Haftanın Özeti: 61

21 - 27 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • Tayland’da hizmet veren inşaat şirketi CNX Construction tarafından geliştirilenPhi Suea House adlı konut projesi güneş çatısındaki güneş panellerinden topladığı enerjiyi elektriğe çevirerek akülerde depoluyor. Akülerin dolması durumundaysa ürettiği enerjiyi elektroliz işlemiyle hidrojen gazı formunda saklayabiliyor. Saatte 2 tona kadar hidrojen üretebilen sistem 90 tonluk depolama kapasitesine sahip.

 • Seabin Projesi denizleri dolduran çöpleri bulup toplayan; dahası bunu hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi kendine yapan (otonom) bir deniz aracı. 230 bin dolar fon bulursa hayata geçecek.

 • Innogro akıllı cep telefonlarınızla yönetebildiğiniz ve akvaryumları ev bahçesine çeviren bir girişim. Yıl boyu ihtiyacınız olan taze sebzeyi balıklarınızın artıklarıyla yetiştiriyor. Kesinlikle ilginç (Mart ayında fonlamaya çıkacak).

InnoGro6

 • Kadınların makyaj ürünlerinin yüzlerinde nasıl duracağına yönelik merakı genellikle örnek uygulamalarla gideriliyor. Ancak farklı ortamlarda ya da ışıkta nasıl duracağı yine de muamma. Dahası farklı tonlar için farklı ürünlerin tercihi de çoğ zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Adorn adlı bir cihaz akıllı algılayıcılarıyla kişinin yüz hatlarını ve tonunu belirleyip istenen sonuç için en uygun allık / fondoten karışımını otomatik oluşturuyor. Uygulamayı -şimdilik- siz yapmak zorundasınız. 139 dolar.

adorn-20

 • SimpleHuman bir ayna. Burada anmamızı gerektiren özelliğiyse LED aydınlatma yüzeyi sayesinde bakanları gerçek gün ışığında nasıl görüneceklerini göstermesi. Hatta telefon uygulaması sayesinde farklı ortam, saat ve bölgelerdeki gün ışığı verilerine göre nasıl göründüğünüzü de öğrenmeniz mümkün. 400 dolar.

 • Kadın dünyasından devam edelim. Tanıtım videosundaki bilgilere göre her kadının farklı kıyafet ve ortamlara göre ortalama 6 sutyeni varmış. Ve sutyenlerin çoğu ayda 1 yıkandığı için hayli bakteri içeriyormuş. 8-in-1 Evolution Bra tak başına 8 farklı sutyen formuna dönüşebilen 55 dolarlık -teknolojik- bir alternatif. Test etme imkanım ya da geçmişten bir tecrübem aldığı için bunun ötesinde bir şey ekleyemiyorum ;)

 • LG’nin CordZero serisine ait Hom-Bot Turbo+ kodlu elektrik süpürgesi teknolojinin mevcut nimetlerinin hepsini bünyesinde toplamaya yeminli. Benzerleri gibi sakin her ortamda kendi başına odalarınızı süpürmesi bir yana istediğiniz zaman cep telefonunuzdaki akıllı uygulaması üstünden uzaktan kontrol edilebilme; hatta kamerasıyla evinizi size gösterme imkanına dahi sahip. Bulunduğu odadaki herhangi bir hareket anında fotoğraf çekip size yollama gibi özellikleri de var.

297372

 • BEDDI bir başucu saati. Fakat saati gösterme ve sizi uyandırma konusu yetenekleri arasında küçük bir ayrıntı olarak kalıyor. 2 USB portu sayesinde cep telefonu ve tabletlerinizi şarj ediyor, uyanmak istediğiniz saate 5 dakika kala odanızın (Philips Hue ise) ışıklarını yavaşça aydınlatıyor, Spotify’dan sevdiğiniz şarkılarla uyandırıyor. Bu arada yine uyumlu ise kahve makinanızın prizini aktif hale getirerek kahvenizi 10 dakika önceden hazırlıyor, uyumlu bir termostatınız varsa evinizin sıcaklığını ayarlıyor, gideceğiniz yere doğru trafik durumu hakkında güncel bilgiler veriyor ve ne zaman çıkmanız gerektiğini söylüyor. Çıkmadan önce hava durumunu paylaşıyor ve ihtiyaç duyuyorsanız Uber’den araç çağırıyor (ve ulaştığında aşağı inmeniz için sesli olarak uyarıyor). Yeter mi?

 • Honey Flow yüzyıllardır aşağı yukarı aynı şekilde yürüyen kovancılık meselesini bambaşka bir noktaya taşıyor. Normal şartlarda balı kovanlardan toplamak için özel bir koruyucu kıyafet giyip dumanla arıları sersemletmek ve peteklerden balı sökmek gerekiyor. Honey Flow bütün bu süreci arıları rahatsız etmeden ve peteklerini bozmadan tek bir kolu çevirerek yapabilmemizi sağlıyor. Aşağıdaki videosunu izlemeniz şiddetle tavsiye olunur. Arıcılıkla uğraşan bir baba-oğulun dahice bir inovasyonu (ve tasarımı). 2016 yılının Nisan ayında satışa başlayacak.

 • Kahveyi sevdiniz, övdünüz, yere göğe sığdıramadınız ama bir şey eksik kaldı: YEDİNİZ Mİ? Arada bir kahve ‘atıştırmak’ isterseniz Go Cubes imdadınıza yetişiyor. Latte, mocha ya da standart kahve seçenekleri arasında keyfinize göre seçim yapabilirsiniz.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği