Haftanın Özeti: 25

13 -19 Nisan 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • Televizyon tarihinin korsan olarak en çok izlenen dizisi Game of Thrones’un yeni sezonu başladı. Korsan mecralara bir yenisini daha ekleyerek: Periscope! Televizyonu çeken bir cep telefonundan dizi izlemek nedendir???
 • Sadece internetten yayın yapan yayın hizmeti Netflix yayımladığı son bilançoya göre CBS medya grubundan da daha büyük hale geldi (sebebi ve sonuçlarına yönelik detaylı bir finansal analiz de var).
Netflix'in kendine özel dizileri arasında en popülerlerinden biri House of Cards.
Netflix’in kendine özel dizileri arasında en popülerlerinden biri House of Cards.
 • Gösterime girmek için gün sayan J.J. Abrams imzalı yeni Star Wars’un ikinci fragmanı da yayınlandı.

 • Bu hafta ortamlara düşen bir diğer heyecan verici gelişme 2016 yılında gösterime girecek Batman v Superman filminin fragmanı oldu (Ben çizgi-roman tarafında Superman’ciyim ama film tarafında Batman’in çok daha iyi olduğunu kabul ediyorum. Bu fragmandaki kostümlere de ayrıca hasta oldum!).

 • Chase Me modern sinemanın en ilginç örneklerinden biri. 3D yazıcılarla üretilmiş 2 bin 500 obje ve karakterle; ama en önemlisi 2 yıllık bir emekle çekilmiş bir animasyon. Fragmanı kısa fakat -kullanılan tekniği hatırlayınca- kesinlikle heyecan verici.

 • Dijital müzik alanında Apple iTunes’un karşısında durmayı başarabilen tek girişim Spotify oldu. Karlı ya da -şu haliyle- çok parlak bir geleceğe sahip olduğundan söz etmek mümkün değil ama hakkını da teslim etmek gerek. Bir veri kaynağı olarak rolü ise tartışılmaz. Dünyanın birçok farklı ülkesinden milyonlarca kullanıcısının ‘uyku’ temalı şarkı listelerinden yola çıkarak oluşturulmuş bir listeye denk geldim. Birkaçını dinlerken cidden uykum geldi. Ed Sheeran meğer Bezgin Bekir etkisinde bir sakinleştiriciymiş.

 • Uganda, Kamboçya, Yemen ve dahası. Ortak noktaları? Hip-hop ve break dansı! Kesinlikle tavsiye ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=NXS4RTliiO8

Geçtiğimiz 7 güne dair benim aklımda kalanlar, paylaşmaya değer bulduklarım bu kadardı. Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir hafta dilerim.

Bu derleme hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek diğer arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz. Yeni yazılardan öncelikli haberdar olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı ise aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Benim için son derece yol gösterici ve fikir verici olduklarını bilmenizi isterim.

30 Yorum

 • Devlet Su İşleri’nin verilerine göre ufak bir matematik hesabı yaparsak;
  Dışarıdan aldığımız 0.5 Litrelik pet şişedeki suya ortalama 50 kuruş ödüyoruz.
  Aslında olması gereken maliyeti (yani çeşmeden 0.5 Litrelik pet şişeyi doldursaydık) 0.003 kuruş olacaktı. Çevre Mühendisliğine Giriş dersinde yaptırırlar bu hesabı ilk derste. #AcıGerçekler

  • Yukarıda yazdıklarıma bir ufak ek daha yapacak olursam;
   Ayda ortalama 80 liralık damacana su tüketimi olan bir aile aynı miktarda suyu çeşmeden içseydi tutarı 1 TL olacaktı

    • Hsyn, Kocaeli’nde 2005 Yılına kadar lıkır lıkır Çeşme suyu içtik. Sonrasını bilmiyorum.

    • Yazlık bölgelerde durumun vahim olduğunu biliyorum. İstanbul ve Bursa’da yaşayan biri olarak diğer şehirler için yorum yapmam yanlış olur ancak ben İstanbul’da arıtma cihazı kullanmadan çeşme suyu içiyorum. Sağlam bir arıtma cihazı alarak hem paradan tasarruf edilmesini hem de daha sağlıklı su içilmesini tavsiye ederim.

     • kirgizistan’da en az satılan içeçek su. kimse su almıyor, bira ve votkanın satışları sudan daha fazla, herkes çeşmeden su içiyor. kirgizistan diyince aklınıza neler geliyor biliyorum, orada bile çeşmeden su içilebiliyorsa türkiye’de neden olmasın.

 • Önemli bir hizmeti ücretsiz sunduğunuz Haftanın Özeti’ni yaşamınızdan kesitler vererek daha da renklendirmeniz hoş oluyor. Hatta, sadece konuşma listesi değil, hangi arada derede ne okuduğunuz gibi ayrıntılar da…

  Komploların tarih boyunca ve hala bol olduğu bu coğrafyada, Twitter’da DM ile Cumhurbaşkanı’nın kızına suikast (?!) gibi komploların yer aldığı ülkemizde, komplo teorileri hepimizin içine işlemiş. Acaba, bitly’nin sansürü kaza mıydı, hatta 6 Nisan’da sosyal ağlardaki karartma gerçekten o fotoğraflarla mı ilgiliydi, yoksa seçim öncesinde prova tatbikatları mıydı? İlginç zamanlarda ilginç sorular. Hatta: https://twitter.com/Liberationtech/status/587601323668992000

 • “GoPro’nun 29 yaşındaki kurucusu Nick Woodman bu hafta açıklanan kurum bilançosuna göre 2014 yılında toplam 284,5 milyon dolar maaş aldı (aya bölmedim ki üzülmeyesiniz)”

  işte burada nedense bir gülme tuttu beni

 • Serdar Bey, elinize sağlık öncelikle..Beş bölümden oluşan “Haftanın Özeti” ne “çevre – iklim – yeşil akım” konularını içeren bir bölüm de eklemeniz konusunda naçizane önerimi paylaşmak isterim. Şimdiden iyi haftalar diliyorum.

 • Serdar bey yine çok güzel bir özet olmuş fakat Volvo arabasındaki “tanıttı” kelimesi çalışmıyor yani link açılmıyor.

 • İngiltere’yi görmeyi ben de çok isterdim, nasip…

  Bitly engellemek nedir datacenter mı bu, adamlar hangi içeriği kaldırsın, devletin internette katı kuralları var ama bizim gibi gençler için projesi yok, resmen inşaata bekçi havasındalar.

  Sony’in 173 bin 132 e-posta mesajı ve 30 bin 287 belgesini incelemektense Interwiew’i izlemek daha mantıklı:)

  Papa Francis‘i Ipad-ı, bilinçaltında kutsanan şeylerin daha değerli olması çok ilginç. aslında Türkiye’de Zemzem markalı su satışları, Pastadan yapılmış Kur’anı Kerim, Kabe satışlarını işine girmem gerektiğini düşünüyorum.

  Alüminyum kutulu içecekler, evet aslında satılan tasarım, kolanın su şişesinde olması bize pek cazip gelmez.

  The New Horizons kimbilir belki gelene kadar şimdiki mevcut çalışanlar emekliye ayrılmıştır.

  aslında o elektrikli bisikletlerden bir tane almak isterdim bir hd kalitesi yüksek biraz da yük kaldırabilen bir drone…

 • Everyday uygulamasının her gün yapmamız için çağırdığı şeyi Devletşah ablamız ailesi ile beraber, selfie henüz popüler değilken yapmayı başarmışlar. Bir göz atın derim.

 • Kulaklık almak istiyorum lakin tester yok. Beats, Sennheiser, Parrot derken bu yeni oyuncak da iyiymiş. Siz hangisini önerirsiniz ( müzik, tel, için kablosuz olarak) ya da alacak olsanız? Bol gülücüklü an’ların ola

 • Elinize sağlık. Bu yayınlarınız tarzı itibariyle bir akıma dönüşeceğini düşünüyorum. Yağ gibi kayıp gidiyor.

 • 1997 yılında (sinop) memleketten ayrıldım. 2002 yılında tatil için gittiğimde su içemedim lakin memlekettekiler hala içebiliyor.

  • Yer imi değil de bir ömür bitiremeyeceğim kadar çok makale ve araştırma raporu var. Eritir gibi oluyorum bazen ama sürekli yenileri ekleniyor. Bu çağın salgın hastalığı da bu olsa gerek.

 • elinize sağlık, birçoğumuzun asla rastgelemeyeceği, gelse de dil problemi nedeniyle yararlanamayacağı birçok yenilikten,gelişmeden haberdar ediyorsunuz.
  Allah razı olsun :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...