Haftanın Özeti: 35

22-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Genel Gündem

 • Türkiye ile pek ilgisi yok ama bahsetmemek imkansız: ABD bu hafta eşcinsel evliliği anayasal hak olarak kabul eden ülkeler arasına katıldı. Evet (Twitter’ın yorumuyla ‘sevgi kazandı‘). Emsalleri arasında epey geç kaldığı söylenebilir ancak ABD’nin hristiyan dünyasının en muhafazakar ülkelerinden biri olduğunu hatırlatmış olalım. Başkanlık Ofisi Beyaz Saray dış cephesini  eşcinselliği temsil eden gökkuşağı renkleriyle ışıklandırdı ve profil görsellerini de aynı şekilde güncelledi. Sosyal medya hesaplarından gelişmeyi ‘Amerika çok gurur duyuyor olmalı‘ şeklinde duyurdu. Rüzgarı kaçırmak istemeyen VISA’dan Google’a kadar geniş yelpazedeki markalarda dahi yansımaları oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşması konuyu çok güzel şekilde özetliyor. Tam bu noktada bir an durup düşünelim: birbirini evlenecek kadar seven insanları engelleme hırs ve cüreti garip değil mi? Herkesin sadece kendinden sorumlu olduğunu ve hepimizin sadece kendi tercihlerimizden sorumlu tutulacağını unutuyoruz. Birbirini diri diri kesecek kadar nefret dolanlardansa sevgiye ve aşka inananlara sığınırım.

 • Pek bilgili olduğum bir konu değil ama merak edince öğrendim ki şu meşhur LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transeksüel) gökkuşağı bayrağı Vietnam Gazisi bir striptiz dansçısı (ve gay) Gilbert Baker tarafından 1978 yılında tasarlanmış.

OrdinanceAgainstRainbowFlagDraftedinLouisianna070713

 • İlgili olarak: Amerika kıtasında aynı cinsiyetle evlilik konusuna en sıcak bakan ülke yüzde 71,1 ile Kanada, en soğuk bakansa yüzde 5,1 destekle Jamaika. Buyrun detaylara.

elektrikli

 • Yukarıdakine benzer bir diğer arşivse düşen uçakların kara kutularından çıkan son sözlerine ait.
 • Roller-coaster’larda bile kullanılmaya (ve yarattığı kazalar nedeniyle duraklamalara sebep olmaya) başlayınca Disney yönetimi bütün dünyadaki Disneyland parklarında selfie çubuğu kullanımını yasaklama kararı aldı (bu hafta Paris Disneyland’deydim ve olayın dehşetini gözlerimle gördüm. #KesinBilgi yayalım).
 • Bu hafta şöyle bir şey yaşandı.

 • Geleceğimi sağlama almak adına 20 yaşında neler yapabilirim sorusunun cevapları faydalı tavsiyelerle bezenmiş. Akıllı telefona bağlanma, zamanı yönetmeyi öğren, seyahat et, paranın değil; tutkularının peşinden koş, kendini bil, sosyal sorumluluklarının farkına var, bol kitap oku, bol arkadaş edin, bol ye, egzersiz yap, bir hobi edin… Mutlaka bir göz gezdirin; hayatınızı değiştirebileceğiniz son yaş 20 değil.
 • Uzaktan iki akrabanın karşılaşmasına şahitlik edelim.

 • Küresel ısınma diye bir gerçek var ama ne olduğu ve neyin sebep olduğu konusunda çok azımızın bilgisi var. Bloomberg Businessweek basit ama açıklayıcı bir infografikle sebep ve sonuçlarını kronolojik olarak derlemiş.
 • Hava kirliliği erken bunamaya yol açıyormuş.
 • Bir de pek lafı edilmeyen ve gökyüzündeki yıldızları bile görmemizi imkansız hale getiren ışık kirliliği var. Ya olmasaydı? Öyle bir durumda kafamızı kaldırdığımızda göreceklerimize yönelik bir canlandırmayı Quartz derlemiş. Büyüleyici.

940-2

 • Chevrolet, tamamen Emoji’den oluşan bir basın bülteni yayınladı. Okuyabildiniz mi? (tercümesi şurada)

chevy-emoji-bulten

 • Kimilerini kırmayacağımı bilsem iş dünyası ve toplantılar hakkında uzun bir yazı yazacağım (yazılmışı da yok değil ama). Anladığım tek şey iş dünyasında çalışMAma ve iş yapmamanın tek yolu toplantı yapmak. Yeniden bir şirket kurarsam asla toplantı odası yapmayacak ve sadece ayakta yapılmasına izin vereceğim toplantıların bitiş süresini mutlaka belirletip alınan kararları ve devamını kaydettireceğim. Sadece önceki toplantısından sonuç alabilenler yeni bir toplantı yapmaya hak kazanacak. Sonuçsuz toplantılar belirli bir sayıya ulaşırsa toplantı çağrısı yapanlar işinden olacak (neyse ki yeni bir şirket daha kurma hevesim yok). Denk geldiğim bir yazı iş dünyasının kanseri olan faydasız toplantılara son vermek için yöntemler arıyor: gereksizse reddet, katılımcıları sınırla, kıyafet provası yap, konuşulanları not al, kısa kes
 • Reklam ve yaratıcılık festivali Cannes Lions bu hafta gerçekleşti. Ödüle layık işleri resmi sitesinden takip edebilirsiniz. Bu senenin Türkiye adına önemi Vodafone Türkiye’nin Kırmızı Işık kampanyasıyla en büyük ödülü tavsiye eden Grand Prix’lerden birini kapması oldu. Tanıtım filmini izlerseniz bunu fazlasıyla hak ettiğini göreceksiniz. Tebrikler Vodafone, tebrikler Young&Rubicam.

page_bedava-dondurma-cubugu-cetesi-yakalandi_547223580

 • Ciddi ciddi düşündüğüm bir konu Quora’da tartışmaya açılmış: bir bilgisayar simülasyonu içinde yaşamadığımızdan nasıl emin olabiliriz?

27 Yorum

 • “Detaylarını sürücüsüz araç geliştirebilen ancak yaka mikrofonu adlı teknolojiyi kullanamayan ekip başından dinleyelim.”
  ahaha hiç güleceğim yoktu.

 • Haberleri izlemek yerine burdaki haftalık özetleri okumak insana gerçekten bir şeyler katıyor. Ben bir blog yazarıyım ve ne yalan söyleyeyim sizin sitenizden özellikle özetlerinizden çok besleniyorum. Umarım sonu gelmez…

 • Vodafone’un kadına şiddet kapsamındaki çalışması gerçekten şahane. Ancak gizli bir uygulama olduğu söylenmesine rağmen bu video aracılığıyla reklamı yapılmış oluyor. Gizliliği ortadan kalkmış olmuyor mu? Bu videonun yayılması ile eşlerine şiddet uygulayan erkekler tarafından izlenmesi, veya dilden dile konuşulması uygulamanın amacından sapmasına yol açmaz mı?

 • Amirim bizde de Atom Bank’ın Türk uygulaması var. Enpara.com …. şubesiz bankacılık ve 3. yılı bu yıl 300.000 müşterisi var :D ilk kez bir konuda öndeyiz galiba :D (yalnız sözlükte bile eleştirilmiyorlar harbiden süper hizmetleri var :D)

  • Enpara ve iGaranti mevcut geleneksel bankaların şubesiz hizmetleri. Atom Bank’ın hiçbir fiziksel varlığı yok. Tamamen elektronik bir varlık.

   • Fikir olarak aynı ancak İngiltere’de bunu kendi başlarına hayata geçirebilmişler gibi gözüküyor, EnPara ise bir destekçi bulmuş.

     • Serdar bey bir bankanın iştiraki olunca olay neden tamamen farklılaşıyor onu anlayamıyorum. Hem fiziksel bir bankanın bu yönde adım atması daha güzel bir adım değil mi iş yapısını geliştirmesi yenilik katması adına. Genelde bu gibi gelişmelerde şirketler artık zoraki adım atma durumunda kalıyorlardı yenilik yapmak ayak uydurmak bazen zor gelebiliyor ör: Gazetelerin haberi sitelerine direnmesi gibi.

 • Çok güzel olmuş yine. Emeğinize sağlık. Fakat bu LGBT konusunda özgürlükçü davranan bu Gelişmiş (!) ülkeler neden zulüm altındaki ülkelere de bu kadar cömert değiller? Yani birileri yaşamın özü durumundaki karşı cinsle birlikteliğe evet dedi diye bunu normal mi görmeliyiz. ilerleyen zamanlarda da hayvanlarla evlenmek ve çiftleşmek isteyenler çoğalırsa bu da cinsel tercih diyecek kadar özgürlükçü(!) mü olacağız? Bu konu da bazı konular gibi çıkar amaçlı planların bir basamağıdır. Bu basamağı görmek isterim çıkmamak ve değirmene su taşımamak için. Sahibin izin verdiği kadar özgürlüğe evet. Sadece bir çoğunluk/azınlık istedi diye sapkınlıklara hayır. Bu arada düşünceden dolayı şuçlu olmadık demi?

 • Bu LGTB’nin kullandığı gökkuşağı bayrağı Bolivya, Peru ve Ekvator’da bol miktarda görülüyor. Çünkü bu Quechua, Aymara ya da genel olarak İnka’ların bayrağıymış (gerçi wikipedia’da birileri karşı yazı yazmış). Bir turda Perulu rehber bize, Amerikalılar hep “İnkalar gay mi?” diye soruyorlar, diye anlattı ve güldü. Hatta böyle bir haber de çıkmış vaktiyle http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/948820.stm

 • Amirim saygılar ellerine sağlık. Başka buna benzer tavsiye ettiğiniz blog yazarı var mı?

 • Serdar Bey selamlar, ufak bir not:

  XKey Air haberinde bahsi gecen Synthmaster uygulamasi bizzat Turk muhendis Bulent Biyikoglu tarafindan gelistirilmis ve gelistirilmektedir :)

  Not 2. Kendisiyle dogrudan bir alakam olmadigini da belirtmek isterim, sadece yillardir uygulamanin gelisimini takip etmekteyim.

  Iyi calismalar…

 • Yazıyı tamamlayacak olmasa da, konuyla ilgili benimde diyeceklerim; Eyyy Serdar Bey, işin gücün rast gitsin, Allah emeklerini zayi etmesin.. İftar vakti dualarımdasın..::)

  Tek şey içinde bulunduğum durumu anlatır galiba; beynimin bilgiye aç her kılcal sinapsini doyurabilen nadir birisiniz Serdar Bey ;)

 • Son zamanlarda bu kadar mide bulandiran bir reklam, tanitim videosu vs. gormemistim. Uygulamayi erkeklerden saklama amaclari nedir? Makyaj, sac yapma videolari cekip sonuna boyle bor uygulama var aman erkeklerin haberi olmasin demek ne demek? Bunun aynisini Amerika’da beyazlarin yaptigini dusunun. Eve hirsiz girince alarm veren bir uygulama yapsinlar ve bunun pazarlamasini aman siyahlarin, Latinlerin haberi olmasin bu uygulamadan diye yapsinlar. Ne dusunursunuz bu durumda? Butun erkekler potansiyel tacizcidir demekten baska bir sey yapmamislar ve urunle iliskili butun pazarlama faaliyetleri skandal. Medeni ulkelerde cinsiyetcilikten hukum giyer bu pazarlama kampanyasini yurutenler. Ayrica ben artik kendimi aciklamak zorunda olmaktan biktim. Kaldirimda yururken korkmasin diye kadinin onune gecmek zorunda olmaktan biktim. Erkeklerin cektikleri sikintilari kim konusuyor? Turkiyenin en iyi universitesi’ninden mezun oldum, sonra gittim ABD’de bir universite daha bitirdim ama askerlik yuzunden 1.5 yildir is bulamiyorum. Hangi kapiyi calsam askerligini yaptin mi diye soruyorlar. Kadinlarin boyle bir problemi yok. Hangi feminizm savunucusu dernek bu esitsizlige karsi eylem yapti? Evlenecek kadinlar yaptiklari butun densizlikleri, simariklari erkeklerin bogazina bogazina tepmiyorlar mi aylar boyunca? Evimde su da olsun bu da olsun diye 3 kurus maasi olan adami on binlerce lira borca sokmuyorlar mi siritarak? Her hafta eylem yapan feminist kadinlarla konusuyorum, cogu evlenince esimin durumu iyi ise calismam diyor. Erkegin boyle bir sey deme durumu var mi? Biktim ben bu dusunce yapisindan. Magdurum diyenin butun ahlak kurallarindan bagimsizligini ilan ettigi bir yer oldu burasi artik. Cinsiyetcilik, sapiklik, tecavuzculuk, vs. butun hepsi biz erkeklerin omuzlarina yukleniyor.

 • Bu Samsung Truck bölümünde çalışan geek arkadaşlar, Duble Yol denen nimetin; sosyal, siyasal ve ekonomik faydalarından habersizler galiba. Gelip bizim Cumhurbaşkanımızdan biraz ilham alsınlar, boşa kürek çekmişler :D

 • Resmen her hafta ödevmiş gibi çalışıyorum evernote a atıyorum beğendiklerimi önemsediklerimi..
  Ellerinize sağlık:) Aklınıza ve klavyenize de:)

  Not:Her hafta emeğinizin gerçek karşılığı olmasa da küçük bir teşekkür için paypall a destek olmaya çalışyorum. Umarım herkes teşekkürünü bu şekilde de gösterir. Gönüllü yapılan işlerin daha çok ödüllendirilmesi gerekiyor.

 • amma ibne meraklısıymış millet,
  “birbirini evlenecek kadar seven insanları engelleme hırs ve cüreti garip değil mi? ”
  sapıklığı savunmak Müslümana yakışmaz.
  siz araştırmacı insansınız, dinimiz bu mevzuda ne diyor araştırınız lütfen.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği