Haftanın Özeti: 52

19 – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

52. hafta itibarıyla Haftanın Özeti adıyla başladığıyoluna Dünya Halleri ismiyle devam eden derlememiz ilk yaşını doldurmuş oluyor. Bugüne kadar ilgi ve desteğinisürdüren, fikirlerini esirgemeyerek gelişimine katkıda bulunan herkese tek tek teşekkür ederim. Daha da güzel gelişmelerin yolda olduğunun ipucunu vermiş olayım.

 • Dünya bugün kış saati uygulamasına geçipzamanı1 saat geriye aldı ancak Türkiye bu uygulamaya iki hafta sonra geçme kararı alınca her türlü sürprize açık bir Pazar gününe merhaba dendi. Yani bugündijitaller sizi yanıltabilir; analog saatleriniz doğru söylüyor!
 • Türk basınının en büyük kalem emekçilerindenÇetin Altan bu hafta 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.
 • Bütünbilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen Amerika kıtasının büyük bölümünü olumsuz etkileyen(ve bölgeye vuran en büyük kasırga olarak tarihe geçen)Patricia Kasırgası çoğu zaman unuttuğumuz doğaya ne kadar bağlı ve bağımlı olduğumuzu bir kere daha hatırlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=NLR4HoMnPeI

 • BBC tarafındanyayınlanan ve gerçek kişilere dayanarak kaleme alınan ilginç bir makaleye göre dünyanın birçok farklı ülkesinde birçok farklı sosyal statüdeninsan düzenli olarak insan kanı içiyor. Yalnız bu kişilerin akla ilk geldiği gibi vampir ya da zombi kültürüyle ilgisi yok. Çoğu yorgunluk, baş ağrısı ve mide sancısıyla tanımlananadı konmamış bir rahatsızlığıgeçirmek için bunu yapıyorlar(makalade yer alan detaylara bakılırsa insan kanı içerektedavinin kökeni 15. yüzyıla kadar gidiyor). Elbette köpek dişlerini sivrilterek ya da tabutta yatarak olayı klişelere hapsetmeye meraklılar da yok değil. Her iki grup için de en zahmetli ve tehlikelimeselekanını bağışlayacak (sağlıklı)kişileri bulabilmek.
Malum, kahvaltı günün en önemli öğünü...
Malum, kahvaltı günün en önemli öğünü…
 • Ailesiyle ABD’de yaşayan Ahmed Muhammed,evde yaptığıdijitalsaati okula götürmüşancak onusaati bomba zannedenöğretmeni tarafından ihbar edilince ‘olay yerine’ intikal eden polislercekelepçelenerekgözaltınaalınmıştı. Olayın ardındandünyagündemine oturanMuhammed,ABD Başkanı Barack Obama’nın mesajlarına dahikonu olmuştu. Konuyu takip edenlerden Katar Eğitim, Bilim ve Toplumsal Gelişim VakfıiseAhmed Muhammed’e ülkesinde okumasıiçin burs teklifi götürmüştü.Ailesi öneriyikabul ederek bu hafta Katar’a taşındı.Ahmed eğitimine artık bu ülkededevam edecek.
42-76928666
Ahmed Muhammed.
 • Bir ürün ya da hizmet tecrübesinde her şeyin alabildiğine pürüzsüz, rahat ilerlemesinin tercih edileceğini düşünürüz. Oysa durum nadiren böyle. Mehmet Doğan’ın Kullanıcı Deneyimine Friksiyon Eklemek başlıklı yazısısındaki süreçler eminim bu konuyu yeniden düşünmenizi sağlayacaktır.

18 Yorum

 • Max Kanter ve tez danışmanı Kalyan Veeramachaneni sanırım yakın zamanda “Azınlık Raporu” filmini gerçeğe dönüştürecekler

 • 1 yıldır ilgi ve heyecanla bu usta blogu takip etmeye çalışıyorum. Takip etmeye çalıştığım bloglar arasında, yeri özel ve usta olanların arasında artık. 1 yılınız hayırlı olsun. Nice nice yıllar diliyorum.

 • Oslo’nun kararına elektrikli araçlar dahil değil heralde. Yaşlıların scooterları var. Birde yük taşımak için at mı besleyecekler?

 • 3D baskı hızlanır ve rötüşleri daha da kolaylaşırsa minyatür modellerin filmlerde tekrar kullanılmasını çok isterim. Çünkü ne kadar zaman geçerse geçsin bir tat bırakıyor. CD’lerden plaklara dönüş gibi olur umarım.

 • Amirim, çocuklarınızın büyüme sürecinde teknolojiye olan bağlılığını nasıl yönettiğinizi merak ediyorum. sizin gibi teknoloji ile sürekli içli dışlı olan biri çocuklarını teknolojiden belirli bir süre uzak mı tuttu, yoksa ilk günden bu tarafa iç içe mi olmalarını sağladı? yeni çıkan akıllı oyuncaklar veya çocuk yetiştirmesinde özellikle önerdiğiniz teknolojik cihazlar/oyuncaklar var mıdır?

 • Parmakizi konusunda zaten Türkiye’de bir devrim yapıldı. İşbank parmak damar haritası nın asla kopyalanamayacağı ve hiç bir zaman değişime uğramadığını 1 senelik çalışma ile hem tamamladı hem de kullanıma sundu ve kullanılıyor… Damarınızda kan deveran olmadığı zaman çalışmıyor yani filmlerdeki gibi biri elinizi parmağınızı keserek ipotek almak isterse çalışmıyor.

  Kısacası bu keşif zaten yapıldı. Fransız duruma fransız kalmış. Yemişim tomografisini :)

  Ayrıca parakod diye bişey var. Güven ötesi kredi kartı ile ödeme tekniği. Kullanım testlerini yapan bağımsız deneklerden biri bendim. Sıfır güvenlik açığı. Lakin optik kamera gerekli bu bilekliklerin aksine. Ama ziyadesiyle güvenli çünkü alışveriş sitesi tarafından oluşan QR kod sadece banka tarafından çözülüyor ve tanımlı kredi kartı hesabından para çekiliyor.

  Reklam gibi oldu diycem de teknolojiyi kim iyi kullanırsa memleket için elinden öperim. Şimdi Elan Musk bizden çıktı da ben mi arkamı döndüm :)

  Yaşasın Tesla, kahrolsun yüksek maliyeti :)
  Adam otomatik sürüşe geçecek bizimkiler yerli cadillac yapacaklar daha :p

  Amirim saygılar, sevgiler :)

 • Abi tasarım bölümünün en sonundaki cümle sanırım fazla olarak yazılmış. Değilse konuyu biraz daha açar mısınız? Valla ben anlamadım :))

 • Bir de önerim olacaktı. Takipçileriniz arasında eğitimi bir ömür boyu gören ve bu konuda yenilik ve güzel uygulamalardan nasiplenmek isteyenler olabileceğini düşünüyorum. Konu başlıkları arasına “Yeni çağda eğitim” ya da “Tekno Eğitim” gibi bir başlıla internetteki eğitim konulu gelişmeleri ve siteleri tavsiye etseniz nasıl olur acaba?

 • Amirim,
  Andrey Melnichenko ve yatı hakkındaki bilgilerde bir takım yanlışlar var. Mesela Abramoviç’in yatı “Eclipse”, “A”dan daha uzun ama o bile dünyanın en büyük yatı değil. Ayrıca bir-iki cümle anlaşılamaz durumda.
  Saygılar

 • amirim biz ne zaman “Serdar Kuzuloğlu” mezunu olucaz? duolingo ve benzeri uygulamalardaki gibi blogu düzenli takip edenlere, bir süre sonra sertifika ya da diploma gibi bir şeyler verecek misiniz?

 • Amirim, yine mükemmel bir özet. Her bölümü ayrı detaycı ve özenle hazırlanmış. Minyatür müzedede gerçekten inanılmaz bir emek var. Kaçırdığımız tüm detayları bizlere farklı bir okuma deneyimi ile sunduğunuz için teşekkürler.

 • Sürücüsüz araca levye ile daldığımızda kimi döveceğiz? Bu da tartışılsın, lütfen.

 • Amirim sizi aralıksız takip ediyorum ama naçizane bir isteğim olacak kitap öneriside yaparmısınız yazıların bir köşesinde. Videolarınızdan yada twitterdan eşeleyerek buluyorum hep :)

 • Her hafta özetleri merakla bekliyorum. Bu güzel hizmet için siz ve garanti bankasına teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği