Haftanın Özeti: 93

1 – 7 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

Liste yapmayı sevenler kulübü üyeleri, zamanı tutamayanlar, pozitif stresi hızla kaygıya ve strese dönüşenler, işlerin ortasında paralize olanlar… ‘Sıradanı bi’ parça daha az sıradan yapma’ düsturu ile ilham vermeyi amaçlayan Everyday Co.’nun gün boyunca rahat bir nefes almayı unutanlar için hazırladığı 15 maddelik günlük yapılacaklar listesinin ilk 5 maddesi şöyle:

 • Yeni biriyle etkileşime gir.
 • 30 dakika hiçbir şey yapmadan (öylece) dur. Nefes al.
 • Biriyle yemeğini paylaş. Kahvaltı, öğle yemeği, çorba… Fark etmez. Ekmeği böl. Kahve de iş görür.
 • Müteşekkir hissettiğin 3 şeyi yaz – spesifik ol.
 • Bir şey yap. Yemek, yatak, doodle, liste… Hedef kusursuzluk değil.

do (1200x900)

Tükenmişlik Sendromu’ olarak da bilinen düşünsel, fiziksel ve ruhsal durum(suzluk) için modern yaşamın ‘üretkenlik’ odaklı kültürünü sorumlu tutan teoriler, kişilerin performans kaygısı ile sürekli bir ‘dövüş ya da kaç’ ikileminde kaldıklarından, stres hormonlarından ve 7/24 ilgimizin peşinde olan teknolojik cihazlarımıza yetişmenin güçlüğünden söz eder. Yorulmanın ardından dinlenme ve beslenme imkanı bulamadan sürekli düşük güç tüketiminde çalışmaya zorlanan bedenimizin ve zihnimizin girdiği bu kötücül döngü gerçekten bugüne has bir sorun mudur? Anna Katharina Schaffner ‘Exhaustion: A History’ kitabında tükenmişlik hissinin belli toplumlara ya da bugüne has olmadığının, tarih boyunca insanların iç kaynaklarını korumak adına çok çeşitli sebeplerle verdikleri bireysel mücadelenin farklı adlar ve tanımlarla günümüze kadar görüldüğünü iddia etmiş. Bu sıkıntıdan muzdarip olanlara kendilerini yakından izlemeleri ve kaynaklarını iyi anlamaları (beni en çok ne yoruyor & bana en çok ne enerji veriyor) ve bilişsel davranışçı terapiye başvurmaları öneriliyor.

titian (829x829)
‘Yeminlen bunaldım artık’ capsi olarak aşinalık kazandığımız 1565 tarihli Titian tablosu ‘Penitent Magdalene’.

Son derece canlı bir internet topluluğuna sahip olan Suudi Arabistan’ın telekom şirketi STC (Saudi Telecom Company) rakiplerine kaptırdığı Suudi gençliğinin ihtiyaçlarını anlamak ve bu bilgilerin ışığında sıfırdan dijital bir şirket (mobil operatör) yaratmak için küresel araştırma ajansı Studio D ile işbirliğine gitti. Mayıs ayında hizmete sunulan Jawwy isimli dijital yerlilere özel operatörün markalaşma sürecine rehber olan bu vaka araştırması Suudi gençliğine dair az bilinenlere ışık tutuyor. Batılı markalar ve büyük şirketler ile İslam’ın ve Suudi kültürünün tevazu, özel hayat gibi konulardaki gelenekleri arasındaki gerilimin şekillendirdiği online davranışlar ve alışkanlıklara ilişkin pek çok değerli bilgi içeren rapora göre genç Suudi erkekleri için en özgürleştirici şey araba iken genç Suudi kadınlarına göre cep telefonu. Ve Suudi Arabistan’da romantik ilişkilerin yüzde 90’ı online olarak başlıyor.

saudi (1200x571)

Rus atletlerin özellikle 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nda devlet destekli doping aldıkları iddialarının araştırılması sonucunda Dünya Anti-Doping Ajansı ülkenin 2016 Yaz Olimpiyatları‘nda hiçbir branşta yarışmaması gerektiği kanaatini içeren bir rapor yayınlamıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi söz konusu raporu değerlendirmiş ve Rus atletleri toptan müsabaka dışı bırakmak yerine sporcuların Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşecek Yaz Oyunları’na katılabilmeleri için uymaları gereken bazı şartlar öne sürmüştü. Çeşitli spor federasyonlarından da Rus atletler konusunda özellikle titiz ve dikkatli olunmaları talep edilmişti. Son olarak Rusya’nın halter takımına mensup atletlerin tamamının olimpiyatlardan men edilmesi ile 110’dan fazla Rus sporcu yaklaşan olimpiyatlarda yarışma haklarını kaybetmiş oldu. Spor dünyası için hayal kırıklığı yaratan doping krizinin boyutu ise görünenden çok daha sarsıcı olabilir. Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü Emir Güney’e göre her şey doping alanında araştırmalar yapan Alman gazeteci, Hans-Joachim ‘Hajo’ Seppelt’in Aralık 2014’te yayınlanan ‘’Doping Sırrı: Rusya Nasıl Şampiyonlar Yaratıyor?’’ belgeseliyle başladı ve Rusya’nın 387 sporcudan oluşan kafilesinin 279 sporcuya indiği bu günlere gelindi. Spor tarihinin en büyük örtbaslarından birini ortaya çıkaran Seppelt daha evvel Doğu Almanya, Çin ve Kenya’da doping vakalarını izlemiş ve belgeseller yapmıştı ancak aralarında en çok yankı uyandıran Rusya dosyası oldu.

Brezilya’ya gitmeden önce Moskova’da bulunan Assumption Katedrali önünde koçları ve diğer yetkililer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Rus sporcular (Fotoğraf: Alexander Zemlianichenko / AP)
Brezilya’ya gitmeden önce Moskova’da bulunan Assumption Katedrali önünde koçları ve diğer yetkililer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Rus sporcular (Alexander Zemlianichenko / AP)

Yeni alınmış bir araca bindiğinizde özel bir kokusu olduğunuz fark edersiniz. Hatta bu koku çoğu kişi için yeni araç alma sebebine dönüşür. Bu kokuya sebep olan şeyin, koltukların derisinde ya da yerdeki döşemelerde kullanılan malzemeler olduğu anlaşıldı. Bu parçaların koku yaymasını sağlayan süreç buharlaşmaya benziyor. ABD’nin Michigan eyaletinde bulunan Ecology Center’ın yöneticisi Jeff Gearhart, arabada maruz kaldığımız bu kimyasalların birçoğuna zaten evlerimizde de maruz kaldığımızı söylüyor. Bu zararları kimyasalların etkisini azaltmanın en mantıklı çözümü, yeni aldığınız arabanızı ya da yeni boyattığınız evinizi iyice havalandırmak.

landscape-1470063536-gettyimages-579862134

Dünyada 25 bin feet (7,63 km) yükseklikten paraşütsüz olarak atlayıp aşağıda gerili olan bir ağa başarıyla inen (düşen?) ilk insanla tanışın: Luke Aikins!

https://youtu.be/nVQKW6qV3fA

‘Aynı anda dans eden en çok sayıda robot’ rekoru Çin’in Shandong bölgesinde düzenlenen bir bira festivali esnasında 1.007 robot tarafından kırıldı. Her biri 43,8 cm olan dans makineleri hareket etmeyen ya da düşen birkaç mensupları dışında bir dakika boyunca ahenk içinde hünerlerini sergilerken onları kontrol eden şey tek bir cep telefonuydu. Daha önceki rekor ise 540 robot ile yine Çinli bir robot şirketine aitti.

Milyon dolarların belki ama milyar dolarların neye benzediğini kafasında canlandırabilecek çok az insan vardır. Paranın para olduğu zamanlarda Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın serveti 30 milyar dolar civarındaydı. Kokain ticaretinden yılda 22 milyar dolar kazanmanın ne kadar absürd ve gerçek dışı olduğunu ortaya koymayı hedefleyen bu videoda Escobar’ın serveti görselleştirilmeye çalışılmış. Kontrolsüz (aşırı) kazancın sonucu olarak depolandıkları yerlerde fareler ya da nem sebebiyle kullanılamaz hale gelen paraların miktarı canınızı yakabilir.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

8 Yorum

 • Amirim merhaba,

  AKK’nın yanısıra bir de upload hızı sorunu var. ttnet 100 mbps download / 2 mbps upload. çekilecek dert değil. https://teknoseyir.com/durum/287510 diye bir haber vardı, 6 ayın üzerine 1 yıl daha geçti, tık yok (aynı haber pek çok sitede çıkmıştı, ben birini örnek verdim). Bir de bu konuya el atsan, tadından yenmez.

 • yeni tasarimda videolar cerceveden tasiyor.
  yazi uslubu amirime ait olmadigi apacik. okumak can sikici hale geldi :(
  haberler arasinda ayirici yok. ilk bakista hangi resim hangi habere ait belli olmuyor
  sayfa ustlerinde yer alan kocaman kapkara alan cok gereksiz. göz yorucu. bosuna mause hareketi
  lütfen birseyler yapin amirim

 • Serdar Bey alıştırdığınız seviye yüzünden bu kadar eleştiri alıyorsunuz, keşke en sade haliyle Canvas temasına dönüp bizi özetlerle buluştursanız. Sade, net, akıcı, dolu !

  • Aynı siteye mi bakıyoruz emin değilim ama birkaç bilgilendirme yapayım.
   Sitedeki bütün içeriği hala ben belirliyorum. Bu konuda bir değişim yok. Yorumunuzda değindiğiniz gibi ‘bu kadar’ diyecek oranda bir eleştiri de almıyoruz açıkçası; hatta tam aksine yeni tasarımla birlikte sitenin trafiğinde ciddi bir yükseliş de oldu. İstikrarlı bir şekilde de artmaya devam ediyor.
   İçerik hacmimiz sürekli genişliyor. Haftalık özetler de buna dahil. Eski sayılara kıyasla çok daha zengin ve detaylı bir kapsama sahipler. Arşiv taramasıyla bunu gözlemleyebilirsiniz.
   Yeni tasarımla sayfalarımızda daha fazla bilgilendirme yapma ve görselleri daha etkin kullanma fırsatı yakaladık. Mobil arayüzde de çok daha kullanışlı bir yapı kazandı.
   Arama motorumuzun algoritması düzeltildi. Arşiv taraması yapmak daha tutarlı ve kolay hale geldi.
   Şimdiye kadar onlarca site hayata geçirip yönettiğimden bu yeni tasarımların yarattığı geçici huzursuzluklarına aşinayım. Bir süre sonra her şey yerli yerine oturur (o zaman da sıradaki yenilenmenin vakti gelmiş olur zaten).
   Selamlar, sevgiler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği