Google Earth’e yeni mesafe ölçme aracı geldi

Google Earth artık mesafe ve alan ölçebilen bir ölçüm aracına sahip. Yeni araç Chrome ve Android üzerinde çalışıyor ve yakında iOS'a da gelecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Earth artık mesafe ve alan ölçebilen bir ölçüm aracına sahip. Yeni araç Chrome ve Android üzerinde çalışıyor ve yakında iOS’a da gelecek.

İki nokta arasındaki yol mesafesini ölçmek için Google Maps kullanılabiliyordu. Ancak yeni araç sayesinde kuş uçuşu mesafe ve alan ölçümü yapmak mümkün. Ayrıca yol olmayan yerlerin mesafesini de bu şekilde ölçebilirsiniz.

Aracı kullanmak oldukça basit. Arasındaki mesafeyi ölçmek istediğiniz iki noktaya tıkladığınızda uygulama size aradaki mesafeyi gösteriyor. Dilerseniz daha fazla noktaya tıklayıp birden fazla durağı olan bir rotayı da ölçebilirsiniz. Alan ölçümü yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilgili alanın köşelerini birleştirmek. Bu alan bir üçgen, dikdörtgen ya da herhangi bir çokgen olabilir. Ölçüm noktası sayısını artırmak, gerçeğe daha yakın bir tahmin almanızı sağlayacaktır.

Örneğin aşağıdaki görselden Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkı’nı içine alan bölgenin çevresinin yaklaşık 2 bin 500 metre, alanının ise yaklaşık 400 bin metrekare olduğu görülebiliyor:

Uygulamayı akıllı telefonda kullanmak isterseniz, mevcut bir noktanın altındaki haritayı hareket ettirerek o noktanın altına getirmeniz gerekiyor. Bu da noktanın aslında olmasını istediğiniz yerin aksine hareket etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu da etkili bir yöntem olsa da uygulamayı bilgisayar üzerinden mouse ile kullanmak çok daha kolay.

Bu araç özellikle dron ya da küçük uçaklar uçuran kişilerin uçuş mesafesini belirlemesi için faydalı olabilir. Ayrıca deniz araçları kullanan kişiler de deniz üzerindeki rotalarını bu şekilde hesaplayabilir. Uçan araba ve kişisel deniz araçları gibi teknolojiler yaygınlaştıkça bu araç çok daha sık kullanılacaktır.

Bir diğer kullanım alanı da internet üzerinden gayrimenkul incelemek olabilir. Bir arsayı ya da müstaki evi satın almak isteyen kişiler bu bölgeyi Google Earth üzerinden bulup kapladığı alanı anında öğrenebilir.

Kaynak: Forbes

Google Earth artık mesafe ve alan ölçebilen bir ölçüm aracına sahip. Yeni araç Chrome ve Android üzerinde çalışıyor ve yakında iOS'a da gelecek. Aracı kullanmak oldukça basit. Arasındaki mesafeyi ölçmek istediğiniz iki noktaya tıkladığınızda uygulama size aradaki mesafeyi gösteriyor. Dilerseniz daha fazla noktaya tıklayıp birden fazla durağı olan bir rotayı da ölçebilirsiniz. Alan ölçümü yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilgili alanın köşelerini birleştirmek. Bu alan bir üçgen, dikdörtgen ya da herhangi bir çokgen olabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği