Eski Pepsi yöneticisi, yaşlanmayı önleme girişimine CEO oluyor

PepsiCo'nun en üst seviye bilimcisi Mehmood Khan içecek devinden ayrılıp, Life Biosciences adlı yaşlanmayı önleme girişiminin başına geçiyor.

PepsiCo’nun en üst seviye bilimcisi Mehmood Khan içecek devinden ayrılıp, Life Biosciences adlı yaşlanmayı önleme girişiminin başına geçiyor. 2017’de Harvard Tıp Okulu Genetik Profesörü David Sinclair ve yatırımcı Tristan Edwards tarafından kurulan Life Biosciences bugüne dek 75 milyon Dolar’dan fazla yatırım topladı. Şirket insanların daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlamayı hedefliyor. Khan 1 Nisan’dan itibaren görevin başına geçecek.

Yaşlanma çalışmalarını yakından takip ediyordu

Khan Pepsi’de başkan yardımcısı ve baş bilim müdürü görevlerini üstlenmişti. 60 yaşındaki endokrinolog, yıllardır temel biyolojinin yaşlanma alanında gerçekleştirdiği gelişmeleri takip ediyordu ve bu alanda çalışan bazı önemli bilimcilerle yakından tanışıyordu. Bu bağlantılar Khan’ın Life Biosciences’ın kurucuları ile tanışmasına önayak oldu.

Khan “Tarihsel olarak yaşlanmaya yaşamın normal bir sonucu olarak baktık ve tıp profesyonelleri olarak yaşlanmayı bir hastalık süreci olarak görmedik. Ama şu anda tıp bu alanda büyük gelişmelere imza atmak üzere” diyor.

Khan Pepsi’den ayrılışının ardında herhangi bir problem olmadığını belirtti. Pepsi’nin yeni CEO’su şirketi büyütmek için şirkette bazı değişikliklere gidiyor. Bu süreçte Khan’ın ayrılması şirkette yaşanan değişimlerden sadece biri. Khan Pepsi’den önce Takeda Pharmaceutical’da küresel araştırma şefi olarak çalışmıştı.

Son dönemin popüler çalışma alanlarından

Life Biosciences 103 çalışanı ile insan ömrünü sağlıklı bir şekilde uzatmayı amaçlıyor. Bunun için aynı anda birden fazla hastalığın tedavi edilmesi üzerine çalışılıyor. Şirketin altı adet alt şirketi bulunuyor ve bunların her biri yaşlanmanın farklı alanları üzerinde çalışıyor. Khan “Bizi farklı kılan yaşlanmanın tüm bilinen yönleri üzerine çalışıyor olmamız. Hiçbir şeyi dışarıda bırakmıyoruz.” diyor.

Uzun yaşam son dönemde yeni girişimlere sahne olan bir çalışma alanı. Alphabet’in de fonladığı Calico Life Sciences 150’den fazla çalışanı ile çalışmalarını sürdürüyor ve bu yıl Amgen Inc’ten gelen bir yetkili ile birlikte ilaç geliştirme çalışmalarına başladı. Yaşlanmayla ilgili hastalıklar üzerine çalışan bir diğer şirket de Unity Biotechnology. Bu şirket de kireçlenme tedavisi için geliştirdiği ilacı deniyor.

Kaynak: Bloomberg

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği