Göz ameliyatında yeni dönem

Oxford Üniversitesi'nde yapılan robot destekli göz ameliyatında, ilk kez insanların ulaşamadığı noktalara ulaşabilen bir robot kullanıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Oxford Üniversitesi’nden doktorlar, robot destekli göz içi ameliyatını başarıyla tamamlayarak bir ilke imza attı. Üniversitede  Oftalmoloji (Göz bilimi) Profesörü olarak görev yapan Robert MacLauren ve ekibi, bir hastanın gözünde bulunan milimetrenin binde biri kalınlığındaki bir zarı sıyırmayı başardı. Bu işlem için en son teknoloji ürünü Robotik Retina Ayırma Cihazı (kısaca R2D2) kullanıldı.

Hollandalı tıbbi robot şirketi Preceyes BV tarafından geliştirilen R2D2, çok küçük alanlarda laparoskopik ameliyatlar gerçekleştirebilmek için tasarlandı. Gözün içine, milimetreden daha küçük bir delikten girip çıkan cihaz, insanlara göre çok daha fazla sabit kalabiliyor. Zaten robotun çalışma alanı göz önünde bulundurulduğunda bu özellik bir ihtiyaç.

Cihaz bilgisayar tarafından kontrol edilen yedi farklı hareketi gerçekleştirebiliyor ve gözün içinde tek seferde milimetrenin binde biri kadar hareket edebiliyor. Böylece doktorun elindeki muhtemel titremeler, hatta kalp atışından kaynaklanan çok küçük tikler bile engellenmiş oluyor.

İnsanın ulaşamadığı yerlere ulaşacak

“Günümüzde kullanılan lazer tarayıcı ve mikroskop teknolojileri bize retina hastalıklarını mikroskobik seviyede görüntüleme imkanı sunuyor ancak gördüğümüz şeyler insan elinin çalışabileceği fizyolojik limitlerin çok ötesinde” diyen Dr. McLauren “Robotik sistemle birlikte, şimdiye dek gerçekleştirilemeyen göz ameliyatlarında yepyeni bir çığır açılmış oldu” şeklinde konuştu.

İlk ameliyatta cerrahi ekip, hastanın retinasını kapatıp görüşünü engelleyen çok küçük bir zarı robot aracılığıyla gözden çıkardı. Mevcut yöntemlerde, tüm hareketlerini iki kalp atışının arasında yapması gereken doktorlar, kontrol çubuğu bulunan R2D2 sayesinde işlemi çok daha çabuk halledebiliyor.

R2D2 halen deneme aşamasında. Bu ilk ameliyat, toplamda gerçekleştirilmesi planlanan 12 testin birincisiydi. Bu testlerden her birinin bir önceki teste göre daha karmaşık olması bekleniyor. Cihazın yaygın kullanımı için devletten onay alınması halinde göz ameliyatı alanında bir devrim yaşanmış olacak.

Kaynak: Engadget

Hollandalı tıbbi robot şirketi Preceyes BV tarafından geliştirilen ve R2D2 adı verilen ameliyat robotu, daha önce insanların gerçekleştiremediği bir işlemi gerçekleştirerek, bir hastanın gözündeki hastalıklı zarı yerinden çıkardı. Böylece hasta tamamen kör olmaktan kurtarılmış oldu. 12 adet testin ilk aşaması olan bu testle birlikte, göz ameliyatlarında yeni bir döneme girilmiş oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği