Google, Apple’a 3 milyar Dolar ödüyor

Google, Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a milyarlarca Dolar ödüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a milyarlarca Dolar ödüyor. Pazartesi günü yatırımcılara açıklamada bulunan danışmanlık şirketi Bernstein, sadece üç yıl önce Apple’a bir milyar Dolar ödeme yaparak varsayılan arama motoru olan Google’ın Apple’a bu finansal yıl içinde 3 milyar Dolar ödeme yapacağını söyledi.

Google’ın lisans ödemeleri Apple’ın ‘hizmetler’ iş kolunun gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Apple son dönemde servisler iş kolunun büyüme hızına dikkat çekerek, çok kısa bir süre içinde hizmetlerin Fortune 500 listesine girebilecek bir şirket kadar büyüyeceğini belirtti.

“Google, Apple karının yüzde 5’ini oluşturuyor”

Bernstein analisti A.M. Sacconaghi Jr. “Mahkeme belgeleri, Google’ın Apple’a 2014 yılında 1 milyar Dolar ödeme yaptığını gösteriyor. Biz de 2017 finansal yılı içinde bu miktarın 3 milyar Dolar’a ulaşabileceğini düşünüyoruz. Apple için Google’ın bu ödemeleri neredeyse tamamen kar olduğu için, sadece Google’ın Apple’ın toplam karının yüzde 5’ini oluşturduğunu düşünüyoruz. Ayrıca son iki yılda Apple’ın kar artışının yüzde 25’inin de bu ödemelerden sağlandığına inanıyoruz.” dedi.

Bernstein bu ödemelerde olumlu ve olumsuz yönler görüyor. Sacconaghi Google’ın kendi arama motorunun popülerliğine güvenerek Apple’a hiçbir ödeme yapmamayı da tercih edeceğini, Apple’ın da Google’ı varsayılan arama motoru seçeneği olarak sunmaktan vazgeçebileceğini söylüyor. Ancak Apple’ın iOS cihazları, Google’ın mobil arama gelirinin yüzde 50’sini sağlıyor. Haliyle Google bu gelirleri kaybetmekten korktuğu için Apple ile lisans anlaşması yapmaya devam ediyor. Bu durum da hem Apple hem de Google için bir kazan-kazan ilişkisine dönüşüyor.

Bernstein ayrıca Apple hisselerinin beklentilerin üzerinde bir performansla 175 Dolar’lık değere ulaşacağını düşünüyor. Apple hisseleri şu anda 161 Dolar’dan işlem görüyor.

Kaynak: CNBC

Google, Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a milyarlarca Dolar ödüyor. Pazartesi günü yatırımcılara açıklamada bulunan danışmanlık şirketi Bernstein, sadece üç yıl önce Apple’a bir milyar Dolar ödeme yaparak varsayılan arama motoru olan Google’ın Apple’a bu finansal yıl içinde 3 milyar Dolar ödeme yapacağını söyledi. iOS cihazlar Google’ın mobil reklam gelirlerinin yarısını oluşturduğu için Google varsayılan arama motoru ayrıcalığını kaybetmek istemiyor. Bu gelirler de Apple’ın karlarının artmasını sağlıyor.Yorumunuz: