Yeni araba kokusu nereden gelir?

Yeni bir arabaya bindiğinizde kendine has bir kokusu olduğunu fark edeceksiniz. Kokladığınız şeyler kanserojen olabileceğini bilmenizde fayda var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni araba kokusuna sebep olan şeyin ne olduğunu gerçekten bilmek istemeyebilirsiniz. Siz iyisi mi yeni aldığınız arabanızın kokusunu tatlı tatlı içinize çekin. Aralarında formaldehit, benzen ve diğer uçucu organik bileşiklerin bulunduğu 200 kadar kimyasal maddeyi soluduğunuzu düşünmeyin. Aksi taktirde moraliniz bozulabilir.

Yeni arabanıza kokusunu veren şeyler, yerleri, koltukların derisini ve gösterge panelini oluşturan plastikler ve yapıştırıcılardır. Bu parçaların koku yayma süreci buharlaşmaya benzeyen bir süreçle gerçekleşir.

Kullanmadan önce havalandırın

Bu riski kanıtlayan kesin bir araştırma olmasa da, bu bileşenlerden bazılarının kanserojen olduğu biliniyor. Akla gelen en önemli soru ise sürücülerin bu yüksek dozda kimyasala maruz kalma olayından etkilenip etkilenmediği. Michigan’daki Ecology Center’ın araştırma müdürü olan Jeff Gearhart, “Arabada maruz kalınan kimyasalların bir kısmına evlerimizde ya da başka ortamlarda da maruz kaldığımız bilinen bir gerçek.” diyor.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, alınabilecek mantıklı önlemler arasında yeni arabanızı, yeni boyanmış ya da yeni döşenmiş evinizi iyice havalandırmak sayılabilir. Gearhart, arabanızın klima sisteminin harici hava sirkülasyonu sistemi olmasının, kanserojen maddeleri %77 oranında azaltabildiğini belirtiyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Yeni alınmış bir araya bindiğinizde arabanın özel bir kokusu olduğunuz farkedersiniz. Bu kokuya sebep olan şeyin, koltukların derisinde ya da yerdeki döşemelerde kullanılan malzemeler olduğu anlaşıldı. Bu parçaların koku yaymasını sağlayan süreç buharlaşmaya benziyor. Michigan’daki Ecology Center’ın müdürü, arabada maruz kaldığımız bu kimyasalların birçoğuna zaten evlerimizde de maruz kaldığımızı söylüyor. Bu zararları kimyasalların etkisini azaltmanın en mantıklı çözümü, yeni aldığınız arabanızı ya da yeni boyattığınız evinizi iyice havalandırmak.

1 Yorum

  • Sanırım Buyology kitabında, bu koku insanlara araba aldırdığı için artık özellikle sıkıldığı veya kokunun arttırılıp, daha uzun süre kalıcı olması sağlandığını okumuştum. Ararken de böyle bir parfüm olduğunu buldum :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği