Hastaların içini gösteren sistem

Alberta Üniversitesi'ndeki bilimciler tarafından geliştirilen ProjectDR, doktorların hastanın içini görmesini sağlayacak bir sistem.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Doktorların hastanın içini görebildiğini düşünün. Hatta hasta hareket ettikçe vücudundaki organların ve kemiklerin ne şekilde değiştiğini görebildiklerini. İşte Alberta Üniversitesi‘ndeki bilimciler tam olarak olmasa da böyle bir sistem geliştirdi. Halen test aşamasında olan teknoloji ProjectDR olarak adlandırılıyor.

Geliştirilen teknoloji aslında cildi şeffaf hale getirmiyor ya da hastanın içinin gerçek zamanlı görüntülerini göstermiyor. Sadece daha önceden çekilen üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ve emar görüntülerini vücuda yansıtıyor.

Kullanımı tıpla sınırlı kalmayabilir

Sistem bir projektör, kızılötesi kameralar ve hastanın vücudundaki stratejik noktalara yerleştirilen işaretleyicilerden oluşuyor. Kameralar vücuttaki işaretleyicileri takip ederek sistemin vücudu algılamasını sağlıyor. Böylece hasta hareket ettikçe yansıtılan görüntü de onla birlikte hareket edebiliyor. Sistem duruma göre sadece akciğerler ya da sadece kan damarları gibi belirli görüntüleri de yansıtabiliyor.

Teknolojiyi geliştirmek için Michael Fiest ile iş birliği içinde çalışan Ian Watts “Bu teknolojiyi eğitim, fizyoterapi, laparoskopik cerrahi ve hatta cerrahi planlama olmak üzere çok farklı alanlarda kullanabiliriz.” diyor.

Kaynak: New Atlas

Alberta Üniversitesi'nde çalışan bilimciler ProjectDR adlı bir sistem geliştirdi. Bir projektör, kızıl ötesi kameralar ve hastanın vücudundaki stratejik noktalara yerleştirilmiş işaretleyicilerden oluşan sistem, daha önceden çekilen üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ve emar görüntülerini vücuda yansıtarak vücudu 'şeffaf' hale getiriyor. Hasta hareket ettikçe yansıtılan görüntü de onla birlikte hareket ediyor. İsteğe bağlı olarak sadece kan damarları veya sadece akciğerler gibi belirli bölgeler de yansıtılabiliyor. Sistemi geliştirenler ProjectDR'ın eğitimden cerrahi planlamaya kadar pek çok farklı alanda kullanılabileceğini söylüyor.

1 Yorum

  • Güzel bir gelişme. Eninde sonunda önce kas, sonra iskelet sistemimiz ayrı ayrı gösterecek teknolojilere de elbet ulaşacağız. Belki de tüm sağlık işlerini evimizde, geliştirilen bu aygıtlarla öğrenip, bize tedavi olanağı bile verebilir, yani kendi kendimizin doktoru olabiliriz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği