Haftanın Özeti: 59

7 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Müziğin dijital ile ilişkisi sevgi-nefret-mecburiyet üçgeninde bir köşeden diğerine sekerek devam ediyor. Dinleyicilerin büyük bölümünün internetten beslenen kaynaklara yöneldiği ortada ancak dijital platformlar geleneksel mecraların kazancını sunmaktan çok uzak. Son deneylerden biri ücretli abonelik hizmetleri. Ne var ki bunca ücretsiz seçeneğin arasında dinleyiciler ücretlilere pek rağbet etmiyor. Müzik şirketlerinin baskılarına boyun eğen son hizmet Spotify oldu. Buna göre popüler yeni albümler sanatçıların talep etmesi durumunda ücretsiz kullanıcılara sunulmayacak. BONUS BİLGİ: 2006 yılında kurulan Spotify 75 milyon kullanıcı, 1,3 milyar dolar gelir ve sektör liderliğine rağmen hala kara geçememiş, zarar yazan bir şirket.
 • Ünlü müzayede Christie’s sadece bu hafta 1 milyar doları aşan sanat eseri satışına imza atarak yeni bir rekora imza attı.
 • The New York Times ise 2015’in en iyi sanat etkinlik ve eserlerini listeledi.

24WHITNEY-master1050

 • Güzel bir kolaj da 2015’in en iyi 25 filmine ait.

https://vimeo.com/148026900

 • The Wall Street Journal, Youtube etkileşim sayılarından yola çıkarak yılın en iyi video kliplerini sıralamış.
 • Müzik deyince Rolling Stone’un en iyi 50 albüm listesine bakmamak olmaz.

720x405-RS_AOTY_1401x788

 • Kitap dünyasının şekillenmesinde önemli payı olan The New York Times’ın 2015 seçkisine göz atmakta da fayda var.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

18 Yorum

  • amirim bir de elon musk ile ilgili proje için, türkiye’de itü’den birkaç öğrenci de bu firmanın açtığı yarışmada belli bir dereceye girmişler ve gitmek için uçak bileti sponsoru arıyorlarmış. geçen gün cnn türk’te görmüştüm, not olarak düşmek istedim.

 • Her hafta bu blogu okumak guzel, Garantiyede tesekkurler her ne kadar fazladan finans bolumu eklenmis olsada:) 2 ya da 3 saat zamanimi ayirarak hem keyif aliyorum hem de dunyayi takip edebiliyorum. Cok yasa M. Serdar Kuzuloğlu.

 • Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘Dünyanın en hızlı satan teknolojik ürünü’ olarak geçen Microsoft’un Kinect demissiniz. Fakat Kinect Guiness’n Rekorlar Kitabina “Fastest-selling gaming peripheral” olarak gecti.

 • Buralar Garanti’yle yeşillenince okumayı bıraktık biz. Ölümsüzlüğün reçetesi yazılsa ne!?

 • Amirim, şu favicon’u değiştirseniz ne güzel olur. çoklu sekme ortamında favicon’a bakıp bu donanımhaber sayfası diyerek döne dolaşa tüm sekmelerde dünyanın hallerini arıyoruz. (çoğul konuşayım da etkili olsun)

 • İncil diye yanlış olarak çevrilen kelime “Bible” yani Kutsal Kitap olarak çevrilmeli. Zira okunan ayetler Eski Ahit’ten yani Tevrattan. Hristiyan Kutsal Kitap’ı Eski Ahit (Tevrat-Zebur) ve Yeni Ahit (İncil) şeklinde iki kısımdır.

 • Serdar bey, özetlerin içeriğini oluşturan maddeleri sosyal mecralarda paylaşabilmek mümkün olsa keşke.

 • Selam Amirim,

  Silah teknolojileri ile ilgili paylaşımlarına bayılıyorum, ayrı bir sayfa olarak keşke daha geniş yer ayırmanı çok isterdim.

  Bazı derlemeleri okumadan geçiyorum ama teknoloji, silah oyun ve yazılımlarla olanı tane tane okuyorum. Naçizane bir görüş daha bunları video ortamında webrazzi de haftanın özetinde olduğu gibi bir içerik sunabilirsen bayağı izlenir diye düşünüyorum abi.

  Tabi ki okuması daha güzel.

 • akla hayale gelmedik bilimsel uğraşlarla insanlığa bir fayda sağlamaya çalışan başka ülkelerin üniversitelerini görünce, bizim üniversitelerde sabahtan akşama kadar ne yapıyorlar acaba diye düşünüyorum. yere göğe sığdırılamayan bir odtü, itü, hacettepe vs vs . Buralarda gün boyu ne yapıyorlar acaba bilmeyen biri olarak soruyorum arkadaşlar?

 • New York Times’ın kitap listesine göz atmadan önce acaba hangi kitapları seçmişlerdir diye bir düşündüm. Sonra kendi listemde yer verdiğim kitapları gözümün önüne getirdim. En azından iki tanesi benzer çıktı. Harper Lee’nin Tesbih Ağacının Gölgesinde isimli kitabının New York Times’ın listesinde yer almıyor olması beni şaşırttı. Trendeki Kız (The Girl on the Train) ve M Train (M Treni) kitaplarını görmek ise beni şaşırtmadı.

 • Hindistan Ordusunun iptal ettiği insansız araç projesindeki araç; Interstellar filmindekine çok benziyor. Hatta filmdeki araçta Hindistan üretimiydi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği