Haftanın Özeti: 94

8 – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Çocukken almak istediğiniz şey için kumbarada para biriktirdiyseniz somut bir hedefe özel yaptığınız ve fiziksel olarak görebildiğiniz bir birikimin verdiği keyfi bilirsiniz. Küçük miktarların gücünü bize tekrar hatırlatan, kartlardan, taksitlerden, komisyonlardan ve rakamların soğukluğundan uzak ‘Piggy the Bank’ de bize kumbaraların fonksiyonelliğini ve etkinliğini hatırlatan bir birikim çözümü. Öncelikle uzun zamandır almak istediğiniz bir şey belirleyip bunu Piggy the Bank sisteminde hedef olarak tanımlıyorsunuz. Kumbaranız size bu hedef için haftalık bazda kenara ayırmanız gereken parayı gösteriyor. Her hafta bu parayı kumbaranıza eklemeyi başarırsanız bir süre sonra almak istediğiniz mal ya da hizmetin tedarikçileri size (siz hedefinize ulaşmadan önce) tekliflerini göndermeye başlıyor. Siz de içlerinden en uygun olanı seçip borçlanmadan ve komisyon ödemeden avantajlı bir alışveriş yapmış oluyorsunuz. Kanada merkezli girişim kredi kartı borçlarına ve suçluluk psikolojisi ile alışveriş yapmaya tepki olarak doğmuş. Özellikle yüklü miktarda ödeme gerektiren hedefler için ideal bir ‘ayağa göre yorgan’ çözümü olabilir.

PiggytheBank_Screenshot_3 (1200x694)

Online bankacılık denince akla milenyum kuşağına yönelik stratejiler ve kampanyalar geliyor olabilir ama bir yerlerde yaşı bu tip teknolojiler için ‘fazla’ geçkin sayılan ve hesaba katılmayan müşterilerin de online bankacılık teknolojilerine entegrasyonu için uğraşan kuruluşlar var. OATS (Older Adults Technology Services) adlı oluşum yaşlılara para yönetimi ve online bankacılık için gerekli olan temel becerileri ve bilgileri sağlayarak sisteme katılımlarını sağlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde online bankacılığın ileri gelenlerinden Capital One’ın da katıldığı OATS, yaşlı kullanıcılar için bir eğitim sunmaya hazırlanıyor. Dolandırıcılığa hedef olma korkusunu gidermeyi de hedefleyen eğitimler New York, Chicago, Los Angeles, Boston ve Washington, D.C.’de gerçekleşecek.

Senior elderly lady at home using her new laptop computer and its technology

Birleşik Devletler’de gerçek zamanlı para transferi ortaklıkları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Visa Direct, PayPal, Fiserv, Square ve Ingo Money ile ortaklığa gittiğini açıkladı. ‘Birlikte işlerlik’ paranın gerçek zamanlı transferi için azımsanamayacak bir öneme sahip olduğu için ortaklık haberi son derece önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor. 200 milyon banka kartı ile Birleşik Devletler’in en büyük tabanına sahip olan Visa’nın, son ortaklıklar ile Visa dışı banka kartlarına da ulaşarak düşük maliyetli, hızlı ve geniş alanda kullanılabilir gerçek zamanlı ödeme idealine doğru önemli bir adım attığı ve sadece anında para transferine değil nakit çekime de imkan veren Visa Direct’i (Venmo gibi rakiplerine göre) çok daha avantajlı bir konuma taşıdığı düşünülüyor.

visa paypal (1200x675)

Emma AI isimli yapay zeka sistemi hisse senedi işi yapan makineleri ve insanları saf dışı bırakmak üzere geliştirildi. Emma, son dönem yükselen finansal marketlerde gelişmiş makine öğreniminden faydalanmaya yönelik girişim dalgasının bir parçası. Otomasyon Wall Street’in yabancısı olduğu bir konu değil fakat Emma’nın yaratıcısı Shaunak Khire’ye göre onun sistemi mevcut sistemden çok daha gelişmiş ve karmaşık. Emma yapay sinir ağları sayesinde, diğer programlardan farklı olarak, Avrupa’nın para politikalarındaki değişimler gibi hisse senetlerini etkileyen çoklu faktörleri hesaba katabiliyor. Khire’ye göre bu algoritmik ticaret değil analistin bir muadili olmak anlamına geliyor. Emma Birleşik Devletler hazine bonolarının yanı sıra ilaç devi GSK ve Tesla’nın hisse senetleri ile alım satım yapmaya başlayacak.

nse (1200x761)

Temassız ödeme özelliğinin Samsung Galaxy’nin son modelinde standart bir özellik olarak sunulmasının ardından bir hacker’ın telefonun sinyallerini yakalamanın bir yolunu bulması da gecikmedi. Defcon’da yaptığı sunum sırasında Salvador Mendoza Samsung Pay’e yapılabilecek bir dizi saldırıyı dış hatlarıyla anlattı. Bunun üzerine Samsung’tan ‘bu açıkların farkındayız fakat bu tip saldırıları gerçekleştirmek son derece zordur’ minvalinde bir açıklama geldi. Mendoza’nın bahsettiği saldırılar ödeme jetonlarına (‘token’ olarak adlandırılan ve kullanıcının uygulaması tarafından oluşturulup kredi kartı bilgileri için kullanılan onay kodlarına) ulaşıp sahtesini üretme prensibine dayanıyor. Bu tek kullanımlık jetonlar mobil cihazdan ödeme cihazına (kablosuz olarak) gönderiliyor ve 24 saat boyunca geçerliliklerini koruyor.

Paranızı işletip size günlük yüzde 3 kar sağlayan Telegram tabanlı etkileşimli robotla tanışın: LaraTelegram‘ın yüksek güvenlikli yapısı sayesinde pasif gelir araçlarının en güvenilirlerinden biri olduğu iddia edilen platform 10 dolardan 20 bin dolara irili ufaklı yatırımlarla çalışabiliyor ve hayat boyu getiri garantisi veriyor. En azından kendi iddiası bu. Siz yine de temkinli olun!

https://youtu.be/rnAvQ3AgTVo

Mobil ödeme uygulaması Spare’den ATM arama derdine derman olabilecek bir çözüm: Bankalar müşterilerine ATM’ler yerine üye işyerleri üzerinden ödeme yapsın! Hem daha düşük maliyetli hem de daha güvenli olma potansiyeli taşıyan bu çözüm müşterilerin Spare uygulamasını açıp en yakın üye işyerine gitmeleri, ödeme noktasında telefonları ile kimlik doğrulama işlemi yapmaları ve paralarını elden almaları şeklinde özetlenebilir. Müşteriler için daha ulaşılabilir ve ekonomik olma niteliği taşıyabilecek yapının bankalar için tasarruf ve (üye işyeri) müşterilerine yeni bir ‘gelir kapısı açmak’ gibi değerler yaratabileceği düşünülüyor. İşyerleri içinse kapıdan giren potansiyel müşteri sayısında artış anlamına gelebilir. Size de gayet makul ve mantıklı gelmiyor mu?

spare

Dünya Ekonomik Forumu’nun yeni raporu sanal para birimi Bitcoin’in altında yatan teknolojinin küresel finans sistemi için merkezi niteliğe sahip bir noktaya ulaşacağı tahminini içermesi ile dikkatleri çekti. Rapor, yeni bir teknolojinin (blok zinciri) küresel finans elitlerinin toplanma noktası olarak kabul edilen organizasyondan bugüne dek aldığı en güçlü referanslardan biri olarak kabul ediliyor. Şaibeli noktalarına karşın Bitcoin’in finansal endüstri tarafından olumlu şekilde ele alındığını bilmek finans dünyasının geleceğine dair resmi her zamankinden daha net ortaya koyuyor.

bitcoin-1260x840

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

6 Yorum

  • amirim;raspberry pi demişken, 3.modeli kullandınız mı? Bir de elektrik bağlantısı olmayan harddisklerdeki içeriği enerji yetersizliğinden oynatamama sorunu sizde var mı?Yoksa harddiskiniz doğrudan şehir şebekesine mi bağlı?saygılarımla…

    • Hayır, 3. modeli kullanma fırsatım olmadı. 2. kuşak ile devam ediyorum ve bana şimdilik yetiyor. Sabit diskim harici enerji kaynağına bağlı bir network storage. Diğer senaryodaki sorunu çok yerde okudum ancak şahsen deneme fırsatım olmadı.

  • “Son dönemde yaygın bir şekilde kullanılan tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlar Arduino ve Raspberry Pi gibi sistemlere Türkiye’den rakip geliyor.” cümlesindeki “Arduino”, tek kart bilgisayar örneği olarak yanlış bir örnek. Arduino bir ASIC karttır, kullanım amacı ve kullanım spektrumu da Raspberry Pi’a göre daha farklıdır…

  • lara ilginç,nasıl bu kadar yüksek getiri sağlıyor tam çözemedim. spare ise bizde tutmaz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği