Groupon yeni sahibini arıyor

Groupon yöneticileri geçtiğimiz ay içinde bir çok şirketle görüşerek Groupon'u satın almakla ne kadar ilgilendiklerini sordu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Groupon’un bağımsız bir şirket olarak 10 yıldır devam eden serüveni sona ermek üzere. Groupon yöneticileri ve şirketi temsil eden bankacılar geçtiğimiz ay içinde bir çok şirketle görüşerek Groupon’u satın almakla ne kadar ilgilendiklerini sordu. Şikago merkezli Groupon, yerel işletmelerden günlük indirimler sunduğu kategorisiyle biliniyor.

Bir süredir Groupon’un satışa açık olduğu biliniyordu ancak şirketin temsilcileri özellikle geçtiğimiz ayda oldukça agresif girişimlerde bulunarak şirkete olan ilgiyi artırmaya çalıştı. Groupon’un bu çabasının ne kadar başarılı olduğu henüz bilinmiyor. Şirket konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Eski günlerini arıyor

2008’de ilk kez ortaya çıktığında Groupon girişim dünyasının göz bebeklerinden biriydi. Hem müşteriler hem de yerel işletmeler Groupon’u kullanmayı çok seviyordu. 2011’de şirketin halka arzı sırasında 16 milyar Dolar üzerinden değerlendirilmişti. O yıl içinde Google’ın yaptığı 6 milyar Dolar’lık teklifi kabul etmemesi Groupon için akıllıca bir hareket gibi görünüyordu.

Ancak o değerlendirme şirketin ulaştığı en yüksek nokta oldu. ‘Günlük İndirimler’ kategorisinde yıllardır gerçekleşen düşüşün ardından bugün şirket 2,4 milyar Dolar üzerinden değerlendiriliyor. Groupon 2016’da en büyük rakibi LivingSocial’ı bünyesine katmıştı. Bir dönem LivingSocial’ın üçte birini elinde bulunduran ve şirketin yerel indirimler kolunu işleten Amazon bu kolu 2015’te kapatmıştı.

Kârı artırma çabaları

Geçtiğimiz yıl fiziksel ürünler sattığı ‘Ürünler’ kategorisinden ziyade dijital kuponlara yönelen şirket bu hamleyle karlılığını artırmayı amaçlamıştı. Sonuç olarak şirketin ortalama değeri yüzde 5,6 azalarak 2013’ten bu yana en düşük değere ulaştı ancak Groupon 2017 yılında, 2014’ten bu yana ilk kez işletme karı elde etmeyi başardı.

Kasım 2015’ten beri Groupon Rich Williams tarafından yönetiliyor. Williams şirkete 2011’de Amazon’dan katılmıştı. Yıllardır Groupon’u insanların hayatında günlük bir alışkanlık haline getirmeyi amaçlayan Williams henüz bunu başaramamış gibi görünüyor. Ancak yerel ticaret sektöründe de Groupon’un elde ettiği başarıyı elde edebilen başka bir şirket de yok.

Peki Groupon’u kim satın alabilir. Muhtemel adaylar arasında Alibaba ve IAC gösteriliyor. Alibaba’nın şirkette yüzde 6’lık bir hissesi var. IAC CEO’su Joey Levin ise 2016’dan bu yana Groupon’un yönetim kurulunda yer alıyor.

Kaynak: Recode

Groupon'un bağımsız bir şirket olarak 10 yıldır devam eden serüveni sona ermek üzere. Groupon yöneticileri ve şirketi temsil eden bankacılar geçtiğimiz ay içinde bir çok şirketle görüşerek Groupon'u satın almakla ne kadar ilgilendiklerini sordu. Bir dönem Google'ın 6 milyar Dolar'lık teklifini kabul etmeyen ve halka arzı sırasında 16 milyar Dolar üzerinden değerlendirilen şirketin bugünkü değeri sadece 2,4 milyar Dolar. Alibaba ve IAC muhtemel adaylar arasında yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği