Haftanın Özeti: 61

21 - 27 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Yeni siteler, internet girişimleri, web ve sosyal medya gelişmeleri.

 • Yaratıcısı Tim Berners-Lee tarafından yayına alınan internetin ilk web sitesi bu hafta 25 yaşına girdi.
 • Türk internet dünyasının ‘talamus’u Webrazzi önümüzdeki yıl 10. yaşını kutlayacak. Site bu hafta internet girişimlerine yatırım yapacak Webrazzi Ventures‘ı duyurdu. Hedef erken dönem girişleri desteklemek ve fikirlerin hayata geçirilmesine yardımcı olmak.
 • İnternetin en büyük bağımsız içerik sitelerinden Mashable 300-350 milyon dolar bandında bir beklentiyle satışa çıktı. Sitenin kullanıcılarının yüzde 43,6’sı 18-34 yaş aralığında.
1985 doğumlu Pete Cashmore Mashable'ı 2005 yılında kurmuştu.
1985 doğumlu Pete Cashmore Mashable’ı 2005 yılında kurmuştu.
 • Sosyal medya adına 2015 kesinlikle Instagram’ın yılı oldu. Dünyanın en hızlı büyüyen ağı olma unvanını koruyan hizmetin bu yıla ait en popüler paylaşımları da çok şey anlatıyor (Kendall Jenner‘ın aşağıdaki paylaşımı 3 milyon 300 bin beğeniyle ilk sırada).

A post shared by Kendall (@kendalljenner) on

 • IBM’in süperbilgisayarı Watson sadece sosyal medya paylaşımlarına bakarak kişilerin karakter ve kişilik analizini yapabiliyor.
 • Zamanın akışını farklı bir gözle izlemek isteyen -iOS kullanıcıları- için ilginç bir uygulama: Timeless.
 • Kickstarter ve Indiegogo gibi kitle fonlama kampanyalarında destekçi sağlama adına gelir paylaşım / komisyon (affiliate) modeliyle çalışan ilk girişim: Kickbooster.
 • Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, uçakla teslimatta hizmet kalitesi, optimizasyon ve tasarruf amacıyla kendi uçak filosunu kurma kararı aldı (2015 kesinlikle Amazon’un yılı oldu denebilir).
 • Sevgiliniz ya da eşinizle her şey yolundayken çektiğiniz ‘birtakım’ fotoğraf ve videolar ayrıldıktan sonra intikam adına internete yüklenebilir. Son dönemde öğrneği giderek artan bu eyleme ‘revenge porn’ (intikam pornosu) deniyor. Leakserv bu krizi (kendi adına) fırsata çeviren yeni bir girişim. Sizin adınıza bu içerikleri yayınlandığı sitelerden kaldırıyor. Aylık 70 dolardan başlayan ücreti mukabilinde.
 • Çektiğiniz manzara fotoğraflarını koordinatlarıyla haritaya yerleştirerek görselleştirilmiş bir sanal atlas yaratmayı hedefleyen -Türkçe- mobil uygulama: Piri Mapp.
 • Bir dönemin efsane sitesi Mega Upload kullanıcıların dosya paylaşımı yapmasını sağlayan bir platformdu. Tahmin edileceği gibi içeriğinin önemli bir kısmını korsan içerik oluşturuyordu. Uzun süre özellikle ABD merkezli şirketleri peşinden koşturan site Yeni Zelanda merkezli olduğundan çoğu soruşturmanın menzili dışında kalıyordu. Ne var ki her şey 2012 yılında Kurucusu Kim Dotcom’un (değiştirmeden önceki gerçek ismi Kim Schimtz) anavatanı Yeni Zelanda’da ABD’nin zorlamasıyla gerçekleştirilen tarihi bir operasyonla tutuklanmasıyla değişti. Bütün malvarlığına el konulan Dotcom ülkesinde yargılanmaya başladı. Seneler süren davada mahkeme pek de beklenmeyen bir kararla Kim Dotcom’un telif hakları ihlali ve kara para aklama suçlarından ötürü ABD’ye teslim edilmesinin önü açıldı. ABD, Kim Dotcom’un müzik ve film endüstrisine 500 milyon dolar zarar verdiğini ve bu süreçte 175 milyon dolar kazandığını iddia ediyor.

kim_dotcom

 • Taklit ürün satışları yüzünden sürekli eleştiri oklarına (ve davalara) sahne olan Alibaba bu hafta Pfizer’in Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew Bassiur’u transfer ederek ‘mücadeleye’ başladı.
 • Hello Kitty hayranlarının kayıtlarına sızan sızan hackerlar 3 milyon 300 bin kişiye ait bilgi içeren veritabanını internette paylaştı.

Print

 • Sosyal medya analiz ve raporlama hizmeti sunan Socialbakers sitesi de Star Wars fırtınasına kapılanlardan. Hangi karakter daha fazla paylaşıma konu oluyor, hangi videosu daha çok izleniyor, en çok hangi etiketle anılıyor merak ederseniz aklınızda olsun.

sw-liste

 • Lotshot girişimciler, inovasyon tutkunları ve tasarımcılar için uzman ellerce hazırlanmış yüksek kaliteli özet içerikler sunmak için geri sayımdaki bir site. Açıldığında haberdar olmak için ön kayıt olabilirsiniz.
 • Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı ve başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı Muhsin Bey filmi çoğunuzun hafızasında tazedir. Ümit Büyükyıldırım bu filmi internet yatırımı şablonuyla okumuş. Mentor Muhsin Bey, Girişimci Ali Nazik, Melek Yatırımcı Şakir ve diğerleri. Bir bakın derim.

muhsinbey-girisimcilik

 • Dünyaya açılma hedefi olan internet girişimleri için bir rehber.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...