Google Earth yeniden doğdu

Daha önce bilgisayara indirilmeden kullanılamayan Google Earth, artık WebGL desteği olan cihazlarda direkt Google Chrome üzerinden kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google tamamen yenilenmiş bir Google Earth tasarımını kullanıma sundu. Daha önce bilgisayara indirilmeden kullanılamayan Google Earth, artık WebGL desteği olan cihazlarda direkt Google Chrome üzerinden kullanılabilecek.

Yeni tasarımda ayrıca birkaç yeni özellik de bulunuyor. Öncelikle Google, ‘bilgi haritasını’ (Knowledge Graph) artık Google Earth ile entegre hale getirdi. Bu özellik kullanıcılara, aradıkları yer ile ilgili kısa bilgiler sunuyor. Aranan her nokta ile ilgili ekranın yanında çıkan bilgi kartları, o konumla ilgili bilgiler edinmenizi sağlıyor. Dilerseniz daha detaylı bilgileri de inceleyebiliyorsunuz.

Voyager ile dünyayı gezin

Google ayrıca hikaye anlatımını da ön plana çıkarıyor. Voyager adlı yeni bir özellik, ‘etkileşimli rehber turları’ sunuyor. Bilimciler, kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve hikaye anlatıcılar tarafından gerçekleştirilen bu turlar, belirli bir konu hakkında fikir sahibi olurken, bu konunun örneklerini de görmenizi sağlıyor. Mesela ‘This is Home’ adlı tur, dünyanın dört bir yanından geleneksel evleri tanıtıyor. Kullanıcılar Peru’daki kamışlardan yapılmış evleri ya da Ürdün’deki bedevi çadırlarını ziyaret edebiliyor. Voyager’ın ilk ortakları arasında BBC ve Susam Sokağı da bulunuyor. Google bu özelliğin sık sık yeni içeriklerle güncelleneceğini söylüyor.

Eğer dünyayı rastgele keşfetmek isterseniz, ‘Kendimi şanslı hissediyorum’ butonuna basarak rastgele bir noktaya gidip orası ile ilgili yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

3D görüntülerle gerçekçi deneyim

Güncellemenin en iyi özelliği ise herhangi bir konumu zengin 3D içeriğiyle incelemenizi sağlayan yeni 3 boyutlu görüntüler. Eski düz uydu görüntülerinin aksine, çok daha güzel görüntüler eşliğinde dünyayı dolaşabiliyorsunuz.

Yeni tasarım bugüne dek 2 milyardan fazla indirilen Google Earth’ü artık daha erişilebilir hale getiriyor. Artık Google Chrome üzerinden de erişilebilen uygulama ilk kez Chromebook‘larda da kullanılabilecek. Bu özellik uzun süredir eğitim toplulukları tarafından talep ediliyordu.

Tarayıcı üzerinden kullanılabilmesi Google Earth’ü eskisine göre çok daha sosyal hale getiriyor. Konumları tek bir link ile paylaşabilmenin yanı sıra, mobil kullanıcılar da buldukları yerlerin ‘kartpostallarını’ gönderebiliyor.

Kaynak: Mashable

Google tamamen yenilenmiş bir Google Earth tasarımını kullanıma sundu. Daha önce bilgisayara indirilmeden kullanılamayan Google Earth, artık WebGL desteği olan cihazlarda direkt Google Chrome üzerinden kullanılabilecek. Yeni tasarımda ayrıca birkaç yeni özellik sunuluyor. Bu özellikler arasında; rehberli ve etkileşimli Voyager turları, yeni 3D görseller ve konumları tanıtan bilgi kartları da bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği