Haftanın Özeti: 47

14 – 20 Eylül 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • 2014 tahminlerine göre 18 milyon nüfusa sahip Suriye’nin (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açıklamasına göre) en az 2 milyonu Türkiye’de (ve büyük bölümü kalıcı). Bir o kadarı Ürdün’de, daha azı (bahane ve iddialara rağmen kapılarını mültecilere açmayan 3 milyon kişilik çadır kent sahibi Suudi Arabistan hariç) diğer komşu ülkelerde. Ve son dönemde takip ettiğimiz gibi büyük bir kısmı Avrupa yollarında. Washington Post gazetesi gözden kaçırdığımız haklı bir noktaya dikkat çekiyor: Suriye boşalıyor. Halktan arınmış, tarafları bile belli olmayan bir savaşın cephesine dönüşmüş koca bir ülke. Son 4,5 yılda halkından 200 bin kişiyi çatışmalara kurban verdi. İçlerinden 565’i açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti. 654’ü ise doktordu ve görev yapmakta oldukları hastanelere yapılan bombalı saldırılarda can verdiler. Rakamlar böyle anlamsızlaşarak büyüyor.

 • Fortune dergisinin Türkiye edisyonunun finansal büyüklüklerine göre ülkenin en büyük şirketlerini sıralayan geleneksel Fortune 500 Türkiye listesi yayınlandı. Net satışlarda ilk sıralar petrol şirketlerinin, net karda ise telekom ve havayolu sektörünün oldu.

 • Son dönemde artan sıklıkla kulağa çalınan (ve duyanların çoğunun ne olduğunu bile bilmediği) FED, faiz ile ilgili kararını bu hafta verdi ve arttırmama kararı aldı. Açıklamanın ardından ilk etapta Amerikan Doları Türk Lirası karşısında hafif değer kaybetti ama kısa sürede ‘toparladı’. Fransız Credit Agricole Analisti Guillaume Tresca Aralık sonunda Türkiye’deki Amerikan Doları kur tahminini 3,10TL olarak açıkladı. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ise son dönemdeki iç ve dış gelişmelerin Türkiye’nin kazanımlarını tehdit ettiğini söyledi.

 • İkinci Dünya Savaşı’nda sırra kadem basan ve on yıllardır nicelerini peşinden koşturan Nazi altınlarını taşıyan tren katarı (44. sayıda değindiğim gibi) bir Polonyalı tarafından keşfedilmişti. Olası bubi tuzakları yüzünden temkinle yaklaşılan gizli tüneldeki vagonlar toprak altını görüntüleyebilen radarlarla gökyüzünden tarandı. Medyaya yansıyan görseller ilgi ve merakı bir kat daha arttırdı. Şahsen merak ettiğim ayrıntılardan biri bu altınların sahiplik konusu. Bulanın payı var mıdır; Almanya hak iddia edecek midir yoksa Polonya hazinesine mi devredilecektir? Göreceğiz.

1442333854-gold-train

 • Devlet kademesindeki protokol düzenlemelerinde artık bir madde daha var: drone’lar. ABD Havacılık İdaresi, Katolik Hristiyan dünyanın ruhani lideri Papa’nın 27 Eylül’de Washington, D.C., Philadelphia ve New York şehirlerine yapacağı ziyaret süresince bulunduğu bölgelerde hobi ve haber amaçlı da olsa insansız hava araçlarının uçuşunu yasakladı.
 • Dünya taş sektirme rekoru diye bir şey varmış. Ulaşılan nokta 88 sıçrama! Videosu olmasa inanmazdım.

 • Dünya rekorundan bahsetmişken kayıtlara geçirelim; bu hafta bisikletle hız rekoru kırıldı: Kanadalı Todd Reichart, AeroVelo adlı takımının ortaya çıkardığı Eta adlı özel tasarımlı -iki tekerlekli- aracıyla pedal çevirerek Nevada Çölü’nde saatte 138 kilometre hıza ulaştı.

 • Çin’de bir sperm bankası kriterlerine uyan ‘hammaddeye’ sahip ‘bağışçılarına’ iPhone 6S veriyor. Aranılan özellikler: Çin vatandaşı ve üniversite mezunu olmak, 165cm veya daha uzun boy ve genetik hastalık taşımamak. Üniversite diploması hariç her şeyi anladım. Konuyla ilgili yapılması gereken bütün esprileri Cem Yılmaz yapmıştı; tekrarlamaya lüzum görmüyorum.

Etiketler:20 yanıt

 1. Tahir avatarı
  Tahir

  Amirim,
  Mars haberinde bir yanlislik olmus. Infografige göre, Mars’in Dünya’ya en yakin degil en uzak oldugu anda, radyo dalgalarinin ulasmasi 21 dakika aliyormus. Hava sicakligi da 21 ile -73 derece(celcius) arasinda degisiyormus.

  1. dunyahalleri avatarı

   Haklısınız, düzeltiyorum. Uyarı için teşekkürler.

  2. barış avatarı
   barış

   Mobil versiyon (android), chrome üzerinden siteye girildiğinde videolar hep aynı oluyor. Örneğin bu sayfada tüm videolar bisiklet hız testi.

   1. dunyahalleri avatarı

    Sizin taraftaki cache ile ilgili bir sorun olmalı. Sayfayı yeniden yüklerseniz düzelecektir.

 2. Rıza ERGÜN avatarı

  spaceX gibi ücretsiz internet tarzı haberler okuyunca ilk aklıma gelen Kingsman filmi oluyor.

 3. Argan avatarı
  Argan

  Benjamin Türkiye playstore’da yok henüz…

 4. Osman seyhan avatarı
  Osman seyhan

  Amirim biggie board e-writer cihazını alabilme imkanımız var mı. Yol gösterirseniz sevinirim. Veya bir alternatif.

 5. Umut avatarı
  Umut

  Amirim, “Everything is a Remix Remastered” belgeselini öğrendiğim iyi oldu. Daha önce “Revolution OS”i, “Steal this Film”i izlemiş; Richard Stallman’ın konuşmalarını dinlemiş, gnu.org/philosophy adresinde takılmıştım. Tam da böyle bir şey arıyordum, çok teşekkürler. Sayenizde her hafta yeni bir şey öğreniyorum :).

 6. murtaza_tekgecer@yahoo.com avatarı

  Numo uygulamasına benzer olarak photomath var. Meraklısı için

 7. Murtaza Tekgeçer avatarı
  Murtaza Tekgeçer

  Bu arada 3D lambalar Türkiye’de de bulunuyor. Hatta seçenekler arasında kendi aldığım Darth Vader seçeneği bile var. 80 TL civarında. Reklam olmaması için site ismi yazmıyorum. Basit bir arama ile bulunabilir.

  1. Ozan avatarı
   Ozan

   Merhaba, maalesef satıldığı siteyi bulamadım. Paylaşır kışınız? Teşekkürler.

 8. Efe Çini avatarı

  60 youtube channels that will make you smarter linki kırık galiba. Girmek isteyenler buraya: https://blog.growth.supply/60-youtube-channels-that-will-make-you-smarter-44d8315c2548

 9. Nihat Koçak avatarı

  Severek okuyor ve gözümüzden kaçan onlarca şeyi her hafta görüyoruz sayenizde..

  Benim takıldığım bir nokta var;
  Yukarıda “TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan” şeklinde yazıyor ama Tüsiad Başkanı Cansen Başaran değil miydi dedim kendi kendime.
  Hemen ilgili haber linkine tıkladım, oradan gördüm ki Tuncay Bey “Yüksek İstişare Konseyi” Başkanı imiş.

  1. dunyahalleri avatarı

   Haklısınız, düzelttim. Uyarı için teşekkürler.

 10. Alp avatarı

  Dünya üzerindeki offline kişi sayısı 2017’de 3.8 ila 4.2 milyar kişi olacak olarak geçiyor pdf’de. Günümüzü de %60 üstünden hesap edersek 7 milyar nüfusu yine 4.2 milyar rakamını elde ediyoruz. “4 milyar 600 milyon” rakamına ulaşamadım hiç bir türlü, bilmiyorum belki ben çıkarım yapamadım.

 11. Gürkan avatarı
  Gürkan

  Paylaş butonları geliştirilirse daha kullanışı olur. Whatsapp ve gmail butonları çok işe yarar.

 12. Mustafa Özel avatarı
  Mustafa Özel

  Serdar Bey haftalık özetlerinizi ilgiyle takip ettiğimi öncelikle belirtmek isterim.

  Bu haftaki özetinizde verdiğiniz 3D sinir printer’ı haberinde bir çeviri hatası var. Printer sinir üretmiyor, Sinirin uzaması için bir “guide” (yol) üretiyor. Printer ile nöron üretmek için daha çok vakit var. Sosyal medyada sağlık konusunda malesef çok yanlış bilgiler dolaşıyor. Özellikle bu tedavilere muhtaç insanları hayal kırıklığına itmemek için medikal paylaşımlarda daha dikkatli olmak gerekiyor.

  Saygılarımla.

Yorumunuz: