Haftanın Özeti: 61

21 – 27 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • İsveçli Sanatçı Peter Sunde Kolmisoppi’nin Kopimashin adlı çalışması aynen ismi gibi bir kopyalama makinası. Amacı dünyanın -dijital olarak- en çok kopyalanan şarkısını yaratıp rekor kırmak. Bağlı olduğu sabit diske kopyaladığı şarkıya yönelik üç satır bilgi veriyor: tarih, kopyalama sayısı ve her birine karşılık gelen 1,25 dolarlık bedelin karşılığı.

 • Deneysel çalışmalarıyla tanınan (ve bazen aynı sebepten dolayı yerden yere vurulan) Şarkıcı Björk bu hafta Stonemilker adlı şarkısına özel bir sanal gerçeklik uygulaması yayınladı. Uygulama Google Cordboard, FreeFly ve VR One platformlarını destekliyor. Biophilia adlı uygulama arayüzüyle hayli yenilikçi. Uygulama içi şarkı (klip) satışıyla da yeni bir gelir modeli yaratmaya aday.

 • Muzeums adından da anlaşıldığı gibi müzeler hedefleyen bir mobil uygulama. Çıkış noktası ise müze ziyaretçilerinin profillerine ve kişisel tercihlerine özel bilgilendirme ve yönlendirme yapabilmek. Aynı müzeyi aynı anda ziyaret eden farklı beklenti ve tercihlere sahip kişilere farklı tecrübeler yaratan uygulama veri kaynağı olarak sosyal paylaşımlarınızdan ve uygulama içi tercihlerinizden besleniyor.

 • Steve Jobs’un giydiği kıyafetlerden bilgisayarlara kadar dünyanın en büyük kişisel Apple koleksiyonunu barındıran bir müze bu hafta Prag’da açıldı. Sergilenenler arasında Steve Jobs’un okul yıllığı dahi var.

qt8vA6w

 • Federico Heller imzalı Uncanny Valley adlı kısa film sanal gerçeklik dünyasına distopik bir bakış getiriyor. İzleyelim.

 • Emojilerle dünya klasikleri yazılıyor da Star Wars fragmanı mı çekilemeyecek?

 • Lafı geçmişken kayıtlara da geçsin. Dünyada yeri göğü inleten Star Wars Türkiye’de izleyici sayısı (ve gişe geliri) olarak başrollerini Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in paylaştığı Düğün Dernek 2: Sünnet filmini geçemedi. Galaktik imparatorlukları bile silkeleyen filmimizi paylaşmamak olmazdı, değil mi?

 • Bahadır Baruter’in plaza insanlarını yorumladığı Mukadderat başlıklı sergi X-ist’te açıldı.

mukadderat-2

 • Roland’ın TR-909 kodlu ritm makinası müzik dünyasında çığır açan enstrumanlardan biri olarak kabul edilir. Pek çok türe, şarkıya ve besteciye enerji veren bu cihazın artık web tabanlı bir versiyonu da var. Epey de keyifli!
 • Efsanevi rock grubu Beatles yıllardır süren inadından vazgeçti ve 13 stüdyo albümünü dijital yayın platformlarında dinlenebilir ve satın alınabilir halde kullanıma sundu.

 • Robot Koch’un Delhia de France ile seslendirdiği Dark Waves adlı şarkının sadece bir iPhone 6S+ ile çekilen video klibi yayına girdi. Su geçirmez kılıf dışında ekstra bir aksesuarın kullanılmadığı klip bir bakıma telefonun Full HD çözünürlüğünde ve saniyede 120 kare çeken kamerasının da showreel’i oldu.

Ve böylece (61. sayımızla) geride bırakmaya hazırlandığımız 2015’in son derlemesinin sonuna geldik. Benim için dopdolu ve mutluluk verici işlerle geçen bu yılın en güzel hediyelerinden biri blogumda haftalık özetler olarak başlayıp bağımsız bir mecraya dönüşen Dünya Halleri oldu. Her hafta biraz daha artan ilgi ve desteğinizden dolayı başta size ve bu yorucu emeği sürdürülebilir kılan destekçim Garanti Bankası’na çok teşekkür ederim. 2016’da çok daha güzel şeylerle birlikte olacağız.

Hepinize sağlıklı ve bereketli bir yeni yıl dilerim.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.


12 yanıt

 1. muhammet avatarı
  muhammet

  abi bu vtm işi ziraat bankasında da vardı hatta kullandım bir kere ….

 2. Murat avatarı
  Murat

  Bizde size teşekkür ederiz. Ayni haberlerin kopyala yapıştır türevleri ile dolu türkçe internet siteleri arasında kendine özgü icerigi olan nadir sitelerdensiniz.

 3. VC avatarı
  VC

  “SMS 20 yaşında” haberi 2012 ye ait

 4. düzeltme avatarı
  düzeltme

  “(Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un 200 yılında kurduğu girişimi) “

 5. onur çetinkaya avatarı
  onur çetinkaya

  Softorino’nun dönüştürücü uygulaması yerine maxthon tarayıcıyı öneririm. Youtube ile sınırlı kalmadan özel korumalı siteler hariç her video kaynağını bilgisayarınıza/tabletinize/telefonunuza indirebilirsiniz.

 6. Çağrı avatarı
  Çağrı

  Doğru mu anladım bilmiyorum ama Kickbooster’ın yaptığının benzerini Indiegogo yapıyor. Fonladığınız bir projenin size özel referans linkini paylaşıyorsunuz, başkaları da fonlarsa, verdiğiniz parayı geri alabiliyorsunuz. Ürün de bedavaya geliyor.

 7. Ümit avatarı

  Noel Baba ve “bir içecek markası” arasında aslında bir ilişki olmadığı ve Noel Baba karakterinin, Amerikan Kuzey-Güney savaşında Güneylilerin Kuzeylilerle dalga geçmek için kullandıkları bir kuklaya ait çizimden ibaret olduğuna dair bir Sunay Akın yazısı KAFA dergisi Aralık 2015 sayısında okunabilir. Üstelik ilk çizime göre Noel Baba siyahi bir karakterdir.

 8. Tanjan ÖZBİLGİ avatarı

  Malezya’daki İnsansız bankacılık ,Türkiye’de 2010 yılında başlamış. Ben sanırım 2013 yılıydı Bodrum’da kullandım. Oturuyorsunuz, karşınızdaki ekranda merkezdeki personel ile görüntülü konuşuyorsunuz. İmza bile atabiliiyorsunuz ve her türlü bankacılık ile ilgili her işlemi yapabiliyorsunuz. http://www.radikal.com.tr/ekonomi/ziraat-insansiz-bankaciligin-ilk-subesini-bursada-hizmete-acti-983385/

 9. Tanjan ÖZBİLGİ avatarı

  Yukarıda izah ettiğim konu ile bağlantılı konuyu izah eden video https://www.youtube.com/watch?v=3qsEelnSBCU

  1. Tanjan ÖZBİLGİ avatarı

   Bu da imza ve kimlik bilgilerinin verilmesi dahil bir işlemin örneği.
   https://www.youtube.com/watch?v=XKxaNkIhp2w

 10. umut avatarı
  umut

  Mutlu yıllar emeğinize sağlık.Ufuk açan paylaşımlar için teşekkürler.pazar günü denince bizim nesil için Bizimkiler Dizisi,parliament sinema kulübü,spor programları,yarın okul öncesi banyo ve Dünyanın halleri anılarda hep olavcak.Saygılar,selamlar.

  1. dunyahalleri avatarı

   Cok sagolun. Ne guzel bir tanimlama :)

Yorumunuz: