DuckDuckGo, ‘takip edilmeme yasası’ talep ediyor

Tarayıcılarda bulunan Do Not Track (takip etme) seçeneği kullanıcıların takip edilmek istemediğini ifade ediyor ancak birçok şirket bu isteğe uymuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Chrome tarayıcınızın gelişmiş ayarları altında, ‘Gizlilik ve güvenlik’ başlığında ‘Göz atma trafiğimle birlikte bir “Do Not Track” isteği gönder’ şeklinde bir seçenek var. (Diğer tarayıcılarda da benzer ayarlar bulunuyor) Do Not Track, İngilizce’de ‘Takip Etme’ demek. Bu seçeneği açtığınızda, giriş yaptığınız sitelere “Benim internette neler yaptığımı takip etmeyin.” demiş oluyorsunuz. Ama birçok internet sitesi sizin bu talebinize saygı göstermiyor.

İnternet sitelerin sizi takip edip bilgilerinizi kaydederek size daha uygun reklamlar göstermek ve ürünler satmak derdinde. Yani sizi takip etmemek çok işlerine gelmiyor. Ama siz açıkça “Beni takip etmeyin” demenize rağmen hala takip ediyor olmaları suç değil mi? Maalesef değil. İnternet sitelerinin ‘Do Not Track’ talebine uymasını gerektiren herhangi bir kanun bulunmuyor. Bu da özellikle büyük şirketlerin, kullanıcıların bu talebini göz ardı etmesi ile sonuçlanıyor.

DuckDuckGo’nun önerisi

Arama motoru DuckDuckGo, internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte birinin bu özelliği kullandığını söylüyor. Yani ABD’de 75 milyon, AB’de 115 milyon ve dünyanın başka bölgelerinde daha birçok kişi bilgilerini paylaşmak istemediğini söylüyor ama internet siteleri bu talebi umursamıyor. DuckDuckGo bu durumun değişmesi için bir hamle yapılmasını ve yeni bir yasa çıkarılmasını istiyor.

Aslında yasa koyucular için işin önemli kısmı yapılmış durumda. Endüstride halihazırda bu yasanın altyapısı bulunuyor ve milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Tek yapılması gereken şirketlerin, kullanıcıların taleplerine saygı göstermesini gerektiren bir yasayı kabul etmek. Daha sonra yasa anında yürürlüğe girebilir. DuckDuckGo’nun yeni yasadan beklentileri şu şekilde:

1- Üçüncü parti kişiler varsayılan ayar olarak kullanıcıları takip edemeyecek. Sitelerde gizli takip mekanizmaları bulundurmak yasa dışı olacak. Web üzerinde en çok takip mekanizması kullanan şirketler (başta Google, Facebook ve Twitter olmak üzere) sizin izniniz olmadan tarayıcı geçmişinizi toplayıp kullanamayacak.

2- Siteler kullanıcının beklentileri dışında takip yapamayacak. Örneğin, eğer WhatsApp kullanıyorsanız, WhatsApp’in ana şirketi Facebook, WhatsApp verilerinizi alakasız başka bir yerde (örneğin Instagram’da size reklam göstermek için) kullanamayacak. Başka bir örnek olarak, eğer bir hava durumu uygulaması kullanıyorsanız size yerel hava durumunu verebilir ama konum geçmişi bilgilerinizi başkalarıyla paylaşamaz ya da satamaz.

İstisnalar da kanuna bağlanacak

Yukarıdaki kurallar sadece kullanıcı Do Not Track talebi gönderdiğinde geçerli olacak. İnterneti sorunsuz kullanabilmek adına hata giderme, denetim, güvenlik, ticari olmayan araştırmalar ve gazetecilik gibi çalışmalarda bu kurallar uygulanmayacak. Ancak bu harici durumlar sadece siteler mümkün olan en az veriyi kullanmayı kabul ettiklerinde ve kullanıcı verilerini mümkün olan noktalarda anonim hale getirdiklerinde uygulanabilecek. yasa hazırlanırken anonim verilerle kimliğinden arındırılmış verilerin arasındaki farkın ayırt edilmesi gerekiyor. Yasa koyucuların, şirketlerin gerekli kısıtlamalar olmadığında kullanıcıların verilerini yeniden kimlikleri ile eşleştirebileceğini unutmaması gerekiyor.

DuckDuckGo’nun 2019 Do-Not-Track Yasası olarak adlandırdığı bu taslak, bu konuyu yasallaştırmak için önemli bir fırsat sunuyor. Yasadaki bu boşluğun kolayca kapatılabileceğini düşünen DuckDuckGo böylece yüz milyonlarca kişinin halihazırda kullandığı bu yöntemin çok daha etkili olarak uygulanabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: SpreadPrivacy

Chrome tarayıcınızın gelişmiş ayarları altında, 'Gizlilik ve güvenlik' başlığında 'Göz atma trafiğimle birlikte bir "Do Not Track" isteği gönder' şeklinde bir seçenek var. Do Not Track, İngilizce'de 'Takip Etme' demek. Bu seçeneği açtığınızda, giriş yaptığınız sitelere "Benim internette neler yaptığımı takip etmeyin." demiş oluyorsunuz. Ama birçok internet sitesi sizin bu talebinize saygı göstermiyor. Arama motoru DuckDuckGo bu durumun değişmesi için bir hamle yapılmasını ve yeni bir yasa çıkarılmasını istiyor. DuckDuckGo'nun yeni yasadan beklentileri şu şekilde:

1- Üçüncü parti kişiler varsayılan ayar olarak kullanıcıları takip edemeyecek.

2- Siteler kullanıcının beklentileri dışında takip yapamayacak.

Bu kurallar sadece kullanıcılar 'Takip Etme' isteği gönderdiği zaman uygulanacak. İnterneti sorunsuz kullanabilmek adına hata giderme, denetim, güvenlik, ticari olmayan araştırmalar ve gazetecilik gibi çalışmalarda bu kurallar uygulanmayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği