Haftanın Özeti: 54

2 –8 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Çevreci eylemleriyle sıkça gündeme gelen Greenpeace örgütü Avrupa’nın en büyük kömür madenini kapattırmayı başaramayınca ‘düşmanı kendi silahıyla vurmaya’ karar verdi. Ekibin hedefi madeni satın alıp kapatmak. İlginç bir eylem metodu için emsal oluşturabilir. İlginç bir ayrıntı olarak Vattenfall adlı sözkonusu maden İsveç devletiyle bağlantılı ve İsveç bir yandan fosil yakıttan tamamen kurtulmuş ilk ülke olmak için çabalıyor (şirketin santralleri Almanya’da hizmet veriyor). İklim Bilimcileri küresel ısınmanın durdurulabilmesi için mevcut kömür yataklarının yüzde 80’inin toprak altında kalması gerektiğini iddia ediyor. Greenpeace tarafından götürülen teklif maden ve santrallerin satışını yöneten Citigroup yönetimince reddedildi ve ihaleye alınmayacağı bildirildi. Özelleştirmenin 3 milyar Euro’ya kadar çıkabileceği konuşuluyor. Greenpeace de çabasını sürdürüyor.

schwarze_pumpe_power_plant_0

 • ABD / Florida’da 37 yaşındaki David Etzel alkollüyken karşılaştığı yaptığı şakalarla sinirlendirdiği bir süs köpeği tarafından ısırıldı. Olaya çok sinirlenen Etzel köpeği önce ısırdı, ardından boğmaya çalıştı. Bu sırada parmağıyla da gözünü çıkarttı. Çıkarıldığı mahkemede 1 yıl hapse mahkum oldu.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nin havayolu şirketi Emirates meşhur Jetman Dubai ekibiyle birlikte çılgın bir projeye imza attı. Uçakla dans eden uçan adamlar!

 • Mısır’ın meşhur turistik şehri Şarm el-Şeyh’ten Rusya’nın St. Petersburg’a doğru seferini düzenlerken Sina Yarımadası’na düşerek 25’i çocuk 224 kişiye mezar olan 9268 sefer sayılı uçağın (korkulan şekilde) havada parçalandıktan sonra düşüşe geçtiği ortaya çıktı. Dolayısıyla ihtimaller arasında yer alan bombalı saldırı seçeneği ağırlık kazandı. IŞİD’in üstlendiği ancak kesinlik kazanmayan vakayı takip eden günlerde Rusya Mısır’a uçuşları durdurdu. İngiltere ise uçuşlara ara verdikten sonra Mısır’da bulunan vatandaşlarını ‘bagajlarını taşımamak’ kaydıyla ülkelerine döndürdü. Komplo teorileri muhtelif.

 • İsrail yapımı Hero-30 adlı insansız hava aracı aslında bir bombadan ibaret. Saatte 190km hıza ulaşabilen silah 30 dakika boyu uçabiliyor. Uzaktan kumandayla yönetilen Hero-30 istendiği zaman belirlenen hava ya da yerdeki hedefine çarparak patlatabiliyor.

landscape-1446495458-uvision-hero-30-1

 • İnsansız hava aracı demişken; ABD’de yürütülen bir soruşturmada Prioria Robotics adlı şirketin kişisel amaçlı hobi dronelarını ABD Ordusu’na askeri savunma aracı diye sattığı ortaya çıktı.
 • Coca-Cola ise özel vericilerle donattığı şişelerini gece göklerde gezen insansız hava araçlarıyla birleştirerek ortaya ilginç bir kampanya çıkarttı.

 • Anlaşılan bu insansız hava araçlarını sevmeyen sadece arılar. Havadaki nefret savaşını izleyelim:
 • New York’ta yaşayan Nina Keneally’nin saati 40 dolar. Ama sunduğu hizmet akla gelen gibi bir şey değil. 63 yaşındaki Keneally’yi bir anne olarak kiralıyorsunuz. Yanınıza geliyor, dertlerinizi dinliyor, tavsiye veriyor, şefkat gösteriyor, uyarılarda bulunuyor. Modern çağın en garip hallerinden biri.
 • HATIRLATMA: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 • Haftalık özetleri ilk haftadan beri takip ediyorum hayatınızda ne tür aksaklıklar yaşarsanız yaşayın bu özetleri aksatmadınız göstermiş olduğunuz özveriden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum hocam.Bilgi birikiminizi paylaştığınız içinde mutluluğumu belirtmek isterim.Yeni güzelliklerinizle sizi bekliyor olacağız sevgiler saygılar :)

 • Her hafta olduğu gibi yine harika bir içerik. 1 haftalık yoğunluktan sonra anca bakabildim. WasteNotNut dikkatimi özellikle çekti. Biz Türk milleti olarak zaten her aldığımız şeyi dibine kadar kullanırız. Şampuanı bile sulandırıp tekrar kullanıyoruz bizim burada tutmaz bu. :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği