“Google ve Apple yapay zeka alanında sayısız hata yaptı”

Prof. Amy Webb, devletlerin yapay zekayı geliştirme konusunda özel şirketlere güvenmesinin felakete yol açabileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok yapay zeka uzmanı yapay zeka gelişimine yönelik eleştirilere karşı sakin yanıtlar veriyor ve “Asla göründüğü kadar kötü değildir” mottosunu takip ediyor. Ancak New Yorklu profesör ve The Big Nine kitabının yazarı Amy Webb öyle düşünmüyor. Webb devletlerin yapay zeka geliştirme işini şirketlere bırakmasının ölümcül sonuçları olabileceğini söylüyor.

Şirketlere stratejik konularda tavsiyelerde bulunan Future Today Enstitüsününün de kurucusu olan Webb “Benim bakış açıma göre ufuktaki görüntü hakkında çok fazla bilgimiz yok.” diyor. Webb yapay zeka alanındaki sayısız ufak tefek gelişmenin aynı anda gerçekleştiğini ve bunların birbiri ile etkileşiminin gitgide daha belirleyici hale geleceğini düşünüyor ve şunları söylüyor: “Şimdiden milyarlarca ufak gelişme görüyoruz ve bunların etkisi her seferinde birleşerek artıyor. Neticede aynı anda otonom olarak kararlar alabilen sistemler oluşacak.” diyor.

Yapay zeka kendi çözümünü bizimkinden üstün görürse ne olacak?

Yapay zeka uzmanının favori örneklerinden biri DeepMind’ın geliştirdiği AlphaZero algoritması. Bu algoritma hiçbir insan müdahalesi olmadan aynı anda üç oyun oynayabiliyor. Webb “Bu oldukça büyük bir sıçrama. Durup kendimize şunu sormalıyız: ‘Eğer gelecekte bu sistemler insanların stratejilerini, bizim sonuçlarını hiç bilmediğimiz başka çözümleri uygulamak için reddederse ne olur?’” diyor.

Webb bugün tam olarak bunun gerçekleştiğini belirterek devletlerin yapay zekaya yeterince yatırım yapmadığını ve bu işi özel şirketlerin eline bıraktığını söylüyor. Webb şirketler için kanunların ya da kuralların çok önemli olmadığını ifade ediyor ve şöyle diyor: “Bu yüzden Google, Microsoft, Apple, Facebook, IBM ve Amazon’da (kısaca G-Mafia) birileri sayısız yanlış kararlar alıyor. Muhtemelen hızlı çalışmaları gerektiği için.”

Webb bu durumun seçmenlerin etkilenmesi ve sahte haberler gibi konularda da görülebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Benim en büyük endişem herkesin gerçek bir felaketin olmasını beklemesi. Sanki zaten yeterince felaket olmamış gibi.”

Kaynak: Android Pit

Prof. Amy Webb, devletlerin yapay zekayı geliştirme konusunda özel şirketlere güvenmesinin felakete yol açabileceğini düşünüyor. Webb “Benim bakış açıma göre ufuktaki görüntü hakkında çok fazla bilgimiz yok. Şimdiden milyarlarca ufak gelişme görüyoruz ve bunların etkisi her seferinde birleşerek artıyor. Neticede aynı anda otonom olarak kararlar alabilen sistemler oluşacak. Durup kendimize şunu sormalıyız: ‘Eğer gelecekte bu sistemler insanların stratejilerini, bizim sonuçlarını hiç bilmediğimiz başka çözümleri uygulamak için reddederse ne olur?'” diyor.Yorumunuz: