Google’dan konum takibi uygulaması

Google'ın yeni Güvenilir Kişiler uygulaması, konumunuzun seçtiğiniz kişilerle sürekli olarak paylaşılmasına olanak sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Android için yeni geliştirdiği kişisel güvenlik uygulaması sayesinde konumunuzu Güvenilir Kişiler ile paylaşmanızı sağlayacak.

Güvenilir Kişiler’inizi seçmeniz, o kişilerin istedikleri zaman sizin konumunuza erişmeleri anlamına geliyor. Buradaki en önemli nokta ise konumunuzu paylaşmayı her zaman reddedebilirsiniz fakat 5 dakika içinde herhangi bir şey yapmazsanız uygulama otomatik olarak konumunuzu paylaşıyor. Eğer çevrimiçi değilseniz, bağlantınız kesilmeden önce alınan en son konumunuzu paylaşıyor.

Kullanışlı olabilir

Eğer tehlikeli bir durum yaşıyorsanız konumunuzu sadece Güvenilir Kişiler ile değil seçtiğiniz diğer kişilerle de paylaşabilirsiniz.

Konumunuz kendi isteğinizle ya da herhangi bir işlem yapmadığınız için isteğiniz dışında paylaşılırsa bile paylaşım özelliğini kapatma imkanınız her zaman var. Aksi taktirde bir sonraki 24 saat boyunca açık kalacak.

Uygulamayı kullanmaya başlamak oldukça kolay: uygulamayı indiriyorsunuz, güvendiğiniz kişileri seçiyorsunuz ve o kişilere açıklayıcı bilgilerin olduğu ve kaydolmaları gerektiğini söyleyen bir e-posta ulaşıyor. Daha sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kiminle paylaştığınıza dikkat edin

Telefonundaki uygulamalara ve bildirimlere pek bakmayan biriyseniz bu uygulamayı kullanmak sizin için biraz yanıltıcı olabilir. O yüzden Güvenilir Kişiler’inizi seçerken dikkatli olun. Aksi taktirde konumunuz istediğinizden daha çok paylaşılabilir. Bu uygulamayı kullanacak olan kitlenin içinde çocuklarını ya da yaşlı ebeveynlerini takip etmek isteyen kişiler olacağını kestirmek pek de zor değil.

Kontrol konusunda takıntılı olan çiftler de bu uygulamayı, sevgililerini ya da eşlerini takip etmek için kullanmak isteyebilir. Hatta telefonunuzu ele geçiren bir kişi, kendisini güvenli kişilere ekleyerek sürekli konumunuzu takip edebilir. Bu tarz durumlara engel olmak için arada bir güvenilir kişiler listenizi kontrol etmeniz gerekebilir. Ayrıca konumunu paylaşmak istemeyen kişiler, bu konuda baskıyla karşılaşabilir. Görünen o ki, WhatsApp’taki ‘son görülme zamanı‘ ya da ‘mavi tik‘ gibi yeni bir takip mekanizmasıyla karşı karşıyayız. Hepimize geçmiş olsun.

Kaynak: Tech Crunch

Google'ın Android platformu için geliştirdiği yeni Güvenilir Kişiler uygulaması, kullanıcıların güvende hissetmesi için konumunu güvendiği kişilerle paylaşmasını sağlıyor. Bir kişi Güvenilir Kişiler listesine eklendikten sonra, dilediği zaman kullanıcının konumunu görmeyi talep edebiliyor. Eğer bu talep 5 dakika içinde reddedilmezse, kullanıcının konumu 'güvenilir kişi'ye iletiliyor. Kullanıcı dilediği zaman konumunu paylaşmayı reddedebilir. Ancak 'güvenilir kişi'nin yanına döndüğünde konumunu neden paylaşmadığını açıklaması gerekebilir.

3 Yorum

  • İphone da Friend Find uygulaması da tam olarak senelerdir bu işi yapıyor. Ailemin tüm fertlerini bu uygulama ile konum bazlı izleyebiliyorum.

  • Google+ konum paylaşım (daha önce adı google latitude idi) aynı işi yapıyor. Google muhtemelen aynı altyapıyı kullanıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği