Haftanın Özeti: 59

7 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Müziğin dijital ile ilişkisi sevgi-nefret-mecburiyet üçgeninde bir köşeden diğerine sekerek devam ediyor. Dinleyicilerin büyük bölümünün internetten beslenen kaynaklara yöneldiği ortada ancak dijital platformlar geleneksel mecraların kazancını sunmaktan çok uzak. Son deneylerden biri ücretli abonelik hizmetleri. Ne var ki bunca ücretsiz seçeneğin arasında dinleyiciler ücretlilere pek rağbet etmiyor. Müzik şirketlerinin baskılarına boyun eğen son hizmet Spotify oldu. Buna göre popüler yeni albümler sanatçıların talep etmesi durumunda ücretsiz kullanıcılara sunulmayacak. BONUS BİLGİ: 2006 yılında kurulan Spotify 75 milyon kullanıcı, 1,3 milyar dolar gelir ve sektör liderliğine rağmen hala kara geçememiş, zarar yazan bir şirket.
 • Ünlü müzayede Christie’s sadece bu hafta 1 milyar doları aşan sanat eseri satışına imza atarak yeni bir rekora imza attı.
 • The New York Times ise 2015’in en iyi sanat etkinlik ve eserlerini listeledi.

24WHITNEY-master1050

 • Güzel bir kolaj da 2015’in en iyi 25 filmine ait.

https://vimeo.com/148026900

 • The Wall Street Journal, Youtube etkileşim sayılarından yola çıkarak yılın en iyi video kliplerini sıralamış.
 • Müzik deyince Rolling Stone’un en iyi 50 albüm listesine bakmamak olmaz.

720x405-RS_AOTY_1401x788

 • Kitap dünyasının şekillenmesinde önemli payı olan The New York Times’ın 2015 seçkisine göz atmakta da fayda var.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!18 yanıt

 1. Elon Musk avatarı

  Üstad bu Hyperloop projesi Elon Musk’a ait değil, Hyperloop Technologies Inc. tamamen farklı bir firma

  1. dogancan avatarı

   amirim bir de elon musk ile ilgili proje için, türkiye’de itü’den birkaç öğrenci de bu firmanın açtığı yarışmada belli bir dereceye girmişler ve gitmek için uçak bileti sponsoru arıyorlarmış. geçen gün cnn türk’te görmüştüm, not olarak düşmek istedim.

 2. Drxx avatarı
  Drxx

  The Atlantic’in 2015 fotoğraf albümüyle başlayalım. Link aşağıda çok güzel fotoğraflar …
  http://www.theatlantic.com/photo/2015/12/hopeful-images-from-2015/420066/#

 3. Birkan avatarı

  Her hafta bu blogu okumak guzel, Garantiyede tesekkurler her ne kadar fazladan finans bolumu eklenmis olsada:) 2 ya da 3 saat zamanimi ayirarak hem keyif aliyorum hem de dunyayi takip edebiliyorum. Cok yasa M. Serdar Kuzuloğlu.

 4. Ali Muhtar avatarı
  Ali Muhtar

  Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘Dünyanın en hızlı satan teknolojik ürünü’ olarak geçen Microsoft’un Kinect demissiniz. Fakat Kinect Guiness’n Rekorlar Kitabina “Fastest-selling gaming peripheral” olarak gecti.

 5. muhsin avatarı
  muhsin

  Buralar Garanti’yle yeşillenince okumayı bıraktık biz. Ölümsüzlüğün reçetesi yazılsa ne!?

 6. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Emeğinize elinize sağlık Amirim,

 7. Yiğit Bağcı avatarı
  Yiğit Bağcı

  Amirim, şu favicon’u değiştirseniz ne güzel olur. çoklu sekme ortamında favicon’a bakıp bu donanımhaber sayfası diyerek döne dolaşa tüm sekmelerde dünyanın hallerini arıyoruz. (çoğul konuşayım da etkili olsun)

 8. Seyfi Genç avatarı

  İncil diye yanlış olarak çevrilen kelime “Bible” yani Kutsal Kitap olarak çevrilmeli. Zira okunan ayetler Eski Ahit’ten yani Tevrattan. Hristiyan Kutsal Kitap’ı Eski Ahit (Tevrat-Zebur) ve Yeni Ahit (İncil) şeklinde iki kısımdır.

 9. Aydın Alçı avatarı
  Aydın Alçı

  Serdar bey, özetlerin içeriğini oluşturan maddeleri sosyal mecralarda paylaşabilmek mümkün olsa keşke.

 10. Yalçın Yıldırım avatarı
  Yalçın Yıldırım

  Üstat Rolling Stone linkine WSJ liste linkini koymuşsun.

  1. dunyahalleri avatarı

   Haklısınız, güncelledim. Uyarı için teşekkürler.

 11. Ahmet Doruk avatarı

  Selam Amirim,

  Silah teknolojileri ile ilgili paylaşımlarına bayılıyorum, ayrı bir sayfa olarak keşke daha geniş yer ayırmanı çok isterdim.

  Bazı derlemeleri okumadan geçiyorum ama teknoloji, silah oyun ve yazılımlarla olanı tane tane okuyorum. Naçizane bir görüş daha bunları video ortamında webrazzi de haftanın özetinde olduğu gibi bir içerik sunabilirsen bayağı izlenir diye düşünüyorum abi.

  Tabi ki okuması daha güzel.

 12. akif avatarı
  akif

  akla hayale gelmedik bilimsel uğraşlarla insanlığa bir fayda sağlamaya çalışan başka ülkelerin üniversitelerini görünce, bizim üniversitelerde sabahtan akşama kadar ne yapıyorlar acaba diye düşünüyorum. yere göğe sığdırılamayan bir odtü, itü, hacettepe vs vs . Buralarda gün boyu ne yapıyorlar acaba bilmeyen biri olarak soruyorum arkadaşlar?

 13. Kaan Karadeniz avatarı

  New York Times’ın kitap listesine göz atmadan önce acaba hangi kitapları seçmişlerdir diye bir düşündüm. Sonra kendi listemde yer verdiğim kitapları gözümün önüne getirdim. En azından iki tanesi benzer çıktı. Harper Lee’nin Tesbih Ağacının Gölgesinde isimli kitabının New York Times’ın listesinde yer almıyor olması beni şaşırttı. Trendeki Kız (The Girl on the Train) ve M Train (M Treni) kitaplarını görmek ise beni şaşırtmadı.

 14. Umutsen avatarı
  Umutsen

  Hindistan Ordusunun iptal ettiği insansız araç projesindeki araç; Interstellar filmindekine çok benziyor. Hatta filmdeki araçta Hindistan üretimiydi.

Yorumunuz: