Haftanın Özeti: 50

5 – 11 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • En az 5 sene daha gişe garantisine sahip konuların başında 2011’de pankreas kanserine yenik düşen Apple’ın Kurucusu Steve Jobs geliyor. Ashton Kutcher’ın canlandırdığı ve hayatının bir kesitini konu alan Jobs adlı film tutkunları tarafından oldukça eleştirilmişti. Kalan kısımdan nasiplenmek adına (14. hafta değindiğim) Danny Boyle yönetiminde (ve başrolünü Michael Fassbender’ın üstlendiği) Steve Jobs adlı film de 22 Ekim’de gösterime giriyor. Erken özel gösterimi izleme fırsatını yakalayan Macworld dergisi yazarı yapımı şöyle özetliyor: geleneklerin dışında, eğlendirici fakat eksik. Üçüncü film için yeterli bir bahane (Fast Company dergisi ise filmde gerçeğe uymayan 11 ayrıntıyı sıralamış).

 • Sinema tarihinin en eskimeyen yapımlarından Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinin ikincisi 2015 yılına ait tahminler içeriyordu. Pek çoğuna gerçekte kavuşamadık ama en azından (kendinden bağlanan ayakkabı geliştiren Nike gibi) bazı markalar kendi adına çabalıyor. Filmde özel bir şişe tasarımıyla yer alan Pepsi bu yıl o şekle sahip şişeyi piyasaya sunacağını duyurdu.

https://www.youtube.com/watch?v=XrwRdzFP-fY

 • Sinema tarihinin en yüksek bedelle el değiştiren objelerinden biri bu haftaki bir açık arttırmada kayıtlara geçti. Star Wars serisinin 1977 tarihli dördüncü (aslında ilk) bölümünde uçan ilk gemi Blockade Runner 450 bin dolara alıcı buldu.

 • Türkiye’nin yakın dönem çizgi-roman kültürüne en çok emek vermiş ve kendini uluslararası platformda kabul ettirmiş çizerlerinden Yıldıray Çınar’ın hikayesine hızlandırılmış bir şekilde bakalım. Azmin elinden ne kurtulmuş?

Haftayı Hannah Fry’ın geçen yıl gerçekleştirdiği ‘Aşkın Matematiği’ başlıklı sunumuyla kapatalım.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

9 Yorum

 • Aziz Sancar, defalarca Türk’üm demesine rağmen sadece Türkiye’de ‘Türkiye kökenli’ iması var. Bu ısrar sizin tarafınızdan da sürdürülmüş neden? Kişinin kendi beyanıda önemli değil artık sanırım? Sizin çizdiğiniz çerçevelere girmeyen kişilere de faşist yaftası yiyor. Biraz dikkat bence, en azından kişilerin kendi beyanına saygı duyulması gerekiyor.

  • Sanıyorum Bilim / Teknoloji kategorisinde konuyla ilgili kısmı okumadan bu yorumu yaptınız. Zira orada bizzat bu konudan bahsediyordum zaten. İki alıntı yapayım ilgili yazıdan:

   “Yazar Orhan Pamuk’un ardından Nobel alan ikinci Türk olan Sancar bir diğer açıdan Nobel kazanan ilk Türk Bilimci oldu”.

   “Ödülü alana kadar varlığından bile haberdar olmadığı bu bilimciyle gurur duymayı tercih etmeyip klasik tartışmalara gömülenler de şaşırtmadı; Aziz Sancar Türk müdür, Türk denebilir mi, Türkiye’nin mi başarısıdır… Yengeç sepetinden tanıdık hikayeler. Aklımızda kalması gereken şey Anadolu’nun küçük bir ilçesinde doğan bir Türkün, dünyayı değiştirecek buluşlara imza atabilen birine dönüşebilme ihtimalidir.”

   (https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-50/3/)

 • histography, chrome ve safari dışındaki tarayıcılarla çalışmıyor ve bende ikisi de mevcut olmadığından bakamadım:)

 • Gmail içinde boyuta göre postaları listeleyen yazılıma ihtiyaç yok ki! üstelikde ücretli. mesela 10 mb tan daha büyük postaları aramak istiyorsanız arama kutusuna larger:10M yazıp enter’a basmanız yeterli.

 • Biraz fazla tepki veriyor olabilirim ama röportajı yapanın ”Makaleleriniz var mı? Çalışmalarınız var mı?” sorularını ödülü almış insana sorması size de garip gelmedi mi?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...