Google Street View ile bölge tahmini

Bir grup araştırmacı, yapay zeka sayesinde Google Street View'dan alınan milyonlarca fotoğrafa dayanarak semtlerin oy verme modellerini doğru şekilde tahmin etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The New York Times‘ın haberine göre, Stanford’dan bir grup araştırmacı Google Street View’dan alınan milyonlarca fotoğrafa dayanarak semtlerin oy verme modellerini doğru şekilde tahmin ederek bilgisayarların resim analizini metin analizi kadar akıcı şekilde gerçekleştirebildiğini göstermiş oldu.

Diğer akademik projelerde de Google Street View’u kullanarak sosyoekonomik kavrayışı pekiştirmek amacıyla yapay zeka kullanılmıştı fakat bu projenin fark yaratan özelliği, yapay zeka yazılımının işlediği resimlerin çok miktarda olması. Stanford Bilgisayar Görüntüsü Bilimcisi Timnit Gebru tarafından liderlik edilen araştırma ekibi, 50 milyon sokak görüntüsü ve konum bilgisini analiz etmek için bir yazılım kullandı. Amaç, posta kodu ve (genellikle bin kişiden oluşan) seçim bölgelerine bakarak demografik istatistikleri tahmin etmek üzere veri toplamaktı.

Resimler sayesinde 22 milyon arabadan (ülkedeki araçların yüzde 8’i), 3 bin posta kodundan ve 39 bin seçim bölgesinden bilgi elde etmeyi başardılar. Bu bilgileri, aralarında Amerikan Nüfus Sayım İdaresi’nin Amerika Toplum Anketi ve başkanlık seçimi oy kayıtları gibi çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerle çapraz referans yaptıktan sonra bir bölgenin gelir, ırk, eğitim ve oy verme modeline dair doğru tahminlerde bulunulabildiği fark edildi.

Geliştirilen yapay zeka yazılımı iki hafta içinde 50 milyon resimdeki araçları sınıflandırmayı başardı. Times’ın haberine göre bu işi insanlar yapmaya kalksaydı görevin tamamlanması 15 yıl sürerdi.

Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımlanan makalede, yaşanan gelişmenin her yıl yaklaşık 250 milyon Dolar’a mal olan Amerika Toplum Anketi’ne katkıda bulunabileceği belirtildi. Anket, çalışanların kapı kapı gezmesini gerektirdiği için 65 bin kişiden az kişinin yaşadığı nispeten küçük bölgeler genellikle gözden kaçırılabiliyor. Teknoloji geliştikçe demografik istatistikler gerçek zamanlı olarak güncellenmeye başlanabilir. Fakat araştırmacılar, birey mahremiyetini korumak adına verilerin sadece topluluk bazında toplanması gerektiği konusunda uyarıyor.

Kaynak: Tech Crunch

Stanford'dan bir grup araştırmacı Google Street View'dan alınan milyonlarca fotoğrafa dayanarak semtlerin oy verme modellerini doğru şekilde tahmin ederek bilgisayarların resim analizini metin analizi kadar akıcı şekilde gerçekleştirebildiğini göstermiş oldu. Araştırma ekibi, 50 milyon sokak görüntüsü ve konum bilgisini analiz etmek için bir yazılım kullandı. Amaç, posta kodu ve (genellikle bin kişiden oluşan) seçim bölgelerine bakarak demografik istatistikleri tahmin etmek üzere veri toplamaktı. Resimler sayesinde 22 milyon arabadan (ülkedeki araçların yüzde 8'i), 3 bin posta kodundan ve 39 bin seçim bölgesinden bilgi elde etmeyi başardılar. Geliştirilen yapay zeka yazılımı iki hafta içinde 50 milyon resimdeki araçları sınıflandırmayı başardı. Times'ın haberine göre bu işi insanlar yapmaya kalksaydı görevin tamamlanması 15 yıl sürerdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği