Haftanın Özeti: 60

14 – 20 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Türkiye ekonomisinin ‘günah keçisi’ne dönen FED, faiz oranlarıyla ilgili kararını yüzde 0,25 artış yönünde verdi. Piyasadan 105 milyar dolar pay alan bu tercihin herkes için farklı anlamı var. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in karar öncesinde arttırımın olumlu yansıyacağı yönündeki iddiası piyasada da benzer şekilde karşılık gördü. BONUS BİLGİ: ABD’nin dolar basım ve dağıtım yetkisine sahip kurumu FED 1907’deki ekonomik kriz sonrası 1913 yılında kuruldu. Üye yapısında özel bankaların DA yer aldığı dünyadaki tek Merkez Bankası.
 • İki haftadır ucundan-kıyısından takip etmeye çalıştığımız Paris İklim Değişikliği Konferansı kapsamında 196 ülke ortak bir anlaşmaya (PDF) imza atarak iklim değişikliğine yol açan karbon salınımlarını sınırlandırma kararı aldı. Dünya tarihinin en büyük diplomatik başarısı olarak adlandırılan bu kararın yansımaları hepimizin geleceğini şekillendirecek. Rakamsal olarak tercümesini NPR yapmış. Buna göre temel hedef küresel ortalama sıcaklığı endüstri devrimi öncesinin 2 derece üstünde tutabilmek. Bunu sağlamak için gelişmiş ülkeler yılda (en az) 100 milyar dolarlık bir ‘yükün’ altına girecek. Elbette bunun hemen başlaması olanaksız. Dolayısıyla efektif başlangıç tarihi olarak 2020 belirlendi. Bu tarihten itibaren her 5 yılda bir her devlet ‘2 derece düşüş’ çabasına katkısı doğrultusunda denetlenecek ve değerlendirilecek. Ana hedeflerden biri de 2050 yılında sıfır karbon salınımlı bir dünya yaratabilmek.

iklim

 • IŞİD’in Facebook’taki son paylaşımları terör örgütünün patlayıcılarla desteklenmiş drone’lar ile saldırılara hazırlandığını ortaya koydu. Teknoloji ve terörün kaçınılmaz kesişimlerinden biri daha.
 • The Atlantic ‘Yılın Umut Veren Fotoğraf Galerisi’ oluşturmuş. Fikir kadar kareler de ilginç. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
 • Gizmodo da yıl boyunca internete düşmüş ve çok ses getirmiş sahte viral fotoğrafları derlemiş.
 • Peki 2016’da bizi ne bekliyor? Varili 100 dolara fırlayan petrol, AB’yi terk eden İngiltere, siber saldırılarla alaşağı edilen bankalar, Avrupa’da göçmen karşıtı hareket, Çin’de ekonomik kriz, İsrail’in İran’a saldırması, küresel ısınmanın hız kazanması, ve Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi. İçiniz mi karardı? Amaç da oydu zaten. Bloomberg 2016’ya karamsar bir bakış atmış.
 • Washlet, Japon klozet üreticisi Toto’nun ‘yıkayan’ ürünü. Tuvalet sonrası hijyenine meraklı milyonların gündelik hayatını ‘ıslatıp kurutan’ bu ürün anavatanında bir müzenin ilham kaynağı oldu. Toto 60 milyon dolar bütçeyle hayata geçirdiği klozet müzesini bu hafta ziyaretçilere açtı. BONUS BİLGİ: Toto klozetleri oturulan yüzeyi ısıtma, karanlıkta aydınlatma, farklı açı ve tazyikle su püskürtme, parfüm sıkma ve sıcak havayla kurutma gibi özelliklere sahip.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 • ışığın 14 yılda gittiği bir yerdeki gezegenin yaşanabilir olduğunu nasıl anlıyorlar??

 • Hocam faydalı şeyler paylaşıyorsunuz ama kusura bakmayın hatalar giderek artıyor,özellikle yerli medyanın eline düşen paylaşımlarda sıkıntı var. (Yanlış anlamayın hata aramıyorum )

 • Icerik olarak aynı seviyede gitse de yeni formattan sadece ben memnun değilim sanırım. Garanti Bankası desteği ile devam eden bu sitede illa garanti reklamı yapılması serdar bey e yakışmıyor bence. Hatta sırf bu sebepten finans kısmını okumuyorum artık. O eski tadı da alamıyorum kısaca. Bilemiyorum belki benim husnu kuruntum ama kisisel blogda daha samimi daha sıcaktı

 • Amma bedavacisiniz arkadaş. Adam her hafta kim bilir kac saat harcayip size her hafta olan haberlerin özetini sunuyor. Bunu her tarafta gözünüze reklam sokmadan arada sadece sponsor bankanin yeniliklikerini haber olarak sunuyor hala laf ediyorsunuz. Derledigi bilgiler internette mevcut. Isterseniz kendi vaktinizi ayirarak kendiniz de bulabilirsiniz.

  • Buna bedavacılık denmez. Fikrimi söyledim sadece.Serdar bey’in bu 60 yazılık serisini büyük bir ilgiyle başından beridir takip ediyorum. Kendisi de bu tür bilgileri vermekten gayet memnun. Bu arada vermiş olduğu bilgilerin %70’ini de ben takip ettiğim sitelerden biliyorum. Ama “kişisel yorumunu” merak ettiğim için her seferinde ilgi ile okuyorum.

   Sponsor bankanın bilgilerini vermesi belki bana batıyor olabilir. Ama her yazıda sürekli olarak görmek de hiç hoşuma gitmiyor. Zaten “Garanti Bankası desteğiyle” demekte. Sitenin rengi de garanti’nin rengi. Ayrıca “BONUS” diyerek yeteri kadar “ürün yerleştirme” yapıyor.

   Ben fikrimde ciddiyim. Finans kısmını artık okumuyorum. Ama her geçen gün de ilk baştaki ruhunu kaybettiğini gördüğümü ifade etmek istedim. Buyur linç edecekseniz edin Murat bey.

 • Igor Levit ve Mariana Abramovic ikilisinin yapacağı konser ilgimi çekti. Artık buna ihtiyaç olduğu kesin. Sinema, tiyatro, konser falan derken insanlar icra edilenle ilgilenmek yerine “bunu nasıl paylaşabilirim”, “nasıl paylaşım yaparsam daha çok beğeni veya takipçi alırım” gibi şeyler düşünüyorlar. Umarım yeteri kadar ses getiren bir çalışma/konser olur.

 • “Yapay zeka konusundaki endişeleriyle gündeme gelen Elon Musk, OpenAI girişimine 1 milyar dolar bağışladı.” => Sam, Greg, Elon, Reid Hoffman, Jessica Livingston, Peter Thiel, Amazon Web Services (AWS), Infosys, and YC Research toplam 1 milyar dolar bağışlamış.

 • Sırf “feedback” olması için yazıyorum. Yeni sitedeki özetler de en az blogdaki kadar güzel. Aynı ilgi, merak ve beğeniyle okuyorum. Garanti’nin sponsorluğu sebebiyle eklenen bir iki Garanti haberi beni rahatsız etmiyor. Açıkçası, bu konudaki tepkileri anlamsız bir “kıllık” olarak görüyorum.

  Adam saatler harcayıp ortaya bir şey koyuyor, “derleme” de olsa kopyala-yapıştır değil, emek var ortada. Bunun için sponsor bulup biraz para kazanması (ki kazanıp kazanmadığını da bilmiyorum) beni niye rahatsız etsin ki? Mümkünse kazansın, insanlar emeklerinin karşılığını para olarak DA alsınlar. Sen de yap, sen de al.

  Altı üstü, Finans Teknolojileri adlı yeni bir bölüm eklenmiş ve bir iki yerde Garanti Bankasının adı geçmiş diye samimiyet sorgulamak bana komik geliyor. Hem sonra samimiyet nedir yahu? Adam haber yazıyor, gelişmeleri aktarıyor; masal anlatıp şiir okumuyor ki.

  Serdar abi, sadece beğenmeyenler değil, beğenenler de fikir belirtmeli şiarıyla yazdım. Emeğini takdirle karşılıyor, senden çok istifade ettiğimi bildirip teşekkür ediyorum.

 • Serdar bey elinize sağlık, okuyacağız diye bunalıma girdik. Bu konuları ekip ile birlikte mi tarıyorsunuz? Elin gavuru bunları yaparken bizler boş işlerle uğraşmamız acı veriyor. Teknolojiye, bilime, sanata yatırım yapmamız gerektiği her yerden anlaşılıyor.. Bu ülkenin ham maddesi insan olmalıdır. Teşekkürler
  Scott Dinsmore güzel açıklamış konuları ama en sonunu da bana biri açıklayabilir mi ? Gel de konuya bir de buradan bak.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3237080/Entrepreneur-TED-speaker-33-killed-falling-boulder-climbing-Mount-Kilimanjaro-wife-year-long-trip-world.html

 • Amirim, feedlyde takip ettiğiniz siteleri bir gün bizle paylaşırsanız çok güzel olur.:)
  Samimiyet ve Garanti Bankası haberleri tartışması bence fazla irdelenmemeli sonuçta şartlar değişir ve uyum sağlamak herkes için önemlidir.(Blog sahibi içinde, okur içinde)
  Amirim son olarak, pocket dan neden vazgeçemediğiniz minvalinde tamamlayıcı bir evernote yazısını hararetle bekliyorum,selamlar…

 • Kendi sitemde yapmaya çalıştığımın çok daha iyisini haftalık özet olarak burada buldum, takipteyim, mutluyum :)

 • sponsorluğunuzu yapan söz konusu bankanın reklamını daha fazla mı yapıyor gibisiniz. 60. haftadayız özgünlüğünüzü yitirmeyin…

 • Türkiye’de içerik sıkıntısı varken böyle güzel bloglar ne güzel içerikler çıkartıyor bizler için. Bizde bir reklam var diye hemen nasılda çıldırıyoruz yakışmıyor bizlere :)

 • “Ekranlara ilk olarak 1977 yılında gelen bilim-kurgu dizisi Star Trek’teki en meşhur aygıtlarından biri de Tricorder adlı cihazdı.”
  Serdar Bey, Star Trek orjinal seri 1966-1969 arası yayınlanmıştır. 1977’de yayınlanan Star Wars’tır.

  • Doğru söylüyorsunuz. Tricorder Star Trek’teydi ama tarihleri karıştırmışım (daha doğrusu muhtemelen 66 yerine 77 basmışım). Hatayı düzelttim; uyarı için çok teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği