Google, Chrome’da kripto para madenciliğinin önüne geçmeye çalışıyor

Google, Chrome Web Mağazası'ndaki tüm kripto para üretme eklentilerini kaldıracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, kripto para üreten bütün tarayıcı eklentilerini Chrome Web Mağazası’ndan kaldıracağını duyurdu.

Tarayıcıda kripto para üretmek tek bir bilgisayar kullananlar için en verimli yöntem değil ancak eğer kripto para üretebileceğiniz binlerce bilgisayarınız varsa bu denklem sizin lehinize değişir.

Google’ın Chrome Web Mağazası uzunca bir süre tek amaçlı kripto para üretme eklentilerine izin verdi. Yani geliştiriciler kripto para üretmekten başka bir işe yaramadığı açıkça belirtilen eklentileri yayınlayabiliyordu. Ancak kripto para üreten bu eklentilerin yüzde 90’ının bu kurallara uymadığı fark edildi. Ucuz Monero’nun (takip edilemeyen bir kripto para) cazibesi bazı geliştiricileri fazlaca etkisi altına almış olacak ki yasal gibi görünen eklentilere kripto para üretme kodları yerleştirmeye çalıştılar. Bu tür eklentilerden bazıları anında tespit edilerek kaldırıldı. Bazıları ise Chrome Web Mağazası’na girmeyi başardıktan sonra kaldırıldı.

Bunun hoş bir kullanıcı tecrübesi olmadığına kanaat getirmiş olacak ki Google dün itibariyle, kripto para üreten herhangi bir eklentinin Chrome Web Mağazası’na girmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Haziran ayının sonuna doğru ise halihazırdaki eklentilerin tamamı kaldırılacak. Ancak kripto para üretmeyen, blok zinciri bağlantılı eklentilere yine de izin verileceğini belirtmekte de fayda var.

Google’ın eklentiler platformunun Ürün Müdürü James Wagner “Bu politika, Chrome kullanıcılarının kendilerini gizli risklere maruz bırakmaksızın eklentilerden faydalandıklarına emin olma konusunda diğer bir adımı oluşturuyor.” dedi.

Kaynak: Tech Crunch

Google, kripto para üretmekten başka amacı olmadığı açıkça belirtilen eklentilerin Chrome Web Mağazası'nda yayınlanmasına izin veriyordu. Ancak bu konuda birçok kural ihlali yapıldığını fark eden Google, artık kripto para üreten herhangi bir eklentinin Chrome Web Mağazası'na girmesine izin vermeyeceğini duyurdu. Haziran ayının sonuna doğru ise halihazırdaki eklentilerin tamamı kaldırılacak. Ancak kripto para üretmeyen, blok zinciri bağlantılı eklentilere yine de izin verileceğini belirtmekte de fayda var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği