Google arama sonuçlarında veri gazeteciliğini ön plana çıkarıyor

Google veri gazeteciliğinin arama sonuçlarında daha kolay görüntülenebilmesi için yayıncılarla iş birliği halinde çalıştığını blog sayfası üzerinden duyurdu.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google veri gazeteciliğinin arama sonuçlarında daha kolay görüntülenebilmesi için yayıncılarla iş birliği halinde çalıştığını blog sayfası üzerinden duyurdu. Bu hamle, Google Haberler girişiminin, medyada hızla büyüyen veri gazeteciliğini daha görünür kılmak için attığı adımlardan birisi. Bugün haber ajanslarının yarısından fazlasında veri haberciliği için görevlendirilmiş gazeteciler bulunuyor. Bu özellik, veri tablosu bulunan sayfalardan en kullanışlı sonuçları göstermeyi hedefliyor.

Google’ın blog gönderisinde Google News Lab’den Simon Rogers şu ifadeleri kullandı: “Veri gazeteciliği pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor ve her zaman bir haberin başlığına bakıp içinde faydalı olması muhtemel veriler olduğunu anlamak mümkün olmuyor. Google Arama için her zaman en ilgili sonuçları sunmak amacıyla veri tablolarını belirlemek ve anlamak kolay olmuyor.”

Geliştiriciler neler yapabilir?

Haber şirketlerinin, arama sonuçlarında sayfalarının hangi bölümünün en alakalı bilgilere sahip olduğunu belirtmek için yapılandırılmış verileri ekleme seçeneği bulunuyor. Bu yapılandırılmış veriler mevcut sayfaların HTML kodlarına yerleştirildiğinde, veri tablolarının arama sonuçlarında okuyuculara nasıl gösterileceği de kontrol edilebiliyor. İlk katılımcılardan biri ProPublica bu özelliği Nonprofit Explorer gibi etkileşimli veri tabanları ile test ediyor.

Özellik şu anda pilot aşamada. Bu yüzden arama sonuçlarında veri tablolarına henüz sıkça rastlamayabilirsiniz. Geliştiriciler veri setlerini daha kolay keşfedilebilir hale getirmek için neler yapmaları gerektiğini Google’ın hazırladığı kılavuzdan öğrenebilir.

Kaynak: The Verge

Google veri gazeteciliğinin arama sonuçlarında daha kolay görüntülenebilmesi için yayıncılarla iş birliği halinde çalıştığını blog sayfası üzerinden duyurdu. Bu hamle, Google Haberler girişiminin, medyada hızla büyüyen veri gazeteciliğini daha görünür kılmak için attığı adımlardan birisi. Bugün haber ajanslarının yarısından fazlasında veri haberciliği için görevlendirilmiş gazeteciler bulunuyor. Bu özellik, veri tablosu bulunan sayfalardan en kullanışlı sonuçları göstermeyi hedefliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: