Haftanın Özeti: 59

7 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • ABD Başkan Adayı Donald Trump, provokatif söylemlerinde bu hafta sos olarak müslümanları kullanmaya karar verdi. Oldukça tepki toplayan konuşmasında müslümanların ABD’ye alınmamasını teklif etti. Bunun nasıl (ve neden) uygulanacağı tamamen muamma. Fakat kendi kitlesinde bir karşılığı olduğu kesin (Beyaz Saray Trump’un açıklamasını “Amerikan değerlerine tümüyle aykırı” olarak niteledi).

image

 • Müslümanlara ‘sahip çıkan’ bir diğer -sürpriz- isimse Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg oldu. Facebook profilinde paylaştığı gönderide bir Yahudi olarak kime gelirse gelsin saldırılara karşı koyması gerektiğini öğrenerek büyütüldüğünü söyleyen Zuckerberg “burada (Facebook’ta) kapımız her zaman size açık” şeklinde görüşlerini özetledi.
 • Dinlere bakışımızı olduğu kadar din kavramını da sorgulatan bir sosyal deneyde İncil’e Kur’an kapak kılıfı geçirerek sokaklara düşen ikili (Hristiyanlara) içinden pasajlar okudu. Okunan satırların İncil’e ait olduğunu bilmeden yapılan yorumlar cidden düşündürücü. Algı denen şeyin ne kadar hassas bir mimari olduğunun da kanıtı.

 • Almanya Başbakanı Angela Merkel 29 yıl sonra TIME dergisi tarafından ‘Yılın İnsanı’ seçilen ilk kadın oldu. Seçimin gerekçesi olarak Avrupa Birliği’ni göçmen krizi, Yunanistan krizi ve IŞİD kaynaklı terör kriziyle mücadele ederken bir arada tutma konusundaki çaba ve başarı gösterildi. Rekabet ettiği listede IŞİD Lideri Ebu-bekir el Bağdadi bile bulunuyordu.

 • Her aileye tek çocuk politikasını ekonomik daralma tehlikesi yüzünden kaldıran Çin’in en büyük sorunlarından biri de çocuk kaçırmaları. Kimi zaman ailelere satmak kimi zaman da çalıştırmak üzere kaçırılan çocuklar yüzbinlerle ifade ediliyor. Çocuk başına -satışta- 1.500 ile 15.000 dolar arası para kazanan insan tüccarlarına karşı aileler kurdukları web siteleriyla mücadele etmeye, kayıpları teşhir etmeye ve ihbarları değerlendirmeye çalışıyorlar.
 • Küresel ısınma artık enflasyon kadar sık karşılaştığımız, sıradanlaştırdığımız kavramlardan biri haline geldi. Oysa kendisi de etkileri de hafife alınmayacak kadar ciddi. National Geographic dergisi buzul bölgesindeki ülkelerden Grönland’ın küresel ısınma sonucu değişen doğasının yüzyıllara dayanan kültür ve yaşam tarzını nasıl kökten -ve geri dönüşü olmayan şekilde- değiştirdiğini işlemiş.

image

 • Paris İklim Konferansı’nın ardından #climateCatWalk etiketiyle sosyal medyada yürüyen kampanyada birçok ünlü fotoğrafçı, manken, yazar ve gazeteci (tersten vuran) bir defile düzenledi.

 • Fransa’nın Başkenti Paris’in ünlü müzesi Louvre’un önünde gösteri yapmak isteyen çevreciler polis tarafından tutuklandı. Grup müzenin petrol üreten şirketlerin bağış ve sponsorluklarını iptal etmesini istiyordu.

 • İklim bahsini zihin jimnastikleriyle kapatalım. Kimileri dönülmez akşamın ufkunda olduğumuzu iddia ediyor, kimileriyse düşük; hatta sıfır karbon salınımlı yaşamın hayalini şekillendiriyor.

roc9gomicsqwlo2bebab

 • TÜİK verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon 793 bin 995 adede ulaştı.
 • San Jose adlı gemi bundan tam 310 yıl önce Meksika Körfezi’nin bugünkü Kolombiya açıklarına denk gelen kısmında sulara gömülmüştü. İspanyol iç savaşı sırasında batırılan geminin 600 mürettabatından sadece 11 tanesi kurtulmuştu. Gemiye ait en büyük detaysa taşıdığı yüktü. Bugünkü karşılığıyla tam 17 milyar dolarlık para taşıyan gemi yıllardır her batık avcısının hayallerini süslüyordu. Kolombiya devleti konunun bu anlamdaki hassasiyetinden dolayı gemi enkazını devlet sırrı statüsüne alarak yerini gizli tutma kararı aldı. Şu an eldeki tek kanıt robotik denizaltıların sualtı kayıtları.

 • 2015 derlemeleri interneti sarmaya başladı. The Atlantic’in 2015 fotoğraf albümüyle başlayalım. Yıldız savaşlarından gerçek savaşlara dünyanın acı-tatlı kesitleri.
Yasin Akgül'ün objektifinden Kobane. (AFP/Getty Images)
Yasin Akgül’ün objektifinden Kobane. (AFP/Getty Images)
 • En keyiflilerinden biri Youtube’dan. Dünya genelinde 2015’in en popüler videolarına bakalım.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

  • amirim bir de elon musk ile ilgili proje için, türkiye’de itü’den birkaç öğrenci de bu firmanın açtığı yarışmada belli bir dereceye girmişler ve gitmek için uçak bileti sponsoru arıyorlarmış. geçen gün cnn türk’te görmüştüm, not olarak düşmek istedim.

 • Her hafta bu blogu okumak guzel, Garantiyede tesekkurler her ne kadar fazladan finans bolumu eklenmis olsada:) 2 ya da 3 saat zamanimi ayirarak hem keyif aliyorum hem de dunyayi takip edebiliyorum. Cok yasa M. Serdar Kuzuloğlu.

 • Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘Dünyanın en hızlı satan teknolojik ürünü’ olarak geçen Microsoft’un Kinect demissiniz. Fakat Kinect Guiness’n Rekorlar Kitabina “Fastest-selling gaming peripheral” olarak gecti.

 • Buralar Garanti’yle yeşillenince okumayı bıraktık biz. Ölümsüzlüğün reçetesi yazılsa ne!?

 • Amirim, şu favicon’u değiştirseniz ne güzel olur. çoklu sekme ortamında favicon’a bakıp bu donanımhaber sayfası diyerek döne dolaşa tüm sekmelerde dünyanın hallerini arıyoruz. (çoğul konuşayım da etkili olsun)

 • İncil diye yanlış olarak çevrilen kelime “Bible” yani Kutsal Kitap olarak çevrilmeli. Zira okunan ayetler Eski Ahit’ten yani Tevrattan. Hristiyan Kutsal Kitap’ı Eski Ahit (Tevrat-Zebur) ve Yeni Ahit (İncil) şeklinde iki kısımdır.

 • Serdar bey, özetlerin içeriğini oluşturan maddeleri sosyal mecralarda paylaşabilmek mümkün olsa keşke.

 • Selam Amirim,

  Silah teknolojileri ile ilgili paylaşımlarına bayılıyorum, ayrı bir sayfa olarak keşke daha geniş yer ayırmanı çok isterdim.

  Bazı derlemeleri okumadan geçiyorum ama teknoloji, silah oyun ve yazılımlarla olanı tane tane okuyorum. Naçizane bir görüş daha bunları video ortamında webrazzi de haftanın özetinde olduğu gibi bir içerik sunabilirsen bayağı izlenir diye düşünüyorum abi.

  Tabi ki okuması daha güzel.

 • akla hayale gelmedik bilimsel uğraşlarla insanlığa bir fayda sağlamaya çalışan başka ülkelerin üniversitelerini görünce, bizim üniversitelerde sabahtan akşama kadar ne yapıyorlar acaba diye düşünüyorum. yere göğe sığdırılamayan bir odtü, itü, hacettepe vs vs . Buralarda gün boyu ne yapıyorlar acaba bilmeyen biri olarak soruyorum arkadaşlar?

 • New York Times’ın kitap listesine göz atmadan önce acaba hangi kitapları seçmişlerdir diye bir düşündüm. Sonra kendi listemde yer verdiğim kitapları gözümün önüne getirdim. En azından iki tanesi benzer çıktı. Harper Lee’nin Tesbih Ağacının Gölgesinde isimli kitabının New York Times’ın listesinde yer almıyor olması beni şaşırttı. Trendeki Kız (The Girl on the Train) ve M Train (M Treni) kitaplarını görmek ise beni şaşırtmadı.

 • Hindistan Ordusunun iptal ettiği insansız araç projesindeki araç; Interstellar filmindekine çok benziyor. Hatta filmdeki araçta Hindistan üretimiydi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği