Her şeyi oyuncağa çeviren oyun seti: Toyi

Toyi adlı oyun seti, çocukların çevrelerindeki nesneleri oyuncaklara dönüştürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde çocuklar için her türlü oyuncak hazır olarak üretiliyor ve satılıyor. Bu durum çocuklar için bir şans gibi görünse de aslında çocuk yaratıcılığının önüne geçen bir durum. Çünkü çocuk için her şey bir oyuncağa dönüşebilir. Elinde her türlü oyuncak bulunan bir çocuk ise herhangi bir şeyi oyuncağa dönüştürmekle uğraşmayacağı için yaratıcılığını kullanmaya fırsat bulamayabilir.

Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum adlı iki girişimcinin İstanbul’daki ekibiyle birlikte geliştirdiği Toyi adlı oyun seti, çocukların çevrelerindeki nesneleri oyuncaklara dönüştürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Delikli lastikler ve bunlara bağlanabilen parçalar sayesinde çocuklar Toyi setini kullanarak bir su şişesini uzay mekiğine, bir çam kozalağını sevimli bir canavara ya da boş bir kutuyu bir tren vagonuna çevirebiliyor. El, ayak, tekerlek, göz, eklem ve çubuklardan oluşan setler birçok farklı tasarıma izin veriyor.

Çocuklar için, çocuklarla üretildi

Ekip bu oyun setini geliştirirken, her aşamada çocukların fikrini aldı. Çocukları ‘oyun uzmanı’ olarak tanımlayan Toyi ekibi, tüm prototipleri çocuklara deneterek en mükemmel ürünü geliştirmek için çalıştı.

Toyi’nin bir diğer amacı da çocuklara küçük yaştan itibaren geri dönüşüm düşüncesini aşılamak. Toyi sayesinde çocuklar çevrelerinde gördükleri her şeyi, yeni amaçlarla kullanılabilecek nesneler olarak algılayabiliyor. Böylece çocukların gözünde, kullanılan ürünler çöpe değil, yeniden kullanılmaya hazır başka bir ürüne dönüşüyor.

Alınan her set, aynı zamanda bağış oluyor

Kickstarter üzerinden kitle fonu toplayan proje 20 bin Dolar’lık hedefinin 7 bin 500 Dolarını şimdiden topladı. Projeye destek olmak ve çocuğunuza, kardeşinize ya da yeğeninize güzel bir hediye almak için Kickstarter üzerinden 25 Dolar’lık 32 parçalık Toyi setini 20 Dolar’a alabilirsiniz. Ayrıca 64 parçalık seti 35 Dolar’a, 128 parçalık seti de 75 Dolar’a satın almak mümkün. Kampanya kapsamında, fiyatı 1200 Dolar’a kadar çıkan paketlerden herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Toyi, dünya genelindeki ihtiyaç sahibi çocuklara yardımcı olan kuruluşlarla çalışarak, satın alınan her set için bu kuruluşlara bir set bağışlıyor. Yani aslında sadece kendi çocuğunuza değil, Hindistan, Somali, Ürdün gibi ülkelerdeki diğer çocuklara da bit Toyi seti hediye etmiş oluyorsunuz.

Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum adlı iki girişimcinin İstanbul'daki ekibiyle birlikte geliştirdiği Toyi adlı oyun seti, çocukların çevrelerindeki nesneleri oyuncaklara dönüştürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Delikli lastikler ve bunlara bağlanabilen parçalar sayesinde çocuklar Toyi setini kullanarak bir su şişesini uzay mekiğine, bir çam kozalağını sevimli bir canavara ya da boş bir kutuyu bir tren vagonuna çevirebiliyor. El, ayak, tekerlek, göz, eklem ve çubuklardan oluşan setler birçok farklı tasarıma izin veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği