Google’ın yapay zekası ehliyeti kaptı

ABD'deki resmi kurumlar Google’ın sürücüsüz otomobilindeki yapay zeka sisteminin yasal sürücü statüsünde olacağına karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın sürücüsüz aracı resmi ‘sürücü belgesini’ alıyor. Buna göre Google’ın kullandığı yazılım araçlara uygulanarak geleceğin yasal sürücüsü olabilecek. Dolayısıyla sürücüsüz araç sahiplerinin şahsen ehliyete sahip olması gerekmeyecek.

Google geçtiğimiz Kasım ayında Amerika Ulusal Yol Güvenliği İdaresi’ne araçları sürücüye gerek kalmadan yönetebilen yazılımını sunmuştu. Ancak yazılımın hata yapması durumunda içindeki yolcuların duruma müdahale edebilmesi için içindeki direksiyon ve pedal sistemini yine de kaldırılmamıştı. Fakat şirket daha sonra yaptığı açıklamada yolcuların araca gerekmeyen durumlarda müdahale etmesinin daha büyük tehlikelere yol açabileceğine dikkat çekmişti. Bu yüzden son yazılımla beraber araçlardan tüm sürüş sistemlerini kaldırılması öneriliyor. Google’ın önerisi ilgili yasal kurumlardan olumlu karşılık aldı.

Sürücüsüz araçlar her geçen gün daha olası gözükse de daha geliştirilmesi gereken birçok ayrıntıya sahipler. Ancak ABD Ulaşım İdaresi düzenlemeleri hızlandırarak sürücüsüz araçların bir an önce yola çıkmasını istiyor.

İngiltere de aynı düzenlemeleri yürürlüğe koymak için çalışmalara başladı. Google ile görüşmelere başlayan İngiltere, yeni araçları denemek için gün sayıyor. Fakat İngiliz kurumları -şimdilik- gerektiğinde kabin içindeki insanların araca müdahale edebilmesinin mümkün olmasından yana.

Google ve ABD Ulusal Trafik Güvenlik İdaresi (NHTSA) arasında bir süredir devam eden görüşmelerde sonuç açıklandı. NHTSA, otomotiv endüstrisinin tamamı için çok önemli olabilecek bir karar verdi ve Google’ın sürücüsüz otomobilindeki bilgisayarın 'sürücü' olarak nitelenebileceğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği