Hacker’lar Kiev’in elektriğini kesti

Geçtiğimiz ay Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gerçekleşen bir elektrik kesintisinin siber saldırı sebebiyle oluştuğu belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz ay Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen bir elektrik kesintisinin siber saldırı sebebiyle oluştuğu belirtildi. Reuters’a e-posta aracılığıyla açıklama yapan, Ukrayna enerji kuruluşu Ukeenergo, sisteme nasıl girildiğini öğrenmek için bilgisayarların incelendiğini belirtti.

17-18 Aralık tarihlerinde Kiev’in kuzey bölümünde elektrikler gittiğinde Ukrenergo siber saldırı şüphesiyle konuyu araştırması için uzmanları görevlendirmişti. Ukrayna genelinde farklı noktalardan sisteme giriş yapıldığı tespit edildi.

Uzun süredir planlanıyordu

İlk bulgulara göre, 330 kilovatlık ‘Kuzey’ alt istasyonuna bağlı çalışma istasyonları ve ‘Denetsel Kontrol ve Veri Toplama Merkezi’ (SCADA) sistemleri, normal parametrelerin dışındaki dış kaynaklar tarafından etkilendi. Ukrenergo “Bu sistemlerin ilk verileri üzerindeki semptomların etkisine dair analizler, saldırının önceden planlandığını ve çok seviyeli olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Güvenlik güçleri ve siber uzmanlar hala olayların kronolojik sıralamasını belirleyerek, etkilenen hesapların bir listesini oluşturmaya ve giriş noktasını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca, muhtemelen uyku modundayken zararlı yazılım bulaştığı belirlenen bilgisayarlar da inceleme altında.

Yorumlarda saldırıdan sorumlu olabileceği düşünülen kişi, grup ya da ülkelerden söz edilmiyor. Honeywell siber güvenlik araştırmaları şirketinde yönetici konumunda olan ve araştırmada görev alan Marina Krotofil “Bu bilinçli yapılmış bir siber saldırıydı ve daha büyük bir ölçeğe yayılması amaçlanmamıştı. Aslında daha başka saldırılar da gerçekleştirildi ancak bunlar amacına ulaşamadı” şeklinde konuştu.

Daha önce de gerçekleşmişti

2015’in Aralık ayında benzer bir saldırıda Ukrayna’nın batısında 225 bin kişinin elektrikleri kesilmişti. Bu saldırıda hacker’ların güç dağıtım ekipmanına sabotaj düzenlemiş ve bu sebeple elektrik dağıtımına yeniden başlanması daha zor bir hale gelmişti. Ukrayna güvenlik servisleri bu saldırıyı Rusya’nın gerçekleştirdiğini düşünüyor.

En son saldırıda ise hacker’ların Ukrenergo’nın bilgi işlem ağında altı ay boyunca fark edilmeden saklandığı ve sistemde bazı noktalara giriş için gerekli ayrıcalıkları elde ettikleri belirtiliyor. Saldırganlar enerjiyi kesmek için sistemsel adımları atmadan önce, sistemlerin nasıl çalıştığını anlamaya çalışmış.

Krotovil, “Saldırıda yer alan ekip sadece birkaç kişiden oluşuyordu, ellerinde ciddi araçlar ve enerji altyapısından iyi anlayan bir mühendis bulunuyordu.” diyor.

Ukrayna’nın enerji ağna yönelik saldırılar uzmanlar tarafından, hackerların ülkede milyonlarca evde ısınma ve aydınlanma amacıyla kullanılan kritik enerji sistemlerini durdurmak için yaptığı ilk hazırlıklar olarak görülüyor.

Kaynak: Reuters

Geçtiğimiz ay Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gerçekleşen bir elektrik kesintisinin siber saldırı sebebiyle oluştuğu belirtildi. 17-18 Aralık tarihlerinde Kiev'in kuzey bölümünde elektrikler gittiğinde Ukrenergo siber saldırı şüphesiyle konuyu araştırması için uzmanları görevlendirmişti. Ukrayna genelinde farklı noktalardan sisteme giriş yapıldığı tespit edildi. İlk bulgulara göre, 330 kilovatlık 'Kuzey' alt istasyonuna bağlı çalışma istasyonları ve 'Denetsel Kontrol ve Veri Toplama Merkezi' (SCADA) sistemleri, normal parametrelerin dışındaki dış kaynaklar tarafından etkilendi. Saldırılar, hackerların ülkede ısınma ve aydınlanma amacıyla milyonlarca evde kullanılan kritik enerji sistemlerini durdurmak için yaptığı ilk hazırlıklar olarak görülüyor.

2 Yorum

  • Kilovolttur o. 330 kilowattla ancak bir mahellenin elektrik sistemi çökertilir

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği