Google yeni şapka patenti

Google son aldığı patentle, giyilebilir kameralarda üstünlüğü elinde bulunduran Spectacles’la başa çıkmak için bir şey geliştiriyor olabileceğini düşündürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın son aldığı patent, teknoloji devinin giyilebilir kameralarda üstünlüğü elinde bulunduran Spectacles’la başa çıkmak için bir şey geliştiriyor olabileceğini düşündürdü. Patent ‘uzaktan kullanıcısıyla etkileşimli bir ortamda kullanılabilecek bir şapka ve kamera sistemi’ olarak tanımlanıyor. Ürünün bir şapkaya konulan kamera ile fotoğraf, video, hatta canlı yayın çekimine ve bunun bir mobil uygulama ile sosyal medyada paylaşılmasına olanak sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca patentte ‘kemik iletim ile ses dalgalarını iletecek bir dahili bir hoparlör’ sistemine değinilirken ses kaydı yapılması için mikrofon da bulunuyor.

Patentle ilgili dikkat çeken noktalardan biri Google’ın bunun sadece bir fotoğraf paylaşım ürünü olmasını istememesi. Örneğin, şirket biri müşteri hizmetlerini aradığında cihazın bunu bildiren bir etkileşimli asistan hizmeti de sağlamasını istiyor. Ayrıca ürünün acil görsel ve konum paylaşımı sağlayarak ‘acil durum dağıtım sistemi’ işlevi görmesi planlanıyor. Fakat her şeye rağmen Google Glass’ın başarılı olamamasının en büyük nedenlerinden biri burada da görülüyor: (görsele göre) cihaz şık bir ürün değil. Dolayısıyla haberler Google’ın sadece garip patent aldığını gösteriyor.

Kaynak: Mashable

Google’ın son aldığı patent, teknoloji devinin giyilebilir kameralarda üstünlüğü elinde bulunduran Spectacles’la başa çıkmak için bir şey geliştiriyor olabileceğini düşündürdü. Patent 'uzaktan kullanıcısıyla etkileşimli bir ortamda kullanılabilecek bir şapka ve kamera sistemi’ olarak tanımlanıyor. Fakat şirketin isteği bunun sadece bir paylaşım ürünü olarak kalmayıp, acil durumlarda görsel ve konum atabilecek bir dağıtım sistemi de olması. Şu an için patentin nerede kullanılacağı merak ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği