Güney Kore’de 6 yaşındaki YouTuber 8 milyon Dolar değerinde ev aldı

Toplamda 30 milyondan fazla aboneye sahip Boram adlı çocuk YouTube yıldızı, 8 milyon Dolar'lık ev satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore’de yaşayan bir aile, altı yaşındaki kızlarının başarılı YouTube kariyeri sayesinde 8 milyon Dolar’lık bir ev satın aldı. Boram, gezerken ya da oyuncaklarla oynarken videoları çekilip paylaşılan çocuk YouTube yıldızlarından sadece bir tanesi.

Boram Tube Vlog ve Boram Tube ToysReview kanallarında sırasıyla 17 milyon ve 13 milyon abone var. Boram’ın ebeveynleri, çocuklarının kazançlı kariyerini idare edebilmek için Boram Family adlı şirketi kurdu. CNN‘in haberine göre Boram Family şirketi yakın zamanda 8 milyon Dolar küsur ödeyerek beş katlı bir ev satın aldı.

2018’de en çok kazanan YouTube kanalı bir çocuğa ait

Boram’ın en çok izlenen videoları 300 milyondan fazla görüntülenme sayısına sahip. Reklam gelirlerinden para kazanmanın yanı sıra Boram gibi YouTube yıldızları oyuncak şirketleriyle ya da diğer satıcılarla yaptıkları sponsorluk anlaşmalarından büyük miktarlarda para kazanabiliyor. Mesela 2018 yılında YouTube’da en çok para kazanan kanal, 7 yaşındaki Ryan Kaji’ye ait RyanToysReview kanalıydı. Ryan’ın kanalı 22 milyon Dolar kazanmıştı.

Çocuk videoları YouTube Kids’e aktarılabilir

YouTube 12 yaşından büyük bireylerin kullanabileceği bir platform olmasına rağmen çocuk yıldızların videoları platformda epeyce popüler. ABD Federal Ticaret Komisyonu, YouTube’un çocukların kişisel veri gizliliği ve verilerinin toplanması konusunu araştırıyordu. Araştırmanın son aşamalara gelinirken YouTube’un çocuk yıldızların olduğu videoları YouTube Kids platformuna taşımayı düşündüğü söyleniyor. YouTube, Şubat ayında çocuk videolarının yorum kısmını devre dışı bırakmıştı. Kararın sebebi ise, bazı kullanıcıların videolarda hangi dakikalar arasında çıplaklık göründüğünü ifade eden yorumlar yapmasıydı.

Kaynak: Business Insider

YouTube, 12 yaşından büyük bireylerin kullanabileceği bir platform olmasına rağmen YouTube'da çocuk yıldızların olduğu videolar bir hayli popüler. Hatta 2018 yılında YouTube'da en çok para kazanan kanal, 7 yaşındaki Ryan Kaji'ye ait RyanToysReview kanalıydı. Ryan'ın kanalı 22 milyon Dolar kazanmıştı. Yakın zamanda da 6 yaşındaki YouTube yıldızı Boram, YouTube kariyerinde yakaladığı başarı sayesinde ailesinin 8 milyon Dolar'lık beş katlı bir ev satın almasını sağladı. Boram, gezerken ya da oyuncaklarla oynarken videoları çekilip paylaşılan çocuk YouTube yıldızlarından sadece bir tanesi. Boram Tube Vlog ve Boram Tube ToysReview kanallarında toplam 30 milyondan fazla abone var. YouTube kullanan çocukların kişisel veri gizliliği ve verilerinin toplanması konusu akılları kurcalamaya devam ederken YouTube, çocuk yıldızların olduğu videoları YouTube Kids platformuna taşımayı düşündüğünü söyledi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği