler 8 gün içinde yüzde 97 oranında azaldı. Araştırmacılar yakın gelecekte bu oranı yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği