Google geçmişi silmeyi kolaylaştırdı

Google'ın yeni otomatik silme özelliği sayesinde Google'ın konum ve uygulama verilerinizi ne kadar süre elinde bulundurabileceğine karar verebilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın hizmetlerinden çıkış yapmadığınız sürece şirketin konum geçmişinizden internette aradığınız terimlere ve ziyaret ettiğiniz sitelere kadar hakkınızda bir çok bilgi barındırdığını biliyorsunuzdur. Mesela geçenlerde Google Haritalar uygulaması, bir arkadaşımın evindeyken bana “Buraya sık geliyorsun, burada ne var?” diye sordu. Bu gibi garip sorulara ve önerilere maruz kalmamak için bu servisleri tamamen kapatabilir ya da istemediklerinizi geçmişinizden tek tek silebilirsiniz. Ama bu bilgileri sildiğinizde Google’ın kişiselleştirme özelliklerinden de faydalanamıyorsunuz.

Bir orta yol bulmak adında Google yeni otomatik silme özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde Google’ın konum ve uygulama verilerinizi ne kadar süre elinde bulundurabileceğine karar verebilirsiniz. Google bunun için size 3 ay ya da 18 ay olmak üzere iki seçenek sunuyor. Öneriler de buna göre daha sınırlı bir veri seti ile sunulacak ve eskisi kadar isabetli olmayacak. Yine de işe yarayacak öneriler almak mümkün olabilir.

Google’daki her bilginizi kapsamıyor

Şimdilik bu özellik konum geçmişi, web ve uygulama etkinlikleri için sunulacak. Bunlar arasında Chrome gezinme geçmişi ve Google Haritalar üzerinde aradığını konumlar da yer alıyor.

Hala Google hesabınızda bu özelliğin kapsamında olmayan birçok veriniz bulunuyor. Örneğin: ses ve konuşma etkinliğiniz ya da YouTube arama ve izleme geçmişiniz… Zaman içinde Google bunları da otomatik silinenler listesine ekleyebilir.

Kaynak: TechCrunch

Google'ın hizmetlerinden çıkış yapmadığınız sürece şirketin konum geçmişinizden internette aradığınız terimlere ve ziyaret ettiğiniz sitelere kadar hakkınızda bir çok bilgi barındırdığını biliyorsunuzdur. Bu servisleri tamamen kapatabilir ya da istemediklerinizi geçmişinizden tek tek silebilirsiniz. Ama bu bilgileri sildiğinizde Google'ın kişiselleştirme özelliklerinden de faydalanamıyorsunuz. Bir orta yol bulmak adında Google yeni otomatik silme özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde Google'ın konum ve uygulama verilerinizi ne kadar süre elinde bulundurabileceğine karar verebilirsiniz. Google bunun için size 3 ay ya da 18 ay olmak üzere iki seçenek sunuyor. Öneriler de buna göre daha sınırlı bir veri seti ile sunulacak ve eskisi kadar isabetli olmayacak. Yine de işe yarayacak öneriler almak mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği