Görülemeyeni gören iPhone kamerası

Finlandiyalı araştırmacılar sıradan bir iPhone kamerasına ekledikleri bir filtreyle kameranın elektromanyetik tayftaki veriyi işleyebilmesini sağladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hiperspektral kameralar görünen ışıktan ziyade elektromanyetik tayfta bulunan veriyi işleyebilmeleri bakımından oldukça işlevsel cihazlar. İnsanların ‘görünmeyeni görmesine’ yardımcı olan bu cihazlar ne yazık ki oldukça büyük ve pahalı oluyor. Ancak araştırmacılar bu cihazları küçültmeye ve satın alınabilir fiyatlara getirmeye çalışıyor. Bu amaçla çalışan Finlandiya’daki VTT Teknik Araştırma Merkezi, bir iPhone kamerasını hiperspektral kameraya dönüştürmeyi başardı.

Konu ile ilgili çok fazla teknik detay paylaşılmazken, çalışmada sıradan bir telefon kamerasının lensine, optik mikro elektro-mekanik sistemler (MEMS) içeren düşük maliyetli bir filtre takıldığı belirtildi. Bu filtre kameranın görüntü yakalama sistemi ile senkronize edildi.

Kullanım alanları

Belirli amaçlara yönelik uygulamalarla birlikte kullanıldığında böyle bir kameranın pek çok farklı uygulama alanı olabilir. Çalışmayı yürüten bilimci Anna Rissanen “Tüketiciler, vücuttaki lekelerin kötü huylu olup olmadığı ya da bir gıdanın tüketilebilirliği gibi konularda karar verebilen akıllı telefon uygulamalarını kullanarak bu teknolojiden faydalanabilir. Ayrıca ürünlerin orijinalliğinin belirlenmesi ya da kişilerin biyometrik verilerinden kimlik tespiti gibi alanlarda da kullanılabilir. Öte yandan sürücüsüz araçlar da görüntünün her bir noktasındaki tam optik tayf temsiline dayalı olarak, çevresel özellikleri algılayıp tanımlayabilirler.

hyperspektrinen iPhone
Hiperspektral kameralı iPhone paranın sahte olup olmadığını kontrol ediyor.

Diğer çalışmalar

VTT şu anda bu teknolojiyi ticari olarak kullanmanın yöntemlerini arıyor. Öte yandan Washington Üniversitesi de akıllı telefon boyutunda hiperspektral kameralar üretmek için çalışmalarına devam ediyor. Benzer bir şekilde Tel Aviv Üniversitesi de sadece nesneyi görüntüleyerek kimyasal yapısını belirleyebilen kameralar geliştiriyor.

Kaynak: New Atlas

Hiperspektral kameralar, elektromanyetik tayftaki veriyi işleyerek gözle görülmeyen özellikleri görüntüleyebiliyor. Normalde çok büyük ve pahalı olan bu teknolojiyi tüketici kullanımına uygun hale getirme çalışmaları sürüyor. Finlandiya'daki VTT Teknik Araştırma merkezi, sıradan bir iPhone kamerasına mikro elektro-mekanik sistemler içeren bir filtre ekleyerek telefonun gözle görülmeyen özellikleri algılayabilmesini sağladı. böyle bir kamera sağlık uygulamalarında, kimlik belirlemede ve ürünlerin orijinalliğini tespit etmede kullanılabilir.

3 Yorum

  • Merhaba, bu haber verilirken neden iphone kamerası diye özel olarak vurgulanırcasına bir başlık kullanılıyor ki, bahsedilen olayda telefonun modelinin işlem ile bir ilgisi yok, dolayısı ile yanlış bir algı yaratılmış oluyor. Iphone kamerasının zaten böyle bir özelliği varmış gibi.

    • Iphone kamerasının böyle bir özelliği olmayabilir fakat deneyi yapan adamlar Iphone kamerası kullanmışlar (haberdeki linke tıklarsanız göreceksiniz). O yüzden haberde bir yanlışlık yok bence.

  • bence zaten şuandaki gelişmiş telefonların kamaraları bile çıblak gözle gördüğümüzden daha net ve detaylı görüyor bizzat şahit olduğum resimlerim var.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği