“Haberi okumayan yorum yazmasın”

Norveç Devlet Televizyonu tarafından uygulanan yöntemde, tartışmalı konular ile ilgili haberlere yorum yazmak isteyen okuyucular, kısa bir testten geçiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki hafta önce, Norveç Devlet Televizyonu NRK, ülkedeki yeni dijital gözetleme kanunu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Dijital güvenlik tartışmalı bir konu olduğu için bu tarz haberlere yapılan yorumlar da kısa sürede hararetli tartışmalara dönüşebiliyor. Ancak bu haberin altına yapılan yorumlar gayet saygılı ve üretkendi. Yorumcular kitap ve araştırma linkleri paylaştılar, konuyu açıklayıcı sorular sordular ve yapıcı eleştirilerde bulundular.

NRKbeta ekibi bu medeni yaklaşımın sebebinin, yorum yazmadan önce okuyucuların çözmesi gereken kısa test olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz ay uygulamaya konulan yöntemde, bazı tartışmalı konular ile ilgili haberlere yorum yazmak isteyen okuyucular, toplam 3 sorudan oluşan kısa bir testten geçiyor. Bu testte haberin konu aldığı bilgilere dair sorular bulunuyor. Bu soruları yanıtlayalamayan kullanıcılar yorum yazma hakkını kaybediyor. Örneğin dijital gözetleme haberinde “DGF’nin açılımı nedir?” şeklinde bir soru sorulmuştu.

Uygulamanın amacı, haberi okumadan, sadece tartışmak için yorum yazan ve aslında konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan kişileri yorumlardan uzak tutmak.

15 saniyede sorun çözülüyor

NRKbeta editörü Marius Arnesen “Eğer 15 saniyenizi harcayıp bu testi çözerseniz belki bu 15 saniye, sinirle yazılmış yorumların önüne geçmek için yeterli olur.” diyor. NRKbeta muhabirlerinden Ståle Grut ise “Yorum yapan herkesin yeterince bilgili olduğunu belirlemenin bizim görevimiz olduğunu düşündük.” şeklinde konuştu.

Grut ve Arnesen, normalde sitenin okur kitlesinin oldukça saygılı ve bilgili olduğunu ifade ediyor. Ancak gündemde yer tutan ve herkesin ilgisini çeken bazı haberler ana sayfaya düştüğü zaman, yorum yazmak isteyenler her zaman sitenin sürekli ziyaretçileri olmayabiliyor. Örneğin geçtiğimiz yaz, Norveç’te reşit olmayan kızların fotoğraflarını paylaşan bir internet sitesi ile ilgili yapılan haberin altına yapılan yorumlar, kısa sürede karşılıklı saldırılara ve hakaretlere dönüşmüştü. Bu kişilerin, normalde saygılı bir topluluğa zarar vermesini istemeyen NRKbeta yönetimi böyle bir çözüm geliştirdi.

Sorun yaratanlar dışarıdan gelenler

“Genelde ziyaretçilerimiz bilgili, kültürlü, teknolojiden anlayan saygılı insanlar” diyen Arnesen, haberler normalden fazla ilgi çekince okuyucu kitlesinin de farklılaştığını belirtiyor. Yorum yapmadan önce yanıtlanan birkaç soru, yorumcuların bilgi seviyesini belirlemenin dışında, sitenin beklentileri konusunda da yorumculara bir fikir veriyor. Gerçek veriler hakkında sorulara yanıt veren okuyucular, yorum yazarken bu tarz bilgilerden faydalanmaları gerektiğinin farkına varıyor.

Sitede teknolojiden anlayan bazı sürekli okuyucuların, testi çözmeden yorum yapmanın bazı yöntemlerini de bulduğunu belirten Grut, “Bu takipçilerimize ‘arkadaşlar bu test sizin için değil, sizin kadar bilgi sahibi olmadan yorum yazanlar için’ demek zorunda kaldık.” diyor.

Yorumlar herkesin ortak derdi

Pek çok farklı haber kanalı yorum yönetimini Facebook gibi sosyal medya platformlarına bıraktıysa da Google’ın ana şirketi Alphabet, geçtiğimiz hafta The New York Times, The Economist, The Guardian ve Wikipedia ile birlikte yeni bir yorum sistemi üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Bu yeni sistem, makine öğrenimi kullanarak kaba, saygısız ve mantıksız yorumları belirlemeyi amaçlıyor. Benzer bir şekilde, The Times, The Washington Post, Mozilla Foundation ve Knight Foundation, Coral Project adını verdikleri girişimle, haber organizasyonlarına kullanıcı topluluklarını yönetmeleri için araçlar sağlamak istiyor.

Civil adlı girişim ise kullanıcıların önceki yorumların kibarlık seviyesini oylamasını sağlıyor. Böylece kaba yorumlar belirlenebiliyor. Yorumculara kısa bir test yapma fikri henüz yeni bir uygulama ancak NRKbeta önümüzdeki dönemde bu yöntemi daha fazla alanda kullanabilir.

Konuyla ilgili yorumlarınızı bekleriz. Ama bir şartla! NRKbeta’ya bu tedbiri aldıran olay neydi, hatırlıyor musunuz? ?

Kaynak: Nieman Lab

İki hafta önce, Norveç Devlet Televizyonu NRK, ülkedeki yeni dijital gözetleme kanunu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Dijital güvenlik tartışmalı bir konu olduğu için bu tarz haberlere yapılan yorumlar da kısa sürede hararetli tartışmalara dönüşebiliyor. Ancak bu haberin altına yapılan yorumlar gayet saygılı ve üretkendi. Yorumcular kitap ve araştırma linkleri paylaştılar, konuyu açıklayıcı sorular sordular ve yapıcı eleştirilerde bulundular. NRKbeta ekibi bu medeni yaklaşımın sebebinin, yorum yazmadan önce okuyucuların çözmesi gereken kısa test olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz ay uygulamaya konulan yöntemde, bazı tartışmalı konular ile ilgili haberlere yorum yazmak isteyen okuyucular, toplam 3 sorudan oluşan kısa bir testten geçiyor. Bu testte, haberin konu aldığı bilgilere dair sorular bulunuyor. Bu soruları yanıtlayalamayan kullanıcılar yorum yazma hakkını kaybediyor. Uygulamanın amacı, haberi okumadan, sadece tartışmak için yorum yazan ve aslında konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan kişileri yorumlardan uzak tutmak.

5 Yorum

  • Türkiye’de birçok insan Youtube ve farklı gazete haberlerinin altında yorum üzerinden kavga etme üzerine bir heyecan arayışında. Benzer bir uygulamayı ülkemizde de yapabiliriz.

  • Bu uygulamaya yakın bir sistem ülkemizde de uydura biliriz. Bir çok haber sitesinde de rastladığım gibi hakaret içeren yorumlar ve karşılıklı söz sataşmasına giren yorumlara her gün denk geliyorum. Eğer böyle bir uygulama Türkiye’de faaliyete geçerse mükemmel olur.

  • Güzel bir uygulama ,saçmalayan insanları konudan uzak tutar. Hali hazırda zaten robot değilim onayı için 3+5=? gibi basit sorular sorulan yorum formuna bu soru yerine konu ile ilgili sorular eklemek çok iyi fikir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği