Google; Chrome, PlayStore ve Chrome OS’te hata bulanlara vereceği ödülleri artırdı

Google’ın güvenlik açığı bulma programları dahilinde ödüller iki ila üç kat artırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2010 yılında yazılım hatalarını bulan kişilere para ödülü vermeye başlayan Google, bu zamana dek güvenlik araştırmacılarına 15 milyon Dolar’dan fazla para ödedi. Önceki gün ise şirket vereceği ödülün miktarını artırdığını duyurdu.

Yazılım hatalarını bulan kişilere verilen para ödülleri, bireylerin ve hacker gruplarının sadece hataları bulup düzgün şekilde bildirmelerini değil kötü niyetle kullanmalarını ya da başkalarına satmalarını engelliyor. 2010 yılından bu yana Chrome Güvenlik Açığı Ödül Programı 8 bin 500 bildiri aldı ve 5 milyon Dolar’dan fazla para ödedi. Güvenlik uzmanlarının bulduğu açıklar sadece Chrome’un güvenliğini artırmaya değil Chrome temelli tarayıcıların güvenliğini artırmaya da yaradı. Bu yüzden Google, temel seviye ödülünü 5 bin Dolar’dan 15 bin Dolar’a, yüksek nitelikli raporlara ödenen 15 bin Dolar’ı ise 30 bin Dolar’a çıkardığını duyurdu.

Kaynak: Venture Beat

Google, sistemlerinde hata bulabilen yazılımcılara verdiği ödülleri artırdığını açıkladı. 2010 yılında başlatılan Chrome Güvenlik Açığı Ödül Programı ve Google Play Güvenliği Ödül Programı dahilinde daha önce bulunan basit açıklara 5 bin Dolar ödül verilirken şimdi bu ödül 15 bin Dolar’a çıkarıldı. Ayrıca yüksek kaliteli raporlara verilen 15 bin Dolar’lık ödül de 30 bin Dolar’a çıktı. Güvenlik araştırmacılarının bu ödülleri alması için Google Chrome, ChromeOS ve Google Play’de bulunan açıkları keşfetmeleri gerekiyor. Google 2010 yılından bu yana bu ödül programları dahilinde toplam 15 milyon Dolar’ın üzerinde para dağıttı.Yorumunuz: