Haftanın Özeti: 52

19 – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Yeni siteler, internet girişimleri, web ve sosyal medya gelişmeleri.

 • Stanford Üniversitesi tarafındanhazırlanan ve1979’dan bu yana ABD’de kamuya açık şirketlerin araştırıldığı bir raporun sonuçlarına göre kuruluşların ARGE faaliyetlerininyüzde 82’si, istihdamın yüzde 38’i vepazar değerinin yüzde 57’si risk sermayesi yatırımlarına dayanıyor.
 • İnternette videonun kelime anlamına dönüşen Youtube bu hafta reklamsız içerik ve sayfa sunan ücretliversiyonu Youtube Red’i tanıttı. 28 Ekim’den itibaren hizmete sunulacak Red’inbedeli ayda 10 dolar. Bu parakarşılığında reklamsız sayfa ve içeriklerin ötesinde sonradan izleyebilmek için videoları kaydetme ve arka planda izlemeye (daha doğrusu dinlemeye) devam etme gibi özellikler de var (Youtube trafiğinin büyük bölümünü müzik klibi izleyenler oluşturduğunu düşününce anlamlı). Sistemde ayrıca abonelere özel içerikler de yer alacak. The Verge sitesi konuyu eni-konu incelemiş, yazmış.

https://www.youtube.com/watch?v=YL9RetC0ook

 • Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey, önceki CEO Dick Costolo‘nun görevden alınmasının ardından geçici olarak getirildiği CEO’luk görevini bu ay Yönetim Kurulu onayıylakalıcı olarak üstlenmişti. Geçtiğimiz hafta değindiğimiz gibi336 çalışanıiştençıkarma kararı alan Dorsey kalanların moralini düzeltmek adına şahsen sahip olduğu Twitter hisselerin üçte birine denk gelen 200 milyon dolarlık kısmınıçalışanlara dağıtacağını açıkladı. Gerekçesiyse hafızalara kazınması gereken türden: “Küçük bir şeyin parçası olmak yerinebüyük bir şeyin küçük bir parçası olmayı yeğlerim. Twitter’ı büyük bir şey yapabileceğimize inancım tam”.

 • Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’ta günde 1 milyar 500 milyon arama yapılıyor. Site hizmete sunduğu yeniarama hizmetiylearşivindeki 2 trilyon gönderim arasında taramayapabilmenizi sağlıyor. Aramalar herkese açık olarak yapılan profil ve grup paylaşımlarını kapsıyor.

 • Facebook ile ilgiyi diğer bir yeniliğiyse güvenlikten sorumlu YöneticisiAlex Stamosduyurdu. Buna göre devlete bağlı kurumlar hesabınıza erişmeye, bilgilerinize ulaşmaya çalışırsa (ki bu konuda nasıl bir iştah olduğunu yine resmi açıklamalardan biliyoruz) Facebook bunubir uyarıyla size bildirecek.
 • Bütün marka ve girişimlerini Alphabet adlı bir çatıda birleştiren Google yeni yapısı altındaki ilk çeyrek raporunu açıkladı. Sonuçlara göre şirketinson 3 aydaki geliri bir önceki yıla kıyasla yüzde 13artarak 18 milyar 675milyon dolara ulaştı. Net kar ise 3,9 milyar dolar olarak açıklandı. Sonuçların satır aralarına indiğimizde Android’in1 milyardan 1 milyar 400 milyon kullanıcıya ulaştığı, 20 milyon Chromecast satıldığı ve mobil aramaların ilk defa masaüstü aramaları geçtiğidikkat çekiyor.
 • Bu hafta beklenmedik bir kar açıklayarak hissedarlar ve yatırımcılarını sevindiren dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, milyonlarca paket dağıtanteslimat ağını çeşitlendirmek için girdiği arayışta bir yeniliğe daha imza attı. Her gün her gazete bayisini en az bir kere ziyaret edenyayındağıtım kamyonları artık Amazon’un siparişlerinide taşıyacak.
 • İngiliz telekom şirketi TalkTalk‘un CEO’suDido Harding yaptığı açıklamadahacker’ların 4 milyon müşterilerine ait bilgileriele geçirdiğini veverileri sızdırmamak için kendilerinden para talep edildiğiniduyurdu.Hackerların kim ya da hangi ülkeden olduğu henüz bilinmiyor. Harding’in açıklamasına göre konuyla ilgili yasal ve teknik inceleme başlatılmış durumda.

 • Bu haftanın en ses getiren hackolayıABD’nin meşhur istihbarat kurumu CIA’inen üst düzey yöneticisiJohn Brennan’nın AOL şirketinde kayıtlı e-posta hesabının 22 yaşındaki Amerikalı bir öğrenci tarafından ele geçirilmesiydi. Ulaştığı hassas bilgilerin bir kısmının sızdırdığıTwitter hesabı hemen kapatıldı.
 • Microsoft biryıl içinde üçüncü İsrail kökenli güvenlik şirketini satın almaküzere. Kasım ayında 200 milyon dolara AoratoveTemmuz ayında 320 milyon dolara Adallom şirketlerini alan Microsoft şimdi de yineİsrailliSecure Islands şirketini bünyesine katmaya hazırlanıyor. 2006 yılında kurulan Secure Islandskurumsal veri güvenliği konusunda çözümler geliştiriyor.
 • Hizmet verdiği ülkelerdearaç sahibi herkesiticari ulaştırma sektörünün parçası haline getiren Uber, 60 milyar dolardeğerlemeyle dünyanın en büyük girişimlerinden birine dönüştü. Bu hafta yapılan resmi açıklamada hizmetin 70 milyar dolardeğerleme üstünden1 milyar dolar daha yatırım alacağı belirtildi.
 • Hane başı aylık gelirin 20 dolar olduğu bir ülke. Ve internete bağlanmanın saati 2 dolar. Sosyalizmin son kalelerinden Küba dünyaya -temkinli- açılmazincirinin internet halkasını ekstra endişe ve ihtimamla yürütüyor. Donanım ve yazılım (sansür)altyapısı Çin tarafından kurulup işletilen(ve maddi anlamda fonlanan) sistemin tam olarak ne gibi etkileri olacağı herkes için merak konusu.2015 yılında internet ile tanışmanın öyküsüne dair uzun amailginç ayrıntılar içeren bir yazı.

CUBA_INTERNET_028.0

 • İş dünyasının kelle avcıları için hizmet veren Privy,transfer etmek için gözünüze kestirdiğiniz adayların LinkedIN, Github ve benzeri meslekiağlardaki hesaplarınıan be antakip ediyor. Profil bilgilerinde yeni iş arayışında olduğunu imaeden herhangi bir değişiklik olduğunda sizi anında uyarıyor. Zeki ve sinsi. Yani tam bu çağa göre.

 • Üyelerinin günde sadece 1 paylaşım yapmasına izin veren sosyal ağ: This(bu da hikayesi).
 • AirDonkey bisiklet paylaşımına yönelikyenilikçi bir girişim. Ağa dahil olup bisikletinizikiralamak için özel donanımıbisikletinize monte etmeniz yeterli. Geri kalanını AirDonkey yazılım ve donanımı hallediyor. Kilit sistemi biraz dahagüven verse iyi olurdu (Girişimin -aşağıdaki videoda izleyeceğiniz- iki ortağından biri İstanbul doğumlu Danimarka sakini Erdem Ovacık).

 • Automated Insights: verilerden haber yazan bir bot. Üstelik -artık- herkesin kullanımına açık.İçerik imalatçılarının şablon fabrikası. Yazılımın ulaştığı nokta adınahayranlık uyandırıcı, içeriğin dönüşmeye başladığı şey adınaysahüzün verici.
 • Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012-2014 yılları arasında yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre10-49 arası çalışanı olan girişimlerin %49,3’ü, 50-249 arası çalışanı olan girişimlerin %57,5’i ve 250 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin %65’i yenilik faaliyetinde bulundu.
 • Yaklaşan genel seçimlerin sonuçlarını websitelerinde ya da mobil uygulamalarındaücretsiz yayınlamakisteyen mecra sahiplerinin synaps‘e göz atmalarında fayda var.
 • Bu haftaki keşiflerim arasında en hoşuma gidenLeon oldu. Metin tabanlı bir macera oyunu (text-based adventure). Onu ilginç kılan detay ise baştan sonaTwitter üstünde oynanması. Zekice ve keyifli!

18 Yorum

 • Max Kanter ve tez danışmanı Kalyan Veeramachaneni sanırım yakın zamanda “Azınlık Raporu” filmini gerçeğe dönüştürecekler

 • 1 yıldır ilgi ve heyecanla bu usta blogu takip etmeye çalışıyorum. Takip etmeye çalıştığım bloglar arasında, yeri özel ve usta olanların arasında artık. 1 yılınız hayırlı olsun. Nice nice yıllar diliyorum.

 • Oslo’nun kararına elektrikli araçlar dahil değil heralde. Yaşlıların scooterları var. Birde yük taşımak için at mı besleyecekler?

 • 3D baskı hızlanır ve rötüşleri daha da kolaylaşırsa minyatür modellerin filmlerde tekrar kullanılmasını çok isterim. Çünkü ne kadar zaman geçerse geçsin bir tat bırakıyor. CD’lerden plaklara dönüş gibi olur umarım.

 • Amirim, çocuklarınızın büyüme sürecinde teknolojiye olan bağlılığını nasıl yönettiğinizi merak ediyorum. sizin gibi teknoloji ile sürekli içli dışlı olan biri çocuklarını teknolojiden belirli bir süre uzak mı tuttu, yoksa ilk günden bu tarafa iç içe mi olmalarını sağladı? yeni çıkan akıllı oyuncaklar veya çocuk yetiştirmesinde özellikle önerdiğiniz teknolojik cihazlar/oyuncaklar var mıdır?

 • Parmakizi konusunda zaten Türkiye’de bir devrim yapıldı. İşbank parmak damar haritası nın asla kopyalanamayacağı ve hiç bir zaman değişime uğramadığını 1 senelik çalışma ile hem tamamladı hem de kullanıma sundu ve kullanılıyor… Damarınızda kan deveran olmadığı zaman çalışmıyor yani filmlerdeki gibi biri elinizi parmağınızı keserek ipotek almak isterse çalışmıyor.

  Kısacası bu keşif zaten yapıldı. Fransız duruma fransız kalmış. Yemişim tomografisini :)

  Ayrıca parakod diye bişey var. Güven ötesi kredi kartı ile ödeme tekniği. Kullanım testlerini yapan bağımsız deneklerden biri bendim. Sıfır güvenlik açığı. Lakin optik kamera gerekli bu bilekliklerin aksine. Ama ziyadesiyle güvenli çünkü alışveriş sitesi tarafından oluşan QR kod sadece banka tarafından çözülüyor ve tanımlı kredi kartı hesabından para çekiliyor.

  Reklam gibi oldu diycem de teknolojiyi kim iyi kullanırsa memleket için elinden öperim. Şimdi Elan Musk bizden çıktı da ben mi arkamı döndüm :)

  Yaşasın Tesla, kahrolsun yüksek maliyeti :)
  Adam otomatik sürüşe geçecek bizimkiler yerli cadillac yapacaklar daha :p

  Amirim saygılar, sevgiler :)

 • Abi tasarım bölümünün en sonundaki cümle sanırım fazla olarak yazılmış. Değilse konuyu biraz daha açar mısınız? Valla ben anlamadım :))

 • Bir de önerim olacaktı. Takipçileriniz arasında eğitimi bir ömür boyu gören ve bu konuda yenilik ve güzel uygulamalardan nasiplenmek isteyenler olabileceğini düşünüyorum. Konu başlıkları arasına “Yeni çağda eğitim” ya da “Tekno Eğitim” gibi bir başlıla internetteki eğitim konulu gelişmeleri ve siteleri tavsiye etseniz nasıl olur acaba?

 • Amirim,
  Andrey Melnichenko ve yatı hakkındaki bilgilerde bir takım yanlışlar var. Mesela Abramoviç’in yatı “Eclipse”, “A”dan daha uzun ama o bile dünyanın en büyük yatı değil. Ayrıca bir-iki cümle anlaşılamaz durumda.
  Saygılar

 • amirim biz ne zaman “Serdar Kuzuloğlu” mezunu olucaz? duolingo ve benzeri uygulamalardaki gibi blogu düzenli takip edenlere, bir süre sonra sertifika ya da diploma gibi bir şeyler verecek misiniz?

 • Amirim, yine mükemmel bir özet. Her bölümü ayrı detaycı ve özenle hazırlanmış. Minyatür müzedede gerçekten inanılmaz bir emek var. Kaçırdığımız tüm detayları bizlere farklı bir okuma deneyimi ile sunduğunuz için teşekkürler.

 • Sürücüsüz araca levye ile daldığımızda kimi döveceğiz? Bu da tartışılsın, lütfen.

 • Amirim sizi aralıksız takip ediyorum ama naçizane bir isteğim olacak kitap öneriside yaparmısınız yazıların bir köşesinde. Videolarınızdan yada twitterdan eşeleyerek buluyorum hep :)

 • Her hafta özetleri merakla bekliyorum. Bu güzel hizmet için siz ve garanti bankasına teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...