Gözden kaçanlar: Dilan Bozyel

Yeni başlayan serimizde Fotoğrafçı Dilan Bozyel'e 'gözden kaçanları' sorduk.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Evet, sitede yeni bir seri. Zaten mottomuz “Gözden Kaçanlar Rehberi”. Fotoğraftan kripto paraya, sinemadan gen düzenlemelerine kadar, akla gelebilecek her alandan farklı isimlere ‘gözden kaçanlar’ hakkında 4 soru sorup kısa ve net cevaplar alacağız. İlk konuk Fotoğrafçı Dilan Bozyel.

Yeterince ehemmiyet verilmediğini düşündüğün, ‘az fotoğraflanmış’ bir İstanbul köşesi var mı?  

Birkaç yer var. İlk aklıma gelen, Karaköy’ ün hip kafeler tarafı değil de esnaf yakası. Perşembe Pazarı civarı.

“Göz ardı ediliyor ama aslında çok işime yarıyor” dediğin ekipmanlar hangileri?

Birincisi pozometre. İsmini bile hatırlamadığım, tripodsuz çekimlerde perspektif hatası yaşamamamı sağlayan yeşil bir cıva dolu kutucuk. Dış çekimlerde kamera ekranından çekimi karanlıkta görebilmem için kullandığım mercek aparatı. Sanırım hepsi antika. Genç, yeni fotoğrafçıların elinde görmüyorum çünkü. Ama 10 senedir bir hayli işime yarıyor.

Geriye dönüp baktığında, “keşke daha özenli davransaydım, o konuyu atlamasaydım” dediğin şeyler neler?

Beauty Retouch Photoshop” diyebilirim. Londra’da öğrenciyken, 20’lerimde, Türkiye’de yaşayacağımı düşünmüyordum. Bu piyasaya göre beynimi geliştirmemiştim. Fransa’ya taşınıp Paris’te yaşayan bir fotoğrafçı olurum diye düşünüyordum. Çalışma alanım direkt moda fotoğrafçılığı üzerine olmadığı için de buna göre odaklanmadım. Fakat gel gör ki, Türkiye’de yaşıyorum ve bu piyasaya hizmet ediyorum. Dolayısıyla çalıştığım Photoshop uzmanı arkadaşlarım bana nine gibi davranabiliyor çoğu zaman :)

“Takip etmenizde fayda var” dediğin, az bilindiğini düşündüğün modeller var mı?

Tuğsem Soner iyi bir fotomodel. Cüneyt Ceylan ve Salih Topçuoğlu da müthiş fotomodeller.

Evet, sitede yeni bir seri. Zaten mottomuz "Gözden Kaçanlar Rehberi". Fotoğraftan kripto paraya, sinemadan gen düzenlemelerine kadar, akla gelebilecek her alandan farklı isimlere 'gözden kaçanlar' hakkında 4 soru sorup kısa ve net cevaplar alacağız. İlk konuk fotoğrafçı Dilan Bozyel.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği