Haftanın Özeti: 51

12 – 18 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Çin ekonomik anlamdaki büyümesini sürdürürken dolar milyarderi nüfusunu da arttırıyor. Ülkedeki milyarderleri derleyen listeye göre geçen yıl 242 olan dolar milyarderi sayısı bu yıl 595‘e yükselmiş durumda. Hong Kong, Tayvan ve Macao’yu da kapsayan ‘Büyük Çin’i ele alınca bu listeye 119 isim daha ekleniyor. Toplamı 2,1 trilyon doları bulan bu servetin yüzde 90’ı yerel şirketlerden elde edilmiş. Grubun ödediği vergiler ülke toplamının yüzde 4’ünü oluşturuyor.

 • Credit Suisse tarafından yayınlanan rapora göreyse dünyanın yüzde 1’lik en zengin kesimi 250 trilyon dolar olarak tahmin edilen toplam küresel varlığın yarısına sahip hale geldi. Sözkonusu yüzde 1’lik grup borçları ayrıldıktan sonra 759 bin 900 dolar ve üstü varlığa sahip olanlardan oluşuyor (Türkiye’deki gelir dağılımının fotoğrafını çeken kurum ise son verileriyle TÜİK).

1444636885641

 • Drone olarak da anılan insansız hava araçları (İHA) yeni nesil orduların en kıymetli araçlarından biri. Gerek istihbarat gerek saldırı amacıyla hem ucuzluğu hem de şaşmazlığıyla tercih edilme sebepleri artıyor. İçinde bir insan (asker) olmamasından dolayı kaybının yol açtığı hasar da en az düzeyde. Onlar sayesinde binlerce kilometre ötedeki bir bilgisayarın başındaki asker kahvesini yudumlarken hedeflerini birkaç tuşa basarak ‘ayıklayabiliyor’. Fakat bu süreç kimi zaman olmadık işlere de vesile olabiliyor. Bir muhbir sayesinde ortaya çıkan gizli ve yasadışı İHA operasyonlarıyla ilgili dehşet verici ayrıntıları The Intercept sitesi etkileyici bir tarz ile derlemiş (büyük ekranlı bir cihazdan bakmanız tavsiye olunur).
 • Türk Silahlı Kuvvetleri bu hafta Suriye sınırı sıfır noktasında, Kilis yakınlarında kimliği ve menşei belirsiz bir İHA düşürdüğünü açıkladı. Akılda kalan soru insansız bir hava aracının Genelkurmay Başkanlığı duyurusunda bahsi geçtiği şekliyle nasıl ‘3 kez ikaz edildiği’ oldu.
EK BİLGİ: Terör örgütü IŞİD’in insansız hava araçlarına olan ilgisi uzun zamandır biliniyor ancak medyayla paylaşılan fotoğraflarda görünen araç daha çok askeri örnekleri andırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=S7F_i2q5YoQ

 • Fotoğrafçı Eric Pickersgill cep telefonuyla meşgul olanlara ait fotoğraf karelerinden telefonları silerek bir sergi açtı. Amacı cihazlarla girdiğimiz saplantılı ilişkinin altını çizmekti. Bunu ortaya koymak için daha iyi bir yöntem olabilir miydi bilemiyoruz.

tanya_addi

 • Gelinlik markası Reem Acra gelinlere özel (kostümleriyle uyumlu) selfie çubuklarını tanıttı.

 • Amerika (ve dünyanın) cinsellik anlayışını şekillendiren Playboy dergisi artık tamamen çıplak kadın görselleri kullanmayacağını açıkladı. İnternet çağında çıplaklık ve seksin tek tık ötede olduğuna ve dergi ölçeğinde rekabet edilemez olduğuna dikkat çeken CEO Scott Flanders, Playboy’u ses getiren yazı ve röportajlarıyla yeniden gündeme taşıyacak.
EK BİLGİ: 1953’te yayına başlayan Playboy’un tirajı 1975 yılında 5 milyon 600 bine kadar ulaşmıştı. Derginin şu anki aylık satışı 800 binlere gerilemiş durumda. En büyük rakibi Penthouse dergisi kaybını daha fazla çıplaklıkla telafi etmeye çalıştıysa da bu taktik hiçbir işe yaramamıştı.

17 Yorum

 • Abi eline sağlık. Bir düzeltme uyarısı versem yanlış olamz inşallah. Pintrest yazısındaki “promosyonlu ürünler” kelimelerinin linki yine ana sayfaya verilmiş. Sanırım gözden kaçmış. Bazı harf/yazım hataları da görüyorum ama hepsini dile getirince sanki hata aramak için okumuş durumuna düşmemek için yazmıyorum. Birazda insanları hatalarıyla kabul edelim demi :) Neşen bol olsun…

   • Rica ederim abi. Siz deyince firefox’da denedim oldu. Sonra chrome’a döndün ad block devrede olduğunda bazı linkleri açmıyormuş onu gördüm. Bu duruma maruz kalanların aklında olsun.

 • Prizler ile ilgili haber metnini okurken, sürümleri günden güne değişen ama anten çıkışları hiç değişmeyen Televizyonlarımız için kablo ucu basit kelepçeli sistem sona erdirilip ne zaman usb veya ethernet girişi modunda bir giriş tasarlanacak merak ediyorum. Ya da var da ben bilmiyorum.

 • Amirim, bloğunuzda yazılarımı kaynak göstererek kullanabilirsiniz derken burada sanırım Garanti Bankasının sponsorluğundan olsa gerek her hakkı saklıdır yazması sizde kişisel bir rahatsızlık yaratıyor mu?
  Bir de özet hazırlama,bu siteye başka içerik planları derken bloğunuz,okuma,izleme işleri ve elbette diğer gündelik hayat parçalarına nasıl yetişiyorsunuz Cidden merak ediyorum.Saygılar…

  • Bu sitenin içerik mülkiyeti bana ait olmadığı için bir şey söylemem doğru olmaz. Tamamen kendi tasarrufumdaki içerik için tercih ettiğim şekli şahsi blogumda görmüşsünüz zaten.

   Zamanı yönetme konusunda çok soru geliyor; karşılaştığım kişilerin de mutlaka ilk sorularından biri bu. Çok özel bir sırrım yok. Televizyon izlemiyorum, sosyal medyaya günde sadece birkaç defa bakıyorum, her boşluğumu bir şeyler okuyorak geçiriyorum ve uykudan fedakarlık ediyorum.

 • Serdar bey rss’de bu siteyi takip edemiyorum doğal olarak en son haftanın özeti 41 de kaldım. Ayrıca sayfa içerisinde bir kategoride göremiyorum eskileri yenileri buna bir çözüm bulacakmısınız?

 • haftanın özetleri bloğunuzdan ayrılıp yeni siteye gectiginde okuyucu ilgisinde bir azalma oldu mu? internette herseyden hemen sıkılan kitle mi terk etti?
  Ben kendimi cocuklugumda okudugum bilim ve teknik dergisini okurmus havasinda hissediyorum.Sizleri saygı ve sevgiyle selamliyorum.Emeginize saglik.

  • Ben de ondan endişe ediyordum ama öyle bir şey (neyse ki) olmadı. Ya da onlar gitti, yerine daha ilgili olanlar geldi; bilemiyorum. Blogun içeriğini ben de büyük bir heves ve özenle hazırlıyorum ve böyle yüreklendirici sözler gerçekten motive edici oluyor. Teşekkürler, selamlar.

 • Elinize sağlık, özellikle internet ve girişim kısmını okurken sizin yazarken ne kadar keyif aldığınızı hissettim diyebilirim. Şahsi sitenizden taşımanız sonrası bende özetlerin finans kısmında bir kısalma algısı oluştu. Bu bir yanılgı da olabilir. Bu konudaki görüşünüzü merak ettim.

 • Serdar Bey, günümüzde yalın işler çıkarmak belki de en zor olanı bu yüzden öncelikle tebrik ediyorum. Benim merak ettiğim; bizim sizin özetlerinizi takip ettiğimiz gibi sizin de düzenli olarak takip ettiğiniz siteler vardır mutlaka, paylaşabilir misiniz bizimle?

 • Serdar bey eline sağlık , hastane nöbetimin boş kısımlarını bilgisayar başında dünyanın hallerini okuyarak geçiyorum ki 2 nöbette anca bitiyor.Burak beyin söylediği gibi bize önerebileceğiniz takip etmemizi önerdiğiniz web sayfa önerilerinizi görebilmek inanıyorum ki tüm okurlarınızı memnun eder.Tekrar emeğine sağlık …

 • Dünyadaki ‘Oha lan’ dediğim bütün gelişmeleri sadece buradan okuyorum. Şu soruyu sormadan da edemiyorum ‘Türkiye neyi takip ediyo acaba?’. Bilim Teknik benzetmesi de cuk oturmuş, değinmeden geçemeyeceğim. Ayrıca okurken bir sürü yorum aklıma gelmekle beraber sayfa sonunda gidiyor. Bir ara her maddeye yorum özelliği vardı. Hala var mı? Yoksa ben mi bulamıyorum.

  Saygılar, sevgiler

 • Serdar bey aklımdan geçenleri arkadaşlar zaten sıralamış. Gerçekten takip edemediğim haftaları büyük kayıp duygusuyla geçiriyorum. Emeğinize sağlık. Yalnız sormadan edemedim, okumaya meraklı olmayan kesim için bu bilgileri video halinde de sunmak güzel olur mu acaba?

 • Serday bey, acaba hiç bu Kickstarter gibi sitelerde fonlanan ürünlerden satın aldınız mı? Destekte bulunmayı kastetmiyorum. Örneğin BLOCKS isimli saat çok ilgi çekici geldi, bir an için almayı da düşündüm. Merak ediyorum bu tip tecrübelerinizi.

  • Siz sorunca merak edip baktım, şu ana kadar Kickstarter’da 15 projenin ürününe sahip olmuşum. Hepsinden de gayet memnunum. Diğer kitle fonlama sitelerinden de en az bu kadar ürün almışımdır. Bu tip yapılar vaatleri açık, denetimi sıkı ve güvenli yapılar. Küçük bir adımla siz de deneyip gözlemleyebilirsiniz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği