Haftanın Özeti: 59

7 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • Tamamına yakını kağıttan üretilmiş bir V8 motor. Seyretmesi bile heyecan verici.

 • Daha çok elektrikli otomobil Tesla’nın Kurucusu unvanıyla tanınan Elon Musk bir yandan SpaceX ile uzayı fethetmeye çalışırken bir yandan da Hyperloop şirketiyle yeryüzünde hızlı ulaşım kavramını kökten değiştirmeye çabalıyor. Bu hafta yapılan açıklamaya göre ilk açıkhava testini gerçekleştirecek Hyperloop, raylar üstünde saatte 1.126km hızla ilerleyecek. Test aracı sadece 2 saniyede saatte 550km hıza ulaşacak. Elon Musk bu aracı 2020’de kullanıma sunacağını açıklamış olsa da şirketin hedefi 2017’de çalıştırmaya başlamak.

https://www.youtube.com/watch?v=NGZKt8qFO08

ıstanbulyenihavalimani-havakontrolkulesitasarimyarismasi02122015-h600

 • Hollanda’daki Tetris House adlı yapı adından da anlayacağınız gibi bloklar bazında modüler bir sistemi temel alıyor. Mülk sahipleri kendi dairelerini mevcut blokları kullanarak tercihlerine göre kendileri oluşturabiliyor. 175 m2 tabana oturan yapıda yaraıtcılığa bağlı olarak birçok farklı tasarım tipi oluşturulabiliyor. Konut ihiyaç duyduğu enerjinin tamamını kendisi üretebiliyor.

Z

 • Güvenlik güçlerinin uygulamaları sırasındaki yetki aşımı ya da haksız uygulamalar Türkiye dahil birçok ülkede sıkça tartışma konusu oluyor. MagCam adlı girişim polislerin kullandığı silahların kabzasına yerleştirdiği bir kamera düzeneğiyle olay anlarını kayıt altına alarak bu gibi durumlarda haklı ve haksızı belirlemek için delil oluşturuyor.
 • Web tabanlı ve ücretsiz  bir mekatronik tasarım platformu olan Magzor en basitten karmaşığa robot tasarlamak isteyenler için işlevsel modeller tasarlama imkanı sunuyor. Tamamen sürükle-bırak mantığıyla çalışan sistemde tasarladığınız robotları gerçeğe dönüştürmek (üretmek) için ihtiyaç duyacağınız parçaları yine aynı siteden alabiliyorsunuz.

MDPtabs

 • Çocuklar özelinde ‘maker’ ruhunu canlandırmak için geliştirilen Kano, projeler ışığında kodlama öğretmek için geçtiğimiz sene hayata geçmişti. Kano Screen Kit aynı çabayı bu sefer HD tabanlı ekran için deneyerek platformu genişletiyor. Bu çocukların şekillendireceği dünyayı gözlemlemeyi gerçekten heyecanla bekliyorum.

 • Ford 2020’ye kadar 13 yeni elektrikli otomobil üretme hedefi koydu. 4,5 milyar dolar bütçeye sahip projenin ilk meyvesi seneye piyasaya sürülecek yeni elektrikli Focus olacak.

fcs16_electric_pg_001_960

 • Sürücüsüz otomobil kavramını hayatımıza sokan Google’ın Çinli rakibi Baidu da bu alana el atmaya karar verdi. Bir BMW’yi sürücüsüz ilerleyebilecek şekilde dönüştüren şirket ilk tanıtımını bu hafta gerçekleştirdi. Cihazın maksimum hızı saatte 100km ile sınırlandırıldı.

92968_Baidu-Autonomous-Car-Dec2015

 • Sürücüsüz otomotiv endüstrisinin beklenmedik bir üyesi daha var: Samsung. Koreli firma bu hafta yaptığı açıklamada bu konuda çalışacak yeni bir birimi hayata geçireceklerini bildirdi.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

  • amirim bir de elon musk ile ilgili proje için, türkiye’de itü’den birkaç öğrenci de bu firmanın açtığı yarışmada belli bir dereceye girmişler ve gitmek için uçak bileti sponsoru arıyorlarmış. geçen gün cnn türk’te görmüştüm, not olarak düşmek istedim.

 • Her hafta bu blogu okumak guzel, Garantiyede tesekkurler her ne kadar fazladan finans bolumu eklenmis olsada:) 2 ya da 3 saat zamanimi ayirarak hem keyif aliyorum hem de dunyayi takip edebiliyorum. Cok yasa M. Serdar Kuzuloğlu.

 • Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘Dünyanın en hızlı satan teknolojik ürünü’ olarak geçen Microsoft’un Kinect demissiniz. Fakat Kinect Guiness’n Rekorlar Kitabina “Fastest-selling gaming peripheral” olarak gecti.

 • Buralar Garanti’yle yeşillenince okumayı bıraktık biz. Ölümsüzlüğün reçetesi yazılsa ne!?

 • Amirim, şu favicon’u değiştirseniz ne güzel olur. çoklu sekme ortamında favicon’a bakıp bu donanımhaber sayfası diyerek döne dolaşa tüm sekmelerde dünyanın hallerini arıyoruz. (çoğul konuşayım da etkili olsun)

 • İncil diye yanlış olarak çevrilen kelime “Bible” yani Kutsal Kitap olarak çevrilmeli. Zira okunan ayetler Eski Ahit’ten yani Tevrattan. Hristiyan Kutsal Kitap’ı Eski Ahit (Tevrat-Zebur) ve Yeni Ahit (İncil) şeklinde iki kısımdır.

 • Serdar bey, özetlerin içeriğini oluşturan maddeleri sosyal mecralarda paylaşabilmek mümkün olsa keşke.

 • Selam Amirim,

  Silah teknolojileri ile ilgili paylaşımlarına bayılıyorum, ayrı bir sayfa olarak keşke daha geniş yer ayırmanı çok isterdim.

  Bazı derlemeleri okumadan geçiyorum ama teknoloji, silah oyun ve yazılımlarla olanı tane tane okuyorum. Naçizane bir görüş daha bunları video ortamında webrazzi de haftanın özetinde olduğu gibi bir içerik sunabilirsen bayağı izlenir diye düşünüyorum abi.

  Tabi ki okuması daha güzel.

 • akla hayale gelmedik bilimsel uğraşlarla insanlığa bir fayda sağlamaya çalışan başka ülkelerin üniversitelerini görünce, bizim üniversitelerde sabahtan akşama kadar ne yapıyorlar acaba diye düşünüyorum. yere göğe sığdırılamayan bir odtü, itü, hacettepe vs vs . Buralarda gün boyu ne yapıyorlar acaba bilmeyen biri olarak soruyorum arkadaşlar?

 • New York Times’ın kitap listesine göz atmadan önce acaba hangi kitapları seçmişlerdir diye bir düşündüm. Sonra kendi listemde yer verdiğim kitapları gözümün önüne getirdim. En azından iki tanesi benzer çıktı. Harper Lee’nin Tesbih Ağacının Gölgesinde isimli kitabının New York Times’ın listesinde yer almıyor olması beni şaşırttı. Trendeki Kız (The Girl on the Train) ve M Train (M Treni) kitaplarını görmek ise beni şaşırtmadı.

 • Hindistan Ordusunun iptal ettiği insansız araç projesindeki araç; Interstellar filmindekine çok benziyor. Hatta filmdeki araçta Hindistan üretimiydi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği