Google, hastaları ‘rahatlatıyor’

Bir araştırmaya göre hastaların Google’da arama yapmaları semptom ve teşhislerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Yani Google’lamak sağlığa iyi geliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapılan bir araştırmaya göre hastaların Google’da arama yapmaları semptom ve teşhislerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Yani Google’lamak sağlığa iyi geliyor. Bu aramalar tahmin edilenin aksine, hastalar üzerinde bir baskı da oluşturmuyor. 718 deneğin yüzde 80’i çevrimiçi aramalarının ardından belirtiler konusunda farklı bir hisse kapılmadıklarını belirtti. Üstelik internet üzerinden yapılan araştırmalar kişileri kayıtsız hale getirmiyor. Çünkü çalışmaya katılan kişilerin yarısına yakını, Google’da arama yapmalarından sonra doktordan randevu aldıklarını ifade etti. Çalışma, deneklerin yüzde 95’inin ‘Google’da yaptıkları aramadan sonra doktorlarıyla aralarında bir güven problemi oluşmadığını, hatta çalışmaya katılanların yarısının, arama yaptıktan sonra doktorlarına daha çok güvendiklerini ortaya çıkardı.

Doktorlar da olumlu buluyor

BJGP Gazetesi’nde yayımlanan araştırma, yaşları 18 ila 75 arasında değişen katılımcıların eylem, davranış ve duygularını izledi. Doktorlara göre ‘çevrimiçi aramalar’ kişilerin ‘kendi kafalarına göre’ ilaç almalarını azalttı. Belçika / Leuven Üniversitesi‘nden araştırmaya katılan bir doktor “Dr. Google, pratisyen hekim konsültasyonuna ve doktor-hasta ilişkisine genel olarak olumlu katkıda bulunuyor,” dedi. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Araştırmacılara göre, doktorlar ‘Google aramalarının’ oluşturduğu anksiyeteyi abartmak yerine hastalarını güvenilir web sitelerine yönlendirmeli. Örneğin, İngiltere’deki The Royal College of General Practitioners‘da hastalar, ‘kendi sağlık durumlarına ilgi göstermeleri için’ teşvik ediliyor. Bununla birlikte doktorların bir uyarısı da var: web sitelerinin yanıltıcı, gereksiz veya hatalı bilgiler verebileceği de göz önünde bulundurulmalı.

Dolayısıyla kendinizi kötü hissettiğinizde, internette arama yapmaktan çekinmeyin; yapacağınız arama sizi rahatlatabilir ve doktorunuzla daha iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Memo

Yapılan bir araştırmaya göre hastaların Google’da arama yapmaları semptom ve teşhislerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Yani Google’lamak sağlığa iyi geliyor. 718 deneğin yüzde 80’i çevrimiçi aramalarının ardından semptomlar konusunda farklı bir hisse kapılmadıklarını belirtti. Çalışma deneklerin yüzde 95’inin ‘Google’da yaptıkları aramadan sonra doktorlarıyla aralarında bir güven problemi oluşmadığını, hatta çalışmaya katılanların yarısının, arama yaptıktan sonra doktorlarına daha çok güvendiklerini ortaya çıkardı.Yorumunuz: