Grip sadece soluma yoluyla bile bulaşabiliyor

Maryland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yaygın inanışın aksine grip virüsünün sadece nefes verme yoluyla bile başkalarına bulaşabildiğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bakteri takıntısı olan insanların canını sıkacak yeni bir araştırma yapıldı. Bir grup araştırmacı grip virüsünün sanılandan daha kolay bulaşabildiğini ortaya koydu. Yaygın inanışın aksine, grip virüsü sadece nefes verme yoluyla bile başkalarına bulaşabiliyor.

Araştırma lideri Donald Milton “Grip olan kişilerin öksürmeye veya hapşırmaya gerek olmadan sadece soluma yoluyla etraflarına hastalık bulaştırabildiğini fark ettik.” diyor. Maryland Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma için grip olan 142 kişiden normal nefes verme, konuşurken nefes verme, öksürme ve hapşırma olmak üzere dört farklı şekilde nefes vermeleri istendi. Normal nefes veren kişilerden alınan örneklerin yüzde 39’unda bulaşıcı virüs olduğu fark edildi. Öksürmenin virüs bulaştırma açısından yaygın bir sebep olduğu görülürken hapşırmanın öksürme kadar ciddi bir sebep olmadığı, nadiren virüs taşıdığı görüldü.

Maske kullanmak önemli

Milton “Grip olan kişiler özelikle de hastalığın ilk birkaç gününde öksürmedikleri zamanlarda da bulaşıcı asıltılar (uzun süre havada asılı kalabilen küçük damlacıklar) üretir. Dolayısıyla gribe yakalanan kişiler özellikle ilk günlerde evde dinlenmeli, diğer insanlar için tehlike oluşturmamalı.” diyor.

Aynı ekip tarafından 2013 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, cerrahi maske takmanın havada uçuşan damlacıklarla bulaşan virüsten hastalık kapma ihtimalini azaltma açısından faydalı olduğunu ortaya koymuştu. Sonuç olarak, hapşırmıyor veya öksürmüyor olsanız bile eğer maska takmıyorsanız sadece soluma yoluyla etrafınızdaki insanlara grip bulaştırabilirsiniz. Yapılan araştırmanın sonuçları PNAS‘ta yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Maryland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yaygın inanışın aksine grip virüsünün sadece nefes verme yoluyla bile başkalarına bulaşabildiğini ortaya koydu. Araştırma için, grip olan 142 kişiden normal nefes verme, konuşurken nefes verme, öksürme ve hapşırma olmak üzere dört farklı şekilde nefes vermeleri istendi. Normal nefes veren kişilerden alınan örneklerin yüzde 39'unda bulaşıcı virüs olduğu fark edildi. Öksürmenin virüs bulaştırma açısından yaygın bir sebep olduğu görülürken hapşırmanın öksürme kadar ciddi bir sebep olmadığı, nadiren virüs taşıdığı görüldü. Araştırmacılar, cerrahi maske takmanın grip bulaştırmayı önleme adına faydalı olduğunu söylüyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği